Nadané lidi najdete v každé oblasti života. A investice pochopitelně nejsou výjimkou.
Velcí investiční hráči jako například Warren Buffet, John Templeton, Peter Lynch (Fidelity) a John B. Neff (Vanguard Windsor Fund) prokázali, že je možné v určitém časovém intervalu porazit akciový trh.
Tyto investiční hvězdy mají společné minimálně dvě věci:
- Mají jasnou a dobře formulovanou strategii, jak budou s penězi pracovat.
- Jsou přesvědčení, že se své filozofie budou držet v dobrých i zlých časech.
Tito dnes již slavní investoři našli způsob, jak prohlédnout skrz mediální šum, emoce na trhu a konvenční myšlení, aby našli skutečně dobré investice. Předtím, než se stali slavnými.
Věřili ve svůj úsudek a dodržovali disciplínu, bez ohledu na to, co se říkalo v médiích nebo dokonce, co signalizoval trh jako takový.
Tato důslednost je konečným tajemstvím jejich úspěchu.
Když „zaručený“ recept nefunguje
Na druhou stranu je vidět, že se svých principů drželi i v době, kdy prostě a jednoduše nefungovaly.
Média a investiční amatéři se tomu vysmívají a říkají, že „nerozumí nové době“. Přitom to je tak, že prostě jen v určitém období trh znevýhodňuje ten daný konkrétní přístup. Podobně jako ho jindy zvýhodňuje.
Finanční trhy nejsou automatem, který se pohybuje podle pravidelných, předvídatelných vzorců. Naopak. Jediné, co je předvídatelné, je nepředvídatelnost trhů.
Je to neustále se měnící mozaika, na kterou je možné se dívat z různých úhlů pohledu. A pokud jeden pohled zafunguje výrazně lépe, tak se o něm ostatní dozví a velmi rychle takovou výhodu ztratí.
Zkušení investiční manažeři vědí, jak je důležité držet jeden zvolený investiční přístup. Zcela určitě přijdou chvíle, které je budou pokoušet. A oni nesmí podlehnout.
Zatímco je konečná filozofie investování v mnoha ohledech jiná, dá se říct, že vždy vychází ze dvou základních investičních stylů, které mají své klady a negativa.
- Růstové investování
- Hodnotové investování
Růstové investování
Růstový investor se zaměřuje na budoucnost. Hledá společnosti, které mají ty nejlepší předpoklady pro expanzi a ovládnutí trhu.
Často jsou to vzrušující příběhy, o kterých se píše v novinách a diskutuje v odpovídajících oborech. Jsou to společnosti, které rostou i o desítky procent ročně. Hodnota jejich akcií pochopitelně také.
Problémem je, že v ceně růstové akcie jsou obvykle započtena velká očekávání, a tak mohou velmi rychle poklesnout, pokud se tato očekávání nenaplní.
Růstoví investoři dosahují velkých zisků, když firmy rostou. Ale také počítají velké ztráty, pokud se firmě nedaří.
Naproti tomu…
Hodnotové investování
Hodnotoví investoři upřednostňují firmy, které mohou koupit za cenu nižší, než je jejich aktuální hodnota.
Hledají firmy, které mají skrytá aktiva nebo jsou ve vyspělých průmyslových odvětvích, které nejsou dostatečně sexy.
Hodnotové investování může představovat výhodu omezeného poklesu. Tzn., že akcie firem jsou tak nízko, že by dál klesaly, i kdyby trh jako celek dál klesal.
Nevýhodou je, že si investor bude muset na svou odměnu počkat. Může před ním být i poměrně dlouhé časové období, než si trh uvědomí hodnotu, kterou vidí.
Když trhy dosahují nových maxim, tak hodnotoví investoři nezažívají euforii jako růstoví investoři, ale na druhou stranu v těžkých časech se jim daří mnohem lépe.
Dilema dvou stylů
Zastánci jednoho stylu se snaží dokázat zastáncům druhého, že ten jejich miláček je lepší. Každého investora by však mělo zajímat, že…
Z dlouhodobého pohledu nemá ani jeden z těchto investičních stylů jasnou výhodu.
Krátkodobě ano. Někdy funguje jeden styl, jindy druhý. Například…
Růstové firmy mají lepší výkon, když úrokové sazby klesají a firemní zisky rostou. Ale jako první je zasáhne ochlazení ekonomiky.
Hodnotovým firmám se velmi dobře daří v době ekonomického oživení, ale v delším býčím trhu naopak zaostávají.
Investiční styl v nepředvídatelném prostředí
Neexistuje žádný investiční styl, kterému by se dařilo neustále. (Pokud o něm víte, napište do komentářů.) Může trvat i několik let, než se změní tržní podmínky a váhy se změní.
Když se ohlédneme do minulosti, tak můžeme zjistit, že v určitých obdobích měl navrch růstový a v jiných hodnotový investiční styl. Často se jedná o protichůdné cykly. Jenže to je historie.
