Není investor jako investor. Každý má jiné cíle, jinou toleranci rizika a jinou strategii.
Přesto jsou dvě základní skupiny, které se na finančních trzích pohybují. Mají zcela odlišný přístup k nástrojům. Vzájemně se moc nemusí a neustále se špičkují.
Spekulanti a investoři. Podíváme se na rozdíl mezi nimi, abyste si mohli vybrat to, co je vám bližší.
Hned na začátek řeknu, že sám jsem investor a mezi klienty máme převážně investory. Ale já i většina z klientů jsme si prošli i spekulativní fází investování.
Jsme všichni spekulanti?
Slovo spekulace pochází z latinského speculatio a znamená „zkoumat“ nebo „špehovat“. Co se týče investování a trhů, tak sedí spíše to špehování.
Spekulace je totiž to, že si koupíte nějaké aktivum s tím, že doufáte, že v blízké budoucnosti bude mít vyšší hodnotu a dostanete na něj víc.
Důležitá slova jsou doufáte a blízká budoucnost.
- Když koupíte akcie a doufáte, že je prodáte do roka dráž, je to spekulace.
- Když koupíte nemovitost nebo pozemek a doufáte, že ho za 5 let prodáte za víc, je to spekulace.
- Když koupíte zlato a doufáte, že vám za něj někdo dá za 10 let víc, je to spekulace.
- Když koupíte kryptoměnu a doufáte, že na ní vyděláte 1000 % procent během pár měsíců, je to spekulace.
Možná si říkáte, že o tom je přeci investování. Ano i ne. Rozdíl je v přístupu.
Ukážeme si to na příkladu.
Jirka si představuje, že vezme svých 200 000 Kč a za rok chce mít 500 000 Kč na nové auto.
Martin nepotřebuje svých uspořených 200 000 Kč a chce zajistit, aby je neužírala inflace, a pokud možno ještě něco dlouhodobě vydělaly.
Kdo si myslíte, že má větší šanci uspět? Jirka nebo Martin? Jirka bude muset vyrazit cestou spekulací. Martin se vydá cestou dlouhodobého investování.
Hodíme si mincí?
Trhy můžou každý den buď klesat nebo růst. Zjednodušeně řečeno je to 50 na 50, resp. 53 % na 47 % ve prospěch růstu.
Podívejte se ale na delší horizont a situace se dramaticky mění.
V jakémkoliv 12 měsíčním intervalu trhy rostou v 73 % případů. V 10letých intervalech trhy rostou dokonce v 93 % případů. (Zdroj FutureAdvisor).
Samozřejmě jsou to historická čísla a nemusí platit do budoucna, ale delší investiční horizont má i své další výhody oproti krátkodobým spekulacím.
Spekulativní sprint
Spekulant kupuje, aby prodal za víc. Chce především rychle zbohatnout a je ochoten při tom riskovat.
Přemýšlí v horizontu minut, hodin, dní, týdnů, měsíců i let, podle typu nástroje.
Zajímají ho především krátkodobé vlivy na cenu akcií. Díky tomu je vděčným čtenářem informací o kvartálních výsledcích firem a studentem technické analýzy.
Spekulanty najdete hlavně u kryptoměn, na Forexu, komoditních trzích (zlato, diamanty) a v akciích. Rádi obchodují na páku.
Nakupuje akcie za rozumné „relativní ceny“ v případě, že akcie je „levnější než před měsícem“, nebo „má před sebou zajímavý růst, protože se blíží mistrovství světa ve fotbale“ apod.
Nemá problém nakupovat „exotické“ cenné papíry např. české, čínské, ruské nebo turecké akcie, měny, komodity, malé firmy.
Spekulovat je lákavé, ale nezdravé
Na spekulacích je určitě zajímavé to, že za jediný den můžete vydělat 10 i 20 %. (Také prodělat, ale o tom spekulanti raději nemluví.) Vidina rychlých zisků tudíž láká každý den tisíce chamtivců do pasti.
Začátečníky pak čeká tvrdé vystřízlivění. Část z nich postupně prodělá svůj účet. Druhá část má štěstí a vydělají. Jenže taková první výhra je danajský dar. Dává chuť spekulovat dál a bere obezřetnost.
Ten, kdo 3x za sebou prodělá, se nad sebou zamyslí. Ten, kdo 1x vydělá a pak 3x prodělá, pořád věří prvnímu obchodu.
Drtivá většina spekulantů (i 88 %) přijde o všechno, co vsadili. To je potřeba si uvědomit a počítat s tím.
Korektní makléřské firmy toto číslo uvádí přímo v reklamě. Kolik jejich klientů je ztrátových, resp. ze zákona tuto povinnost mají všichni.
Spekulace jsou hrátky s penězi. Když jich máte dost a můžete o ně přijít, tak proč ne. I někteří naši klienti, kteří mají majetek v řádu desítek milionů, občas spekulují. Ale vždy s velmi malou částí svého portfolia.
Na čem se všichni spekulanti shodnou je časová náročnost. Musíte studovat, testovat, sledovat trendy, sbírat zkušenosti a neustále vědět víc než ostatní. Pro úspěšné spekulanty je to práce na víc než celý úvazek.
Investorský maraton
Oproti spekulantům nevadí investorům, když bohatnou pomaleji za menšího rizika.
Investor přemýšlí o akciích v horizontu 10 i více let a zajímá ho průběžný výnos, tedy dividenda. Studuje fundament firem, do kterých investuje – jejich tržby, zisky a celkové trendy na trhu.
Investor při poklesu nepanikaří, ale dokupuje. Protože může dostat to, co chce ve slevě.
Nakupuje především největší firmy světa, jejichž produkty využívají sta miliony lidí, protože ví, že právě tyto firmy nabízí větší stabilitu svých výsledků. Tedy firmy typu Apple, Google, McDonald’s, ad.
Cesta investora k jeho cíli je sice nudnější, ale má daleko větší šanci uspět než spekulant. V dlouhodobém horizontu totiž nemusí reagovat na výkyvy na trhu, které spekulanti vyhledávají.
Investor se nezbavuje majetku, jenom proto, že proto, že vyrostla jeho cena. Pokud mu generuje pasivní příjem, klidně ho bude držet celý život. A nezáleží, jestli se jedná o nemovitosti, nebo akcie.
Přestože investorský způsob vypadá nudně, nemusí jít o žádná malá čísla. Vždyť i jeden z nejbohatších lidí světa, Warren Buffett, své peníze vydělal investováním nikoliv spekulacemi.
Inteligentní přístup
Autor investorské bible Inteligentní investor Benjamin Graham, kterou podporujeme a doporučujeme, píše o nebezpečí spekulací následující:
- Spekulujeme, přičemž se domníváme, že investujeme.
- Ačkoliv nám chybějí patřičné znalosti a dovednosti, spekulujeme vážně, a nikoliv jen pro zábavu.
- Při spekulaci riskujeme více peněz, než si můžeme dovolit ztratit.
Když člověk ví, co dělá, dokáže v pohodě spekulovat i investovat. Problém je v tom, jak načerpat takové znalosti a zkušenosti. To totiž trvá spoustu let a stojí obrovskou hromadu peněz.
Zvolte si svou cestu
Samozřejmě je na každém z vás, jakou cestou se chcete vydat.
Určitě existují lidé, kteří spekulacemi vydělávají. Určitě jich o tom mluví víc, než v případě investorů. Navíc média a prodejci útočí na naši chamtivost velkými čísly.
Pokud chcete opustit své zaměstnání a hrát si s penězi full-time, tak je spekulování pro vás.
Pokud naopak svou práci máte rádi a chcete, aby vaše peníze a majetek pomalu ale jistě pracovaly pro vás, tak je lepší zvolit investorský přístup.
My doporučujeme jít delší cestou. Investovat dlouhodobě a bezpečně a ochránit tak své peníze před inflací. V souladu s tím radíme svým klientům s investice už od roku 2003.
Nyní své know-how předáváme dál ve 4 dílném tréninku, jak investovat dlouhodobě a mít své emoce pod kontrolou díky střízlivému přístupu k investování. Klikněte a získejte přístup zdarma.
Napsat komentář