Přepis videa
Spekulace jsou jatka. Pokud to nevíte, na porážku míříte VY.
Spousta lidí touží po tom, vydělávat velké peníze na akciových trzích. Chtějí vydělávat rychlý prachy. Výsledek ale ovšem často je, že jim zbydou jen oči pro pláč.
Moje jméno je Tomáš Tyl a pomáhám lidem investovat jejich peníze a chránit jejich majetek.
S investicemi jsme pomáhali taky Kamilovi, manažerovi v menší společnosti, 45 let, který už měl vydělané nějaké peníze. Část jsme mu pomáhali investovat. A další část peněz, menší, ale v řádu dolních jednotek milionů, svěřil traderovi.
Trader vydělával slušné peníze
2 – 8 % měsíčně, což je velmi zajímavé.
V roce 2011 jsme měli s Kamilem schůzku a bavili jsme se o tom, co kromě peněz, které svěřil nám, dělají peníze, které svěřil dotyčnému traderovi. Pojďme mu říkat pan Beránek.
Ukázalo se, že pan Beránek, protože v roce 2011 byly na trzích turbulence a trh se propadal, řekl svým klientům, pro které obchodoval, že momentálně na trhu nevidí žádné příležitosti. A proto se penězi neobchoduje.
Nám se zdál takový přístup rozumný. V takové chvíli nesnažit se na tom trhu zbytečně něco nahnat.
O několik měsíců později jsme měli s Kamilem opět schůzku. A zeptal jsem se jak to vypadá s panem Beránkem. Jestli tedy když neobchoduje s těmi penězi, jestli už je klientovi vrátil. Klient mi oznámil, že pan Beránek úplně neříkal pravdu. Ukázalo se, že v době kdy svým klientům tvrdil, že s penězi neobchoduje se dostal do ztrát.
Pan Beránek se svými klienty podepsal směnku. Byl si totiž jistý, že bude vydělávat na trzích velké peníze. A tak jim podepsal směnku, že v případě, pokud by prodělal, tak svým klientům stejně
zaplatí to, co mu svěřili.
V dobách, kdy na trzích nastaly turbulence, pan Beránek prodělával. Díky spekulacím, které dělal. A bál se o to, že nedokáže splatit směnky svým klientům.
V tu chvíli zariskoval, využil vyšší páku a vše vsadil na to, co se na trhu odehraje.
Trh šel proti němu
Výsledek byl, že pan Beránek místo toho, aby s penězi neobchodoval, jak říkal, přišel svým klientům o všechny peníze a snažil se získat čas, aby přišel na to, jak z této šlamastyky ven.
Až teprve po několika měsících se svým klientům přiznal. Zhroutil se. Ukázalo se, že takto obhospodařoval celkem kolem 50 milionů.
Všichni klienti měli směnky, že mají dostat ty peníze zpátky, ale pan Beránek je všechny prodělal. A sám svoje peníze samozřejmě při tom obchodování prodělal také.
Takže i když klienti měli směnku, zdálo se, že jsou v dobré situaci, pan Beránek byl na dně. Neměl nic, jak by jim ty peníze mohl vrátit. Pan Beránek si pak ještě zkoušel půjčit peníze, aby vydělal zpátky peníze na Forexu, ale výsledek je, že klienti o své peníze přišli.
Bylo to tím, že by pan Beránek byl špatný trader?
Možná také, ale co je ještě důležitější, bylo to tím, že by pan Beránek příliš sázel na svůj názor.
A to je častý důvod, proč tradeři a různí obchodníci přijdou o velké peníze.
Děje se to poměrně často
Jsou i poměrně hodně velké známé případy, kdy se dělo něco podobného. Například Nick Leeson, který takto zbankrotoval Barings bank, ve které podobným způsobem traderoval s penězi.
Taky ten scénář byl podobný. Když se mu přestávalo dařit, zvýšil páku, zvýšil to riziko a vsadil všechno. A trh šel proti němu a banka spadla.
Je to příběh, který se často opakuje. Opakuje se proto, že na trzích někdy máte pravdu, někdy nemáte pravdu. Je lepší nesnažit se odhadnout, co se děje, a spíš investovat dlouhodobě.
Pokud se snažíte odhadnout, co se děje a sázíte na jednu kartu, tak i když máte často pravdu, stačí, aby jednou přišla situace, kdy pravdu nemáte, a vy přijdete o všechno.
Je to podobná situace, jako když máte ovečku, která se každé ráno probudí, dostane najíst, podrbou ji za ušima a je na tom dobře. Kdyby podle dosavadního vývoje měla predikovat, jak se bude mít, tak je to celkem krásný život.
Každý den dostane najíst, půjde na pastvu. Až jednoho dne přijde den D, kdy jde ovečka na jatka.
Pokud by se podívala na to, jak se jí před tím dařilo, nikdy by nemohla přijít na to, že takový den přijde. Ale jednou nastane a je konec.
A stejně je to s obchodováním.
Pakliže sázíte příliš na to, že budete mít vždycky pravdu, stačí, abyste se jednou mýlili. A skončíte. Přijdete o všechno a nebudete moct vydělat peníze zpátky.
Proto je velmi nebezpečné chtít rychlé peníze. Ne, že by to dočasně nešlo. Ne, že by nebyly způsoby jak, když se trefíte, dočasně vydělat. Ale to riziko je, že jednoho dne přijdete na jatka.
Nesnažte se na trzích spekulovat
Nesnažte se vydělávat rychlý peníze. Snažte se raději investovat.
Jaký je v tom rozdíl?
Pokud spekulujete, snažíte se vydělat na krátkodobých pohybech cen. To znamená nakoupit za nízkou cenu a rychle prodat za vyšší cenu. Když se zvedne nabídka, nebo když správně odhadnete trend. Nebo samozřejmě můžete naopak spekulovat na pokles.
Investování místo toho je nakupování aktiv, která dlouhodobě vydělávají. Z nějakého důvodu.
Ne, že koupíte zlato a budete doufat, že ho za chvíli prodáte dráž. Ale koupíte třeba firmy, které generují nějaké příjmy. Nebo dluhopisy, ze kterých vám plynou úroky. A nebo nemovitost,
kterou pronajímáte.
To je investování. A proto se investování dlouhodobě vyplácí, protože vytváří nějaké hodnoty.
Spekulování to je hra s nulovým součtem. Někdo vyhraje, někdo prohraje. Někdo je ovce, někdo je řezník. Samozřejmě občas je někdo řezník, a když už si myslí, že je řezníkem na furt, tak se z něj stane ovce.
Jestli nechcete skončit na jatkách jako nebohá ovečka, podívejte se na trénink zdarma, ve kterém vám ukážeme, jak dlouhodobě investovat. Jak rozpoznat, co jsou skutečně investice, co jsou spekulace, a jak se vyhnout nebezpečí a ochránit vaše peníze.
Stalo se Vám nebo někomu známému, že přišel o peníze spekulováním?
Napište své zkušenosti do komentářů níže, ať už jsou negativní nebo třeba i (krátkodobě) pozitivní.
Přeji Vám, aby peníze vždy mohly být ve vašem životě až na posledním místě.
Jakub H.
Dobrý den, Vladimíre,
snad poprvé za tu dobu, co Vás sleduji, s Vámi nesouhlasím :-). To by pak přece nemohl dlouhodobě fungovat žádný hedgeový fond.
Tomáš v tom videu vlastně háže všechny do jednoho pytle. Není přece pravidlem, že když dlouhodobě realizuji zisky, tak mě první ztráta v tradingu vypálí účet. Když dodržuji RRR, držím se své strategie a když (a to hlavně) udržím emoce na uzdě, nemůže to takto dopadnout. Prostě ne. Scénář, který popisujete, samozřejmě nabývá na reálnosti tím více, čím více obchodů trader dělá. A zhodnocení 8 % měsíčně už je dle mého názoru vysoký nápor na emoce, který každý nemusí ustát. Může totiž být i -8 %….
I v rámci wealth protection strategie přece nakupujeme fondy, etfka… a každý ten fond řídí nějaký portfolio manažer, obchodují v něm tradeři…. kdybychom se měli striktně držet vašeho přístupu, nemohli bychom svěřit peníze žádnému z těchto fondů.
Každopádně důležité je, nesázet vše na jednu kartu a i když kápneme na šikovného tradera (což se mimochodem velmi špatně zjišťuje), měli bychom mu svěřit pouze zlomek svých peněz. To bych ve videu zdůraznil. Šikovní tradeři totiž existují i u nás v čr.
Tomáš Tyl
Ve videu hovořím o tom, že špatně dopadne trader, který příliš sází na to že má vždy pravdu. Tak to na trzích chodí. Nehážu tím všechny tradery do jednoho pytle, pouze ty, kteří mají příliš velkou sebedůvěru. Ty kdo dodržují RRR a drží emoce na uzdě tedy nemusí do této škatulky spadat když si uvědomují rizika, limity svých schopností a podobně.
Na druhou stranu pro laika je velmi těžké poznat, jestli je trader šikovný, nebo měl jen více štěstí než rozumu. Bohužel jsem se zatím potkával s tím, že lidé svěřovali nemalé částky té druhé skupině (a štěstí došlo). Pro většinu lidí bude nejlepší, když se tomu úplně vyhnou. A šikovní tradeři nepotřebují mé rady :-).
V aktivních fondech, ETF a podobně neobchodují tradeři (až na výjimky). Manažeři zde nakupují akcie s dlouhodobějším horizontem. Jde o investování dle fundamentů, nikoliv podle krátkodobých cenových pohybů. To je velmi důležité! V tom je totiž rozdíl mezi investováním a spekulováním. Také při investování nevyužívají páku apod. Takže proto se to o čem hovořím ve videu na ETF a většinu fondů nevztahuje. Tradeři se spíše vyskytují v různých hedge fondech a ty nám do konceptu wealth protection nezapadají.