Cena zlata stále roste a přehouplo se přes 2000 $ za unci. Možná Vás zajímá, jak to s ním bude dál.
Někteří odborníci odhadují, že se dostane až k 8 tisícům dolarů za unci. To je 4x tolik než stojí dnes.
Co vůbec žene cenu zlata?
Není to bublina, která splaskne?
Má smysl nakupovat zlato ještě teď?
Na základě svých 25 letých zkušeností mám pro Vás následující odpověď:
Zlato má ideální podhoubí
Pro růst ceny zlata jsou v současné době optimální podmínky.
Průběžná výnosnost většiny tradičních „výnosových“ aktiv (tedy těch, která generují příjem) klesla na velmi nízké hodnoty, které zpravidla zdaleka nepokrývají inflaci.
Nízký výnos vidíme zejména u konzervativních investic. Například dluhopisy s vyšším ratingem. Jejich reálná výnosnost (tedy výnos po odečtení inflace) je často záporná. Někde jsou dokonce i samotné úroky záporné.
Taková situace je živnou půdou pro spekulace, kde investor spoléhá na nárůst hodnoty v čase. Čeká na toho, kdo od něj jeho aktivum koupí dráž.
Chytrý spekulant ale nakupuje za nízké ceny, ne když se média předhání v tom, kdo napíše emočněji nabitý titulek.
Zlatu (ale i jiným podobným spekulacím) také nahrává fakt celkové obecné nejistoty spojené s důsledky řádění koronaviru a tím i celkově vyšší nejistota prognóz ohledně budoucích výnosů tradičních aktiv.
Zlato není příliš výnosné
Na druhou stranu, historicky zlato příliš výnosné není. Prodejci zlata často ukazují následující graf a nazývají zlato „udržitel hodnoty“.
Když se ale podíváte na stejný graf se započtením inflace, můžete si všimnout prudkých změn ceny. (zdroj Macrotrends).
Cena žlutého kovu může ještě významně vyrůst. Graf nám říká, že může stejně rychle klesnout. Dokonce je pravděpodobné, že i pod současnou cenovou úroveň.
Jde to i bez zlata
Ve svém portfoliu se bez zlata můžete velmi dobře obejít. Funguje totiž jen za určitých podmínek a ty mohou nebo také nemusí nastat.
My s klienty investujeme do aktiv (akcie, dluhopisy), které nesou průběžný výnos. Protože zlato průběžný výnos nenese, tak pro úspěšnou investici spekulaci na zlatě je nutné nákup i prodej dobře načasovat.
Dalším argumentem do diskuze může být i následující článek našeho senior analytika Petra Syrového…
Příběh
Vždy když se mluví o zlatě, vzpomenu na jeden krátký příběh.
Slavný investor přirovnal zlato k aktivům, která preferuje. „Světové zásoby zlata jsou 170 tisíc tun. Pokud by se všechno zlato roztavilo a dalo dohromady, vznikla by krychle o hraně 22 metrů.“ Její hodnota by při ceně 1 220 USD za unci byla 10,4 bilionu USD. Tuto krychli nazval Buffett hromádka A.
„A teď vytvoříme hromádku B se stejnou hodnotou. Za tyto peníze si můžeme koupit veškerou zemědělskou půdu v USA a 16krát společnost ExxonMobil. Po všech těchto nákupech nám ještě více než bilion dolarů zbude. Umíte si představit investora, který by raději koupil hromádku A než hromádku B?“ ptá se Buffett.
Aleš Prandstetter
Na toto srovnání jsem již téměř zapomněl.. Díky za připomenutí!:-)
Gold
Ten můj příspěvek, viz výše používám u zlatařů celkem často.
Hezky den Aleši.
Michal Ihnát
Dobrý den,
dovolil bych si tu krátký názor a příběh ke zlatu.
Jsou dva sedláci v Německu. Mají stejný majetek který se rozhodl každý z nich uložit (zakopat) pro budoucí generace. Jeden zakope 10.000 riech marks do sklenice. Druhý se rozhodne za 10.000 reich marks koupit zlato a to po vzoru toho prvního také zakope. Uplyne nějaký čas a budoucí generace při výkopu bazénu narazí na sklenice.
Budete chtít být ti, kteří vykopou sklenici plných bankovek (které již sežrala inflace a dávno neplatí) nebo najdete zlato?
Není ani jedno ani druhé aktivum které by bylo lepší než to druhé. Vždy je jen dobrá nebo špatná doba na to držet většinu majetku v třeba v akciích nebo třeba ve zlatě.
Okolnosti které jsou teď a tady mi napovídají, že čas komodit (reálných aktiv) příjde nebo už přichází a za čas odejde. Je dobré je zařadit do svého portfolia – mít zajištění proti cenným papírům. Ty totiž zpravidla korelují. Kdo ve svém portfoliu zlato nemá – zřejmě nezná historii. Historie se rýmuje – jak Mark Twain jednou prohlásil. 🙂
Aleš Prandstetter
Dobrý den, děkujeme za názor. Máme jej stejný ohledně toho, že dlouhodobě spořit v hotovosti není rozumné a úspory pohltí inflace, což platí nejen pro tehdejší říšské marky. Je potřeba mít rozumné aktivum. Z hlediska výkonnosti ale zlato nepatří mezi ta nejlepší. I pro Váš příklad platí, že lepší byly světové akcie. Ohledně správného času vstupu do komodit – jejich výkonnost je ještě více funkcí reálných úrokových sazeb než je tomu u akcií, to se zvlášť týká drahých kovů. Neodmítáme úplně mírnou diverzifikaci do zlata, ale z důvodu vysoké kolísavosti vzhledem k výnosnosti ji nepoužíváme. Pokud bychom hledali zápornou korelaci na finančních trzích, najdeme ji zejména mezi akciemi a dlouhými americkými dluhopisy.