Přepis videa
Většina bankéřů a poradců v ČR počítá s konceptem konečné renty. Ovšem riziko konečné renty spočívá v tom, že buďto stihnete umřít dřív, než vyčerpáte peníze. Anebo se dožijete vysokého požehnaného věku, ale od jednoho určitého data už potom budete muset žít bez peněz.
Moje jméno je Petr Syrový a už 20 let dělám plány, nebo software na finanční plány. Vždy součástí softwaru na finanční plány je renta. Vždy řešíme otázku, na jak dlouho máme čerpat rentu.
A po 20letých zkušenostech docházíme k tomu, že je lepší čerpat rentu nekonečnou. Než rentu konečnou.
Riziko vyčerpání kapitálu
Většina finančních poradců, nebo bankéřů v ČR, když mluví o rentě u klientů, tak kreslí takové obrácené véčko. Takovou stříšku.
Říkají: „Nejdříve budeme peníze spořit a kapitál kumulovat. Potom ho budeme spotřebovávat. Až do nuly“.
No a otázka je: KDY má být ten kapitál vyčerpaný.
Vždycky se mluví o tom, budeme rentu vyplácet nadosmrti. Ale nikdo neví, co to je nadosmrti. Tak se tam musí dát nějaké konkrétní číslo.
Většinou se poradci shodují, že to není průměrný věk dožití. Ale že to je trošku vyšší věk.
