Přepis videa
Dneska se zaměříme na dividendy.
Na to, proč jsou důležité. Že nejsou důležité jenom z toho technického hlediska. Jako příjmového. Ale i z toho, že určitým způsobem pomáhají každému trošku emočně se zklidnit v případě cenových výkyvů na trzích.
Mé jméno je Aleš Prandstetter. Věnuji se akciovým a kapitálovým trhům už 25 let. Ať už jako investiční stratég nebo jako analytik. Zároveň jsem i sám investor.
Myslím, že to bylo už v minulém tisíciletí, kdy jsem svojí první dividendu dostal. Už to samozřejmě nevím přesně, protože investuji od roku 1997.
První dividenda
Tuším, že první dividenda byla platba dividendy z ČEZu. Nejsem si tím ale úplně jistý. Nicméně vím, že jsem z toho měl velkou radost. Že to funguje. Že prostě opravdu ta akcie, kterou jsem koupil a ten zisk, který ta firma měla, v tomto případě myslím, že to byl ten ČEZ, tak že se transformovala do nějakého příjmu mého.
To znamená, já jsem firmě poskytl kapitál, a ona mi za to dává nějakou odměnu.
K dividendám jsem se dostal nejdřív teoreticky, v rámci učiva na Vysoké škole ekonomické. Ale pak i jako investor jsem se k nim dostal prakticky.
A určitě zajímavé, myslím si pro každého a pro mě také tenkrát, bylo dostat první dividendu. První svojí dividendu. První peněžní příjem. Z peněz, které pracují za mně.
Co je vlastně dividenda
Dividenda je vlastně odměna za poskytnutí kapitálu. Stejně jako nájem je odměna za poskytnutí ubytování. A stejně jako kupon je odměna za investici do dluhopisů tzn. za půjčku. Podobně jako úrok je také odměna za půjčku.
Dividendy nevyplácejí všechny firmy. Některé firmy mají zajímavé rozvojové možnosti. A tudíž jim se vyplatí spíše investovat do rozvojových možností. Když firmy vloží prostředky do rozvoje, tak pak dividenda může být za nějaký čas až třeba dvojnásobná, trojnásobná. Podle toho, jak ten projekt dopadne. Ta firma pak bude mít víc peněz, větší zisk.
1. výhoda dividendy
Hlavní výhoda dividendy je, že je to příjem. Dokážu vlastně žít z tohoto příjmu.
Pokud mám dostatečný kapitál který investuji, tak je to tzv. pasivní příjem. To znamená, že já můžu a nemusím chodit do práce, můžu a nemusím nějakým způsobem být pod tlakem toho, že potřebuji někde nějaký příjem sehnat.
2. výhoda dividendy
Výhoda dividend je také v tom, že nejsou tolik kolísavé jako třeba trhy.
Vidíme, že trhy dokážou kolísat i o desítky procent během měsíce. U těch dividend to takové není.
Viděli jsme to ve finanční krizi, která vlastně je za námi, takže ji máme docela hezky zmapovanou. I z titulu dividend. A tam jsme viděli, že zatímco trhy poklesly o více než 50 %, dividendy poklesly o necelou polovičku. Něco přes 20 %. Když se koukám tedy na americký akciový trh.
Nic není 100 %
Ale pozor, není tomu tak vždycky. Krize kolem koronaviru, která se seběhla dohromady i s krizí kolem ropy a firem produkující ropu, tak ukázala, že dividendové firmy byly ve větším poklesu, než zbytek trhu.
Protože takoví ti dividendoví plátci, největší jsou třeba těžařské firmy, kteří samozřejmě na ten boj kolem ceny ropy doplatili pomalu jako jedni z nejvíc.
Naopak zase IT firmy, které dividendy nevyplácejí, ty na té krizi kolem koronaviru vydělávaly. Takže neplatí vždycky, že ty dividendové firmy jsou stabilnější. Ale bývá to takovým pravidlem. S výjimkami samozřejmě.
Není dividenda jako dividenda
Ohledně dividend je rozdíl mezi odvětvími. Jsou odvětví, která typicky vyplácejí vyšší dividendy. Jsou to například tabákové firmy, nebo ropné firmy. A jsou naopak odvětví, která moc dividendy nevyplácejí.
Teď se to trošku mění, ale typickým tím odvětvím, které nevyplácelo dividendy, a které mělo právě rozvojové projekty, tak byly informační technologie. Protože ta investice do těch informačních technologií u těch firem většinou přinesla poměrně značné ovoce.
Víme, že teď největší firmy, které ve světě existují, mezi těmi největšími firmami je velmi mnoho těch, které podnikají v oblasti IT. Ty dividendy vyplácejí méně, i když se to mění. Už i IT firmy často vyplácejí dividendy. Třeba Microsoft.
Evropa nebo Amerika?
Rozdíl ve vyplácení dividend existuje i mezi teritorii.
V Americe se obecně na dividendy sahá až v poslední řadě. To znamená, že nejdříve se snaží ta firma přizpůsobit z hlediska svých vnitřních procesů. Dejme tomu propouští zaměstnance.
A teprve až potom sahá na výplatu dividend akcionářům.
Zatímco v Evropě je to spíš opačný postup. První se sahá na dividendy. První se uspoří jakoby dividendy. A pak teprve jde to ostatní.
Což samozřejmě má ve finále ten důsledek, že investoři raději investují do amerických firem. Protože tam cítí větší stabilitu pro svojí investici, než aby investovali do evropských firem.
Čili pro evropské firmy tím, že takhle postupují, je vlastně ten kapitál dražší.
Což je zajímavé si uvědomit, že možná každý by řekl: „Jé, to jsou hrozný, ty americký firmy, oni propouštějí hned a tady vyplácejí akcionářům, vždyť ti akcionáři si to nezaslouží. Ti se bez těch peněz obejdou.“
Ale ten důsledek je ten, že ty americké firmy jsou pak díky tomu efektivnější, protože mají levnější zdroje.
Ale dosti teorie.
Co mohou dividendy přinést konkrétně vám?
Dividendy podobně jako nájem mohou představovat vaši finanční nezávislost. Více méně stabilní příjem, který vám pokryje nezbytné výdaje.
Potřebujete samozřejmě na to nějaký kapitál. Ten objem peněz, který takto je zainvestován může být zhruba 10 milionů. Zhruba 10 milionová částka investovaná do dividendových firem vám může přinést kolem 30 tisíc měsíčně.
Samozřejmě, pokud se bavíme o nějakém rentiérském portfoliu člověka který chce mít stabilní pevný příjem z dividend, tak nebývá takové portfolio zainvestováno jenom v akciích.
Nesázejte na jednu kartu
Čili je potřeba tam trošku vážit to, jakým způsobem diverzifikovat portfolio.
Mám určitý díl dividendových akcií, určitý díl dluhopisů a případně i hotovosti na výplatu renty.
Protože dividendy samozřejmě nechodí v přesně stanovených částkách každý měsíc. Je potřeba mít nějakou flexibilitu portfolia na výplatu výnosu. Protože dividend některý měsíc přijde více, některý měsíc méně. Podle toho, v kterých měsících, v kterých kvartálech firmy vyplácejí dividendy.
V Čechách a Evropě obecně se vyplácejí dividendy většinou ročně. Ve Spojených státech bývá obvyklé, že se vyplácí dividenda čtvrtletně. Čili je to takový stabilnější tok.
Odkud čerpat dividendy?
Možná teď vás nenapadá úplně, která firma vyplácí dividendy. Dejme si nějaký příklad.
V Čechách to je typicky nejdividendovější firma Philip Morris Česká republika. My je familiárně nazýváme „tabák“. Protože dřív to byl Tabák Kutná Hora. Ta vyplácí dividendu v rozmezí 7-10 %. Podle toho, jak se pohybuje cena. Letos vyplatí rekordní dividendu.
Philip Morris je takový ten typický dividendový aristokrat. Firma, která celý svůj zisk vyplácí na dividendě. To nebývá obvyklé. Většinou firmy dělí ten zisk mezi to, co dále reinvestují a to co vyplácí. Ve světě samozřejmě existuje obdoba.
Philip Morris International je vlastně mateřská společnost toho českého Philip Morrisu. Takže ta vyplácí také samozřejmě zajímavou dividendu.
Obecně dividendy vyplácejí kromě tabákových firem třeba banky docela často. Nebo i firmy, které podnikají v rychloobrátkovém zboží. Například firma McDonald´s. Ta vyplácí průměrně asi 2,5 % dividendového výnosu.
Tzn., když si koupíte akcii McDonald´s, tak zhruba 2,5 % ročně vám vzhledem k té ceně bude chodit na dividendě. To neznamená, že ta cena zůstane stejná. Pravděpodobně, protože McDonald´s nevyplácí celý svůj výnos, celý svůj zisk na dividendě, tak by měla růst i cena té akcie. Takže i takhle to zhruba chodí.
Když vezmeme Apple, ten vyplácí zhruba 1 % dividendový výnos. Čili o něco méně.
I pro nekuřáky a odpůrce ropy
Když jsem tady zmiňoval ty tabákové firmy, samozřejmě někdo může mít názor ten, že tabákové firmy do portfolia nechce, protože je prostě nekuřák a nemá rád firmy, které třeba dělají produkty,
které mu nejsou po chuti.
Je to samozřejmě volba každého z nás. Můžeme si vybírat a nemusíme investovat do všeho, co vyplácí dividendy.
3. výhoda dividendy
Pro toho, kdo třeba dnes ještě nemá zkušenosti s investováním, pokukuje po tom, ale bojí se, je vstup na ten trh, nebo vstup do investování pomocí portfolia firem, které vyplácejí dividendy,
takovým možným začátkem.
Protože vlastně to osahání si toho investování a příjmů, který z něj dokáže přicházet, tak určitě trošku utlumí takové ty obavy z toho, že je to jenom něco virtuálního. Co se hýbe nahoru a dolů.
Ale ukotví to opravdu tu představu o tom, že je reálný byznys. Který produkuje nějaké zisky. Které se dostanou až ke mě, jako akcionáři.
Pokud se chcete dozvědět více o dividendách, podívejte se na 4dílný kurz o investování InvestGuru.cz. Případně jeho rozšířené pokračování. Dozvíte se o tom, jakým způsobem dividendy mohou pomoci k rentě. A i k tomu, abyste byli emočně stabilní se svým akciovým portfoliem dividendových firem.
Už jste někdy dostali „pasivní příjem”?
Napište mi do komentáře, jestli jste někdy a třeba kdy poprvé jste dostali dividendu.
A jaký jste z toho měli pocit. Jestli ten pocit je dobrý, výborný, nebo jestli jste třeba měli pocit provinilosti, že jste vlastně nic neudělali a dostali jste nějaké peníze.
Děkuji vám za pozornost, přeji hodně investičních úspěchů, ale samozřejmě i v soukromí, ať se máte dobře.
První dividenda
Hezký den.
První dividendu jsem dostal někdy na začátku milenia (ČEZ) a měl jsem z toho výborný pocit, právě proto, že jsem nemusel dělat vůbec nic a dostal jsem za to peníze.
Zdraví Kijonka
divi dph
Dobrý den,
první divi přišla v lednu 2020. Velice přijemné překvapení, protože jsem vlastně nevěděl, kdy byl ex-dividend date :-). Chápu, že divi má určitý psychologický efekt ale upřednostil byste distribuční ETF před akumulačním? Stojí lepší pocit za srážku z dph z příjmu?
Děkuji
Aleš Prandstetter
Dobrý den, máte pravdu, rozum velí upřednostnit akumulační ETF. Ale psychologický efekt dividend je skutečně velký. Takže je to hodně individuální. Nicméně emoční kotvu v podobě dividendového toku je dobré nepodceňovat, pomáhá i zkušeným investorům.
První dividenda
Pamatuji si to naprosto přesně. V prosinci 2016, čekal jsem na ni 3 měsíce, protože svou první akcii jsem koupil v předchozí ex-divi dnu … ale zas byla cena nižší.
Pamatuji si na tu eufórii, i když to bylo jen asi 10 dolarů, tak to bylo prostě NĚCO!
Dnes již portfólio generuje desítky dolarů měsíčně a už to není takový super pocit, když příjde dividenda, ale stále je to super.
Rozhodně lepší než nějaké fondy, které tu stále finanční „poradci“ tlačí do lidí.
A ještě lepší je, když si vyberu firmu, prověřím rozvahu a nakoupím. Tak vím, že jsem vybral sám za sebe. Rozhodně žádný fondy nebo nedejbože ETF!!! Kdy nevíte kdo a proč za Vás rozhodl, že tam bude za firmy! Z tohodle už jsem vyrostl! Nene, za mě rozhodovat ve financích už nikdo nebude!
Aleš Prandstetter
Dobrý den, děkujeme za příspěvek a nasdílení zážitku z první dividendy. Jen nerozumím Vaší poznámce ohledně ETF. Výhodou je, že v ETF obecně právě přesně víte, co za akcie držíte – ETF totiž zpravidla kopírují určitý index, například S&P 500. Výhoda diverzifikace je zde nesporná, navíc jsou levné. Také si občas koupím nějakou jednotlivou akcii, portfolio na rentu mám ale umístěno v ETF.
Dividendy, proc USA?
Dobry den, myslim ze by stalo za to, zminit zdaneni. Us firmy maji divi vynos nejcasteji mezi 1-4% p.a. a nasinec navic odvede 35% dan (srazkova, nikoli DPH, ta se jeste nastesti na financni instrumenty ZATIM nevztahuje). Naopak ceska burza ma snad nejvyssi prumerny divi vynos na svete. vetsina firem vyplaci 5%+ a jeste se odvede dan jen 15%. Ucte lidi investovat v Cechach, glorifikovani americke burzy = odliv ceskeho kapitalu ven. nejen ze to neprinese ten nejlepsi divi vynos, ale jeste napomaha utlumu ceskeho kapitaloveho trhu. Menove zajisteni pri investici do CZ akcii beru jako tresnicku na dortu.
Aleš Prandstetter
Dobrý den, děkuji za komentář. Není třeba platit 35% daň na příjem z US dividend, při správném postupu je daň 15%. Z investičního hlediska pak americké akcie pro českého investora znamenají důležitou diverzifikaci, nehledě na to, že kvalita investičního prostředí je o poznání vyšší. I proto jsou objektivně americké akcie dražší než české nebo evropské. Rozlišil bych proto investice podle principu wealth protection, které se řídí principy ochrany bohatství před trvalými ztrátami a spekulativnější částí portfolia, kam je možné třeba zařadit i tituly z české burzy. Na jednu stranu je vysoký dividendový výnos fajn, na stranu druhou není jediným měřítkem atraktivity investice. Diverzifikačně je pak důležitá i otázka měnová, kdy podle mne není úplně šťastným řešením mít celé portfolio pouze v CZK.