Při investování na cestě k finanční nezávislosti se určitě nevyhnete výkyvům na trhu.
Vaše investice nejenom poroste, ale budou přicházet i období, kdy trhy poklesnou a tím pádem bude ztrácet i vaše investice.
Výhodou dlouhodobého investora je to, že i když přijdou nějaké poklesy trhu, nemusí propadat panice. Vždy bude mít nějaký čas, aby opět trh zafungoval a křivka se otočila směrem vzhůru.
Podívejme se na riziko pravidelných investic trochu z jiného pohledu. Ne klasicky volatilitou, ale co by se stalo, kdyby…
Co se stane s pravidelnou investicí, když trhy náhle poklesnou? Jaký to bude mít dopad na pravidelnou investici?
Kolik proděláme?
O pravidelných investicích se hovoří často v souvislosti s investicemi na důchod. Odchod do důchodu je takový milník a řada lidí už teď nechce spoléhat na státní důchod. Chtějí mít nějakou korunu na přilepšenou. Takže využívají nějaké penzijní produkty, kam pravidelně posílají měsíčně určitou částku.
Případně rovnou chtějí být finančně nezávislí. Peníze, které teď vydělávají, pravidelně investují ať už do nemovitostí nebo do nějakých finančních produktů, akciových fondů, ad.
Jaký dopad tedy mají poklesy trhu na pravidelnou investici?
Pro zjednodušení použijeme následující příklad.
Dejme tomu, že budete pravidelně investovat 10 000 Kč měsíčně po dobu 30 let. Protože se jedná o dlouhodobou investici, budete peníze investovat do některého z akciových fondů.
Budeme se zabývat pouze tou pravidelnou investicí. Pokud máte na počátku investování nějakou částku, kterou můžete pro začátek zainvestovat jednorázově, je to samozřejmě lepší. A urychlí to vaší cestu k rentě.
1. fáze – začátek investování a pokles po prvním roce
Představte si, že rok pravidelně investujete 10 000 Kč měsíčně. A po roce akciové trhy najednou rychle spadnou o 1/3. Celkem jste za rok vložili 120 000 Kč a najednou se hodnota vaší investice propadne o 40 000 Kč.
Propad o 1/3 vypadá dramaticky, pokud se na něj díváte optikou procent. Pokud se na něj díváte optikou absolutní částky tak 40 000 Kč není málo, ale když tuto částku srovnáte s jinými riziky, která běžně podstupujete, je pohled jiný.
40 000 Kč v životě riskujete celkem často.
Stačí nemoc nebo nějaký úraz, který vás na několik týdnů vyřadí z pracovního procesu. Nebo pokud máte hypotéku, pak refixace úrokové sazby pro vás znamená daleko vyšší riziko, než uvedených 40 000 Kč.
Dejme tomu, že hodnota fondů po roce opravdu klesne o 1/3. To je špatná zpráva pro vaše již investované peníze. A je jedno, jestli investujete pravidelně 5 000 Kč nebo 30 000 Kč měsíčně. Ta emoce bude působit tak jako tak.
Dobrá zpráva
Ale když se na to podíváte z druhé stránky, tak je to vlastně dobrá zpráva pro vaše další pravidelné investice. Proč? Protože v době poklesu nakupujete levněji. Pokles je tak pro vás příležitost k levnějšímu nákupu.
Pokles určitě potrápí vaše emoce. Je potřeba se na to ale podívat racionálně. Jste dlouhodobý investor a máte před sebou ještě dalších 29 let pravidelných investic. A to je dost času na to, aby investice zahladily své nezdary.
Trochu mi to připomíná situaci, když koukám na hokej a naši prohrávají v druhé minutě 0:1. Není to dobrá zpráva, ale stále ještě zdaleka není rozhodnuto. Pořád jim totiž zbývá 58 minut na to zápas otočit a dovést do vítězného konce.
2. fáze – pokles v polovině doby investování
Jak to bude vypadat, když pokles akciových trhů přijde v polovině doby vaší investice? Jak pak budou vypadat vaše ztráty?
Opět si představte situaci, kdy trhy klesnou o 30 % a v novinách se budou psát podobné titulky jako v roce 2008.
Pokles trhů o 30 % ještě neznamená, že jste prodělali 30 %. I přes to můžeme být v zisku nebo jen mírné ztrátě.
Vše záleží na tom, za kolik jste nakupovali před 10 nebo 15 lety. Možná jste nakupovali levně, pak trhy vyrostly a nyní spadly. Proto se vždy dívejte na svoji konkrétní situaci a nenechte se ovlivňovat tím, co se píše v novinách.
Pokles trhů pro vás opět znamená šanci levněji kupovat a stále před sebou máte ještě dost času. Vždyť vám zbývá ještě 15 let. Na tuto dobu je v portfoliu ještě velmi výrazná akciová složka. Efekt levnějších nákupů již není tak silný, protože jste 15 let nakupovali a většinu investic tak máte nakoupenou.
Navíc pokles po 15 letech investování už vás nebude tolik lekat. Nejste už žádní nováčci a lecos už máte v investicích za sebou.
Představte si, že by pokles akciových investic přišel dnes a vy jste přitom měli za sebou 15 let investování. To znamená že byste museli začínat s někdy v roce 2004, tedy po splasknutí internetové bubliny.
Zažili byste růstovou fázi trhu do roku 2007. Pak byste zažili strmý pád akciového trhu od roku 2007 do roku 2009, kdy trhy padaly zhruba o 50%. Tuto zkušenost už máte za sebou. Kdyby dnes klesly trhy o 30%, tak už víte, jak se máte chovat. A už jste to jednou zažili.
3. fáze -pokles těsně před důchodem, rentou
A co když přijde pokles trhů těsně před tím, než chcete svoji investici vybrat? Nebo chcete začít vybírat rentu?
Opět si představte situaci, kdy už investujete 29 let a najednou akciové trhy klesnou velmi rychle o 30 %.
Jaký to bude mít dopad na vaše portfolio? Pokud ho máte správně postavené, tak minimální. Protože čím více se blížíte rentě, tím by měla akciová složka tvořit menší část celého portfolia. V této fázi už totiž spoléháte spíše na dluhopisy nebo hotovost.
Pokud byste ale neměli správně své portfolio nastavené a i v této době by akciová složka převažovala, tak by takový pokles měl výrazný dopad na vaše investice. Nemáte už totiž čas s tím něco udělat. Nemůžete počkat, až trhy opět porostou.
Správná doba neexistuje
Takže v případě dlouhodobého investování není tak důležité čekat na správnou dobu kdy s investováním začít.
Podle našich zkušeností i lidé, kteří s investicemi začali na vrcholu trhu v roce 2007, kdy byla celosvětová krize a vydrželi, jsou dnes v zisku. Daleko důležitější pro úspěch v investicích je správná alokace a diverzifikace, než volba správného okamžiku začátku.
Jestli se chcete dozvědět více o dlouhodobém investování, podívejte se na 4 dílný trénink, kde objevíte systém, který pomohl stovkám běžných lidí s přípravou na finanční nezávislost. Klikněte a získejte přístup zdarma.
DJH
Dokud neprodám, tak jsem o nic nepřišel.
To že mi u brokera svítí čísílko 40 000, namísto 120 000, znamená, že moje investice je na 30%, ale o 70% jsem přeci nepřišel.