Podstatné je uvědomit si, že je prakticky nemožné předvídat, jaký styl bude fungovat v následujících týdnech, měsících a letech.
Styl obvykle určuje krátkodobý výnos
Existuje velmi silné propojení mezi stylem a krátkodobými výnosy. Když přijde takový trh, který vyhovuje danému investičnímu stylu, bude se dařit téměř všem investorům, kteří investují podle toho stylu. Některým lépe, některým hůře, ale všem relativně dobře – viz Gaussova křivka.
Když přijde trh, který určitý styl znevýhodňuje, tak budou naopak trpět prakticky všichni investoři, kteří investují podle takového stylu.
Když narazíte na velký rozdíl mezi výkonem trhu a výkonem jednotlivce nebo investičního manažera, tak je za tím většinou správný investiční styl ve správnou dobu.
Protože investiční styl dokáže zvýšit výnos a nezáleží ani tak na tom, kdo se o peníze stará, dává daleko větší smysl věnovat pozornost tomu, jaký styl zvolíte. Je to poměrně důležité rozhodnutí investora.
Jaký styl si tedy vybrat?
Na takové dilema neexistuje správná nebo špatná odpověď. Záleží na tom, v čem se budete cítit lépe.
Někomu vadí velká kolísavost růstových firem. Jiný nemá trpělivost čekat dlouhé roky, než se něco stane a firma vyroste o více jak pár procent.
Každopádně, ať si vyberete jakýkoliv jeden určitý styl, tak zažijete dobré časy, ale i časy zlé. To je nevyhnutelné.
Spoléhat na to, že zrovna vy (ze 7 miliard lidí na světě) opakovaně poznáte chvíli, kdy je třeba změnit styl, je přinejmenším naivní. Obzvlášť pokud čtete tento článek.
Volba jednoho investičního stylu znamená, že budou období, kdy se bude dařit a také přijdou dlouhá období, kdy se dařit nebude. Vy se však nesmíte vzdát, protože nevíte, kdy přijde období, které bude odpovídat vámi zvolenému stylu.
Naštěstí z rozhodovací paralýzy existuje cesta ven…
Diverzifikujte investiční styly
Zařaďte do svého portfolia oba investiční styly – růstový i hodnotový. Snížíte tak riziko a zvýšíte stabilitu výnosů.
Obrovské investiční fondy v sobě mají klidně i 20 různých investičních stylů.
To pro běžného investora není moc praktické. Přílišná diverzifikace s sebou přináší i celou řadu jiných problémů. Jako jsou vyšší náklady, větší nepřehlednost a nerespektování vlastních investičních cílů.
Chtěli bychom upozornit také na nebezpečí, kdy si člověk v zájmu ochrany sice koupí více investičních nástrojů, ale ve finále s podobným investičním stylem. To není reálná diverzifikace, ale jen iluze diverzifikace a můžete na ni doplatit.
Pro investory, kteří mají vyšší desítky a stovky milionů korun, může dávat smysl rozdělit portfolio mezi několik investičních manažerů s různými přístupy a pohledem shora sledovat vývoj jednotlivých částí portfolia.
Přemýšlejte nad svým stylem
Neexistuje ideální styl. Ani jejich kombinace podle nějaké studie nebo statistiky. Ideální je styl, který vyhovuje právě vám a dokážete s ním prožít to dobré i to zlé.
Ať už zvolíte jakýkoliv styl, vězte, že každý má svá dobrá i špatná období. Neočekávejte, že jeden investiční styl bude platit vždy. Díky tomu se vyhnete radikálním změnám ve svém portfoliu a spíše dosáhnete svých investičních cílů.
Richard
Dobrý den,
jak to, že „Z dlouhodobého pohledu nemá ani jeden z těchto investičních stylů jasnou výhodu.“?
Není snad hodnotová prémie historicky dokázána? Hodnotové akcie dlouhodobě měly lepší návratnost než růstové akcie a to na různých trzích a bez ohledu na to, jakým hodnotovým ukazatelem to měříme. Třeba klasický High minus Low faktor z třífaktorového modelu Famy a Frenche.
Z existence hodnotové prémie vychází při stavbě produktů řada úspěšných investičních firem, jako například v USA Dimensional Fund Advisors nebo AQR.
Jak píšete, každý styl má svá období kdy se mu daří a teď se zrovna už přes 10 let daří růstovým akciím a hodnotové nějakou dobu zaostávají. Nacházíme se tedy v obodbí nepříznivém pro hodnotové akcie. Někteří na základě současné situace přepovídají, že hodnotová prémie zmizela, ale z historie dobře víme, že období kdy hodnota zaostává za růstem, jsou normální.
Každopádně souhlasím, že nejlepší styl je ten, který vyhovuje nám – protože jen s takovým dokážeme dlouhodobě vydržet.
Richard