Člověk se stále učí. Často ze svých chyb. Někdy je však už příliš pozdě chybu napravit…
Proto se dnes podíváme na různé fáze života a na některé nejdůležitější chyby, kterým je dobré se vyhnout.
Od 20 do 30 let se rozhlížíme
Kdybychom namísto toho dávali peníze stranou alespoň pár let a pak je nechali pracovat, byli bychom překvapeni výsledkem.
Jakým?
Schválně: zkuste si tipnout, kdo bude mít více peněz v 50 letech?
Člověk, který od svých 25 let dává stranou 5 000 Kč měsíčně po dobu 7 let a dále už neinvestuje a nechá zainvestované peníze vydělávat nebo druhý člověk, který začne investovat ve 32 letech také 5 000 Kč měsíčně a investuje tuto částku až do svých 50 let, tj. po dobu 18 let?
Pravda je taková, že více peněz bude mít ten, který odkládal peníze jen 7 let, ale začal dříve. To dokáže složené úročení a pravidelné investice.
Příklad platí, pokud je průměrné zhodnocení více než 8,2 % p.a. Například při zhodnocení 10 % p.a., které odpovídá dlouhodobému průměru akciových trhů (bez nákladů a bez daní) je rozdíl 600 000 ve prospěch dřívějšího startu.
V příkladu máme na mysli dlouhodobého investora, který investuje pro splnění své renty. Pokud by byl investor vyvážený, pak by jeho portfolio bylo prvních 10 let z 90 % až 100 % v akciových investicích. Průměrná alokace v akciích po dobu 25 let je 80 %. Takto složené portfolio v minulosti dosahovalo výnosu vyššího než 8 % p.a.
Proto je třeba s investováním neotálet. Čím dříve začneme, tím lépe.
Od 30 do 40 začínáme vydělávat větší peníze
A často je utratíme, protože je pořád za co. Postupně ale již není co kupovat a nám se začínají peníze hromadit na bankovním účtu. A budoucnost je daleko. Důchod? Proč na něj myslet.
„Něco bych ale asi měl dělat“, pomyslí si člověk v této fázi života, „tak co takhle zkusit životní pojištění se spořící složkou. Je tam pojištění a navíc spoření. Ideální řešení.“
Bohužel tento člověk nechápe, že toto řešení nepřináší ani dobré zajištění – je drahé, ani dobrý výnos – je nízký.
Má tak životní pojistku na statisíce korun, která ale nic neřeší. Přitom za stejné peníze by mohl mít rizikové životní pojištění na miliony.
Klientům v této fázi života také často chybí úrazové pojištění. A pokud jej už mají, pak na velmi nízké pojistné částky.
Přitom by to u tohoto pojištění mělo být právě naopak: mají totiž před sebou stále dlouhou dobu života a v případě nějakého úrazu by tak museli být na někom velmi dlouho závislí. A to může být hodně drahé.
Další chybou je příliš vysoká částka, kterou lidé utrácejí za vlastní bydlení. Řeknou si: „Když už kupujeme, ať to stojí za to!“
Bez ohledu na další souvislosti jejich finančního života dnes i v budoucnosti. Pokud za vlastní bydlení utratíte příliš, hypotéka vás „škrtí“ a to může mít velmi negativní dopad na vaši finanční budoucnost.
V 50 letech už máme 30 let zkušeností
A již „všechno“ víme. Konečně začínáme rozumět i investicím do akcií a již jim věříme. Netušíme, že právě v tomto věku je třeba změnit strategii.
Nastoupíme do akcií naplno a prodáme je při prvním velkém poklesu. Abychom neztratili více. Netušíme, že právě po padesátce jsme již namísto akcií měli spíše zvolit dluhopisové investice.
Pak přijde šedesátka a my máme sice málo peněz, ale zkušeností na rozdávání.
Tak snad alespoň naše děti budou moudřejší. A poučí se z našich chyb.
Otázkou je, jestli jim budeme schopni naše zkušenosti dobře předat.
Napsat komentář