Přepis videa
Co mám dělat se svými penězi pokud právě prodám svoji nemovitost? To je jedna z hlavních otázek, kterou v poslední době často slýchávám od našich klientů.
Nemovitosti se neprodávají za desítky ani za stovky tisíc. Většinou se nám stane, že klienti mají najednou velký balík peněz. Několik milionů korun. A je potřeba se k tomu zodpovědně postavit.
Protože byli zvyklí, že dlouhodobě ty peníze mají někde uložené. V nějakém aktivu. V nemovitosti. A najednou jim leží v hotovosti.
Já jsem Honza Valášek. Mám na starosti rozvoj digitálního investičního poradenství v rámci naší platformy eFrank.cz. A i přes svůj mladý věk se v investicích pohybuji už skoro 10 let. A za tu dobu mi pod rukama prošlo více než 500 investičních plánů.
Prodej investičního bytu
Zhruba 2 měsíce zpátky jsem mluvil s jedním naším klientem Tomášem, který prodal svůj byt. Bylo to zhruba za 6 mil. korun. A bylo to proto, že už s tím bytem nechtěl mít ty starosti, které s nemovitostí jsou standardně spojené. Pokud na to nevyužíváte nějakou externí firmu.
Často zmiňoval, že je těžké vybrat dobrého nájemníka. A je těžké s těma lidmi komunikovat tak, aby plnili svoje závazky. Musíte se o tu nemovitost starat, jako o každou jinou nemovitost. Musíte ji opravovat. Musíte do ní investovat. Dělat různé opravy.
A to jsou věci, které on už nechtěl řešit. A proto se rozhodl, že tu nemovitost prodá. A využije ty peníze jinak.
Nejsem expert na investování do nemovitostí. Netroufám si říct, jestli jsou nadhodnocené, nebo podnodnocené. Ale s výnosem, který Tomáš po prodeji tohoto bytu v Jižních Čechách získal, byl spokojený. A najednou stál před otázkou, co s tím balíkem peněz, který mu dorazil, co s tím udělat.
Tomáš na konci roku 2018 prošel naším vzdělávacím programem InvestGuru.cz. A zjistil, že existují i jiné formy investice, se kterými se doposud nesetkal. A i to mohlo být jedním z impulzů,
proč se rozhodl tady tu investiční nemovitost prodat.
Poprvé jsme s Tomášem mluvil ještě před tím, než tady tu nemovitost prodal. A když už jsme spolu mluvili podruhé, tak mi říkal: „Mám tady větší obnos peněz, protože jsem prodal nemovitost za 6 milionů korun.“
A proto mě znova oslovil, aby se poradil, co s tím udělat. A Tomáš mi říkal: „Já jsem byl zvyklý na to, že ten můj byt mi vynášel nějaký pravidelný příjem. V podobě nájmu.“
A já mu říkám: „Tomáši, investice může udělat to samé. Můžou vám nést stejný příjem, tak jako nemovitosti nesou nájem. Tak investice vám také mohou nést váš pravidelný příjem.“
Pasivní příjem z finančních aktiv
Může to fungovat úplně stejně jako u těch nemovitostí, kde jsme zvyklí, že nájemce platí nájem.
Tak u finančních investic jsme zvyklí na to, že firmy vydělávají. Mají zisky. A ty zisky rozdělují zpátky mezi nás, akcionáře. Majitele těch firem.
Takže když si koupím nějakou akcii, firma vydělává, já se podílím na jejím zisku. A jsem příjemcem nějakého pasivního příjmu.
Některé firmy, nemusí to být samozřejmě všechny, ale některé firmy rozdělují ten svůj zisk ve formě, které říkáme „dividenda“.
A ta dividenda, to je úplně to samé, na co byl Tomáš zvyklý, když čerpal to nájemné od toho nájemníka z bytu.
Tak dividenda je úplně ten samý pasivní příjem, který chodí pravidelně podle toho, jak se té firmě daří.
A stejně tak jak někdy nemáte nemovitost obsazenou, tak některá firma nemusí vyplatit dividendu.
Ale je to poměrně stálý příjem. Z toho, že držíte nějaké akcie.
Ten rozdíl mezi nájmem z nemovitosti a tou dividendou je v té pracnosti.
U dividendy se nemusíte starat o nájemníka. Nemusíte se starat o nemovitost. Postará se o to za vás někdo jiný. A je to management té společnosti jejíž akcie vlastníte. Ta výše těch dividend nemusí být zas o tolik odlišná od výše toho nájemného.
A samozřejmě i dividendy mají svoje výhody i nevýhody. Což vydá na vlastní video. Takže se tomu můžeme věnovat někdy příště.
Pojďme zpátky k tomu, o čem jsme mluvili s Tomášem.
Co tedy s penězi
Tomáš mezi tím už začal realizovat svůj investiční plán s eFrankem. A pak za námi přišel a řekl nám: „Prodal jsem tady tu svojí nemovitost, mám větší balík peněz. Co s tím uděláme?“
A pro nás to byla standardní situace. Kdy Tomáš už měl svůj investiční plán. Takže jsme ten investiční plán zaktualizovali. A dali do něj ten aktuální pohled, aktuální situaci po tom prodeji té nemovitosti.
A sledovali jsme s Tomášem budování toho výnosového portfolia, které supluje tu nemovitost.
Na základě tady té aktualizace investičního plánu Tomáš dostal přesný seznam investičních produktů, do kterých investovat.
Nyní jsme ve fázi, kdy Tomáš postupně začíná budovat to svoje výnosové portfolio. A už zhruba za 3 měsíce by mohl poprvé čerpat dividendy. Právě tady z toho výnosového portfolia.
Důležitá věc, na kterou je potřeba upozornit je, že Tomáš najednou získal větší sumu peněz. A ani Tomáš ani ostatní naši klienti neinvestují nikdy takovouhle velkou sumu najednou. Vždycky důsledně rozkládáme ty investice v čase. Tak aby, kdyby došlo na trhu k nějakým výkyvům, ať už nahoru nebo dolů, tak abychom byli na tu situaci připravení.
A mohli s tou situací nějakým způsobem operovat a využít ji.
A to ponaučení, které z toho plyne? Které si z toho beru já a které chci předat ostatním klientům, i vám?
I když prodáte svoji nemovitost a byli jste zvyklí na nějaký pasivní příjem, na nájem, tak se pro vás nemusí nic změnit. Můžete si sestavit takové investiční portfolio, které může tu funkci toho nájemného suplovat. A vy můžete pokračovat dál tak, jak jste byli zvyklí.
Ale je potřeba dělat ty věci důsledně, opatrně. Je potřeba je dělat v souladu s vaším investičním plánem. A postupovat podle toho vašeho investičního plánu.
Pokud se chcete o investování a o investičním plánu dozvědět víc, podívejte se na náš 4dílný trénink InvestGuru.
Nemovitosti nebo finanční aktiva?
A co vy osobně? Máte raději ty nemovitosti, na které si můžete sáhnout? O které se staráte?
Nebo máte raději finanční investice, ze kterých vám můžou plynout dividendy? Máte s tím nějakou zkušenost?
Napište mi do komentářů, rád si to přečtu. A rád o tom podiskutuju.
Pro tuhle chvíli vám děkuju za pozornost a těším se u nějakého dalšího videa.
A přeju vám spoustu úspěchů. Ať už v těch nemovitostech nebo v investičních aktivech. A nebo v čemkoliv jiném.
Moje zkušenost s investicí
Nejsem velký investor, ale byl jsem ochotný koupit akcie rakouské investiční společnosti Immofinanz za 400 tisíc plus správní poplatek ve výši 5 %.
Nebudu dlouho popisovat vývoj mé „investice“, za 10 roků ztráta 75 % vložené částky.
K popisovanému případu:
Raději dvě menší nemovitostí á 3 miliony, než jednu za 6, ale akcie již nikdy. Samozřejmě, že je to zajímavý job pro společnost, ale malý investor z 90 % přijde o hodně, často o všechno.
Re: Moje zkušenost s investicí
Dobrý den,
díky za vaši zkušenost s investováním do akcií. Naši klienti to většinou řeší tak, že mají klidně část svých investic a mejtku v investiční nemovitosti a část portfolia v široce rozprostřeném finančním portfolia (akciová ETF, atd …). Část jejich pasivního příjmu jim potom plyne např z bytu, kdy dostanou pnájem 15 000 CZK měsíčně a druhou část mají ze svého portfolia, ve kterém je díky ETF fondům více než 1 000 firem najednou.
Takové portfolio je pak samozřejmě méně náchylné na průsvihy typu Immofinanz. Ale dobrým příkladem může být třeba i Nokia. Jednotlivé akciové investice jsou vždy riskantní a proto je v portfoliích budoucích rentiérů prakticky nevyužíváme a raději koupíme široce diverzifikovanou investice skrze ETF.