Dostal jsem tuto otázku od Jiřího, se kterým jsem se „potkal” už před 20 lety….
V roce 2000 jsem investoval 250 tis. Kč do z mého pohledu spolehlivého fondu Pioneer European Equity číslo 102, jemuž jste v té době šéfoval.
Bez jakýchkoliv změn z mé strany ( to je jistě chyba investora ). Jehož aktuální hodnota je pouze 146 tis. Kč
Jak je to možné ??
Samozřejmě mě mrzí, že Jiřímu investice do Pioneer European Equity nevyšla. Protože neznám detailně Jiřího portfolio, vedlo mě to k následujícímu zamyšlení.
I moje mamka totiž investovala do stejného fondu a o cca 5-6 let později prodala se ztrátou :-(.
A řeknu Vám, co jsme objevili, když jsme to zpětně probírali spolu s ní:
- Investovala proto, že viděla v novinách historickou výkonnost, která byla za posledních 12 měsíců dvouciferná. Rozhodla se k nákupu na základě pozitivních emocí, novinových titulků, neměla plán ani strategii, ani nákup s nikým nediskutovala.
- Investovala bez finančního/investičního plánu, šlo o její jedinou finanční investici. Měla ale ještě stavební spoření a penzijního připojištění, a díky těmto produktům výsledek celého jejího portfolia byl lepší než ztráta na jednom produktu. Přesto by bývalo bylo lepší, kdyby investici dělala v souladu s plánem, v menším objemu.
- Z hlediska finančních produktů měla produkt jen jediný. Díky tomu jí v portfoliu chyběla diverzifikace do dalších typů investičních produktů, dalších fondů a více správců.
- Produkt v době nákupu (mamka kupovala skoro za nejvyšší cenu v březnu 2000) patřil mezi hlavní a velké produkty americké skupiny Pioneer (šéfoval jsem v ČR) a proto jsem neměl problém ho doporučovat našim distributorům a klientům i v ČR. Platí, že největším produktům se firmy věnují a dávají na ně větší pozor než na produkty malé.
- Problém nastal v roce 2002, když byla skupina Pioneer koupena italskou Unicredit. Rodinná firma s cca 1.500 zaměstnanci celosvětově najednou začala působit ve skupině, která měla 60.000 zaměstnanců jenom v Itálii. Fondový byznys se stal jen součástí bankovního byznysu a celkově se dramaticky změnil způsob práce – z proaktivního amerického řízení se stalo, z mého pohledu těžkopádné řízení korporace, a namísto toho, abychom mohli jednat, jsme museli čekat, až nám věci schválí v Itálii. Tam podle mě začaly problémy fondu.
- Já jsem ukončil působení v Pioneer ke konci roku 2002 a už jen zpovzdálí jsem sledoval následné změny, které mě o pár let později vedly k tomu, že jsem mamce řekl, aby se ztrátou prodala. Pioneer European Equity přestal být preferovaným produktem v rámci nové Pioneer Unicredit skupiny. Změnil se mu portfolio manažer. Zmenšil se objem peněz v jeho správě a z pohledu poradce – kterým jsem od roku 2003 ve své firmě – jsem investici vyhodnotil jako nadále neperspektivní.
Tolik alespoň pár slov k Pioneer European Equity.
Dovolte ale ještě pár slov navíc.
Právě kvůli zkušenosti mají mamky a dalších lidí (jako je Jiří), jsem se rozhodl, že chci dělat investiční poradenství a vymyslet, jak se vyhnout tomu, co jste zažili.
V případě mé mamky byl největším důvodem, proč přišla o peníze, totiž to, že neměla v přemýšlení o investicích žádný systém.
Proto od začátku poradenství děláme plány pro klienty, upozorňujeme na nebezpečí pozitivních i negativních emocí, doporučujeme osvědčenou alokaci a důslednou diverzifikaci a pečlivě systematicky vybíráme produkty.
A pokud se situace v nich změní, nemáme problém je prodat a koupit jiné.
Naše poplatky za poradenství nepochází ze vstupních poplatků (které Jiří, má mamka a tisíce další také platili, a které šly celé tomu, kdo produkt prodal chcete-li líbivě „doporučil”), ale nám klienti platí za naše služby napřímo a převážně ze zisku, který jim přineseme.
Tak už ve Fichtner s.r.o. 17 let pracujeme na tom, abychom se s klienty problémům vyhýbali nebo z nich včas „utekli”.
Tisíce a desítky tisíc lidí si kupují investiční produkty a rozhodují se přitom často pouze na základě doporučení, které je motivováno okamžitým ziskem a nikoliv dlouhodobou spoluprací.
Přitom kdyby věnovali pár minut ověřeným principům, mohly by mít jejich investice zásadní pozitivní vliv na jejich životy.
Informace tu jsou, ať od nás, od ostatních poradců, nebo od bank, stačí se po nich jen natáhnout a vybrat pro sebe ty správné.
Pokud zatím nemáte systém, jak nad investicemi přemýšlet, podívejte se zdarma na 4dílný trénink InvestGuru. A pokud chcete investovat, vstupte do programu InvestGuru 2020.
Jen pozor! Sledování tohoto tréninku vás může připravit o spánek.
Jaromír totiž po zhlédnutí napsal: 3. video mi nasadilo do hlavy hodně brouků, které mi nedali pokoj ani při usínání. Popravdě, zatím žádná jiná edukativní videa mě nedonutila tolik přemýšlet a zapojit i kreativitu.
Pioneer...Harvard...Škoda Plzeň.
Mám téměř shodné zkušenosti s Pioneerem, alias AMUNDI..
Vložil jsem tam již Kč v r. 1996, (dělal jsem v té době fin. poradce) … a před měsícem jsem se rozhodl o zpětný odkup.
Kupodivu to trvalo jen týden a zbylé Kč jsem obdržel na osobní účet
A ztráta nebyla tak velká, jako ve Vámi uváděných příkladech. Ale na USA jsem již zanevřel. Není nad naše stavební a penzijní spoření.
(Pozn.: nejvíc mě ale se.. Harvard !!!..nevidím světlý konec tunelu… a Škoda Plzeň)
Zdraví a přeje pohodové překonání krize V. Novotný.
Ouki
Z Harvardu nedostanete skutečně nic, s tím bohužel počítejte.
Karel
Pioneer – zainvestovat jednorázově 250 000 není investice ale pouhá spekulace.Karel.
Odpověď
Děkuji za nabidku.Investuji pouze do najemnich bytu o investice s zisky pod 10 % ročně mě opravdu nezajimaji.Mam rad investice s jistotou slusneho zisku a měsíčním výnosem. Proto mam i dnes najemniky které platí stat na davkach z 90% což beru jako dobrou investici.L.H
EK
Tím, že okrádáte stát a vyděláváte na sockách u slušných lidí asi moc obdivu nesklidíte. Ale chápu, že peníze nesmrdí a co na tom, že morálka pláče…koneckonců…všeci kradnů že….
Tým InvestGuru
Nevíme, jak investování souvisí s okrádáním státu. Zkuste to rozvést Emile
angel
Odpověď je jednoduchá. Jedná věc je investovat a jedna parazitovat na společnosti a pronajímat těm, kdy socka zaplatí nájem, navíc vyšší než je běžný trh, je u mě parazitování také. Většina residoma je na tomto postavena.
Pavel
Bohužel spousta těch slušných lidí a sockách jak Vy říkáte ,nemá kde bydlet ,protože se stát nestará jak by měl, např.sociální bydlení.Takže jsou rádi, že mohou bydlet.Pronájem bytu funguje v celém světě a nejen u nás.
Tým InvestGuru
Sázet vše na jednu kartu může být problém, ať je ta karta jakákoliv. Asi sledujete vývoj okolo pozdržení nájmů apod.
amundi
Ahoj no ja do toho amundi uz davam asi 4 rokem zisk byl jo slo to 8 az 9 procent ted to spadlo ja si pockam tak rok pak se uvidi samo tp jsem zatim zrusil..
Tomáš
Nevím podrobnosti o vaší investici a ani o vaší situaci, ale pokud chcete, aby se vám nynější propad rychleji vrátil, tak bych ba naopak přikupoval víc, než že bych rušil tp.
David
No tak vzhledem k situaci, která je bych naopak odkoupil z fondů se ztrátou a podíval se ba burzu.. Tam jsou teď velmi zajímavé příležitosti
Draze koupit, levně prodat
Klasická chyba investora. Trhy padají tak si pozastavi trvaly příkaz. Tedy je levné, tak nenakupuji, až zdraží (čtete bude cena investic vysoko), tak začnu investovat. Přitom v obchodech napr. s mlékem to umi každý. Je za 10Kc, koupím karton. Je za 18Kc, koupím jedno. Investice jsou ale podobné. Toto není investiční rada, ale zkusenost.
Jiří K.
Osobně jsem tento selský rozum u fondů nepoužil a straním se jich. Je to čistá loterie. Vůbec nevíte, zda to nepůjde ještě více dolů nebo zda nezavřou úplně. Jak je v článku napsáno, mateřská centrála zavelí a jste v pytli. Nikdo z nás malých střadatelů nezná (ani když pošlete desítky mega), nepoznáte člověka, který o nich rozhoduje.
Takže za mě investice do bytů a věcí, které mám plně pod kontrolou a můžu rozhodovat o dalším postupu sám nebo přes někoho, ale přímo.
Mleko za 10 nebo radeji za 5 Kc?
A jak vite, ze ten propad na burze uz skoncil? Podle me to je teprve zacatek propadu. Ten skutecny muze jeste teprve prijit ac se muze zdat ze ne. Ja to typuju, ze se to chvili podrzi, mozna se to lehce zvedne a nejdyl do konce roku se to teprve vse opravdu sesype. Jak to opravdu bude si muzeme jen domyslet. Cas ukaze. Ja bych ted s penezma na burzu nevlez ani za nic.
Tým InvestGuru
Bude vůbec někdy čas, kdy byste na burzu vlezl?
Financni gramotnost
Kazda z techto odpovedi bohuzel ukazuje jak nizka financni gramotnost je mezi lidmi. Jeden rika byty vynos 10% s vyuzitim davek pro socialne slabe – takze doji stat, druhy rusi trvaly prikaz, aby ztraty nebyly jeste vetsi ( to dava logiku mozna jen jemu) , treti fondy proda protoze na burze jsou lepsi prilezitosti ( to je druha odmocina predchoziho investora) , ctvrty prodal fondy protoze stavebko je lepsi ( tak to uz je uplny bizar) mimo to, ze opet doji stat a nevyuziva podporovany produkt k cemu je urcen. Clovek by mel vzdy zacit u sebe co udelal spatne a vyvarovat se chyb a ne svalovat neco na burzy, fondy a vsechny okolo, zvlast kdyz si za 95% techto chyb muze sam. Tom
Tým InvestGuru
Skvěle napsáno, děkujeme
Robin
Marketingově jsou fondy zaštítěny vysokou profesionalitou. V praxi to jsou černé skříňky. Ani nechci vědět, jaké mají poplatky např. za nákup akcií. Předpokládám, že nákup je provázen přes Švýcary s 50-násobným poplatkem než nákup na přímo. O dalších nákladech fondu ani nemluvím s tím, že nikdo ze zákazníků neví, jaké vlastně jsou. Divím se, že tito podvodníci nemají zákonnou povinnost zveřejňovat pořizovací a prodejní ceny aktiv a zobrazovat výše poplatků zvlášť, ne v ceně fondu. Výkonnost fondů je s porovnáním přímého nákupu aktiv tragická. Aktivum je stejné, náklady na jeho správu astronomické. A to nemluvím o vstupních a výstupních poplatcích. Investiční poradce ale samozřejmě tvrdit, že to není pravda. Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by na fondu vydělal.
A je to zde opět :-)
A je to zde opět 🙂 Prosím Vás, víte co to je KII nebo TER? Úplně nerozumím, proč by měl fond obchodovat přes Švýcarsko? (broker, země, fond, banka, právník, nebo kdo?) Říká Vám něco ,,spravovat prostředky s péčí řádného hospodáře?,, Při vší regulaci, jakýkoliv fond má své jasně stanovené mantinely, kde se může pohybovat a co za to inkasuje (status fondu). Bohužel se zde opět projevuje fenomén ,,vím, že nic nevím, ale jsou to zloději a podvodníci,,. Jinak podvodníci asi nemají zákonnou povinnost zveřejňování ničeho, ale fondy ano. Zkuste nejdříve google a zkuste zadat KII nebo TER popř. MiFiD II. A poslední poznámka: možná až si vše nastudujete a předáte svému okolí Vaše poznatky tak budou výsledky Vašeho investování a investic lidí okolo lepší 🙂 Tom
Peter
Zdravím, Tome. Chápu Vás, ale rozumím i postojům Robina, který chtěl patrně upozornit na neúměrně vysoké manažerské poplatky aktivně spravovaných fondů v Česku, zejména těch spravovaných českými správci fondů. Zcela běžné celkové náklady českých akciových fondů začínají na 2% p.a. a pokračují až ke 3%, což je při dnešním světovém příklonu k pasivním investicím s celkovou nákladovostí do 0,5% p.a. opravdu omračující nákladovost! A to ani nemluvím o tom, že se ve většině případů nejedná o žádné stock picking fondy menších a středních společností, vyžadující důkladnou fundamentální analýzu akcií, ale často o indexová ETF, sledující hlavní rozvinuté akciové trhy a k tomu pár dividendových titulů z BCPP a takováto aktivní správa je zvládnutelná i s méně než polovičními náklady na správu. Hezký den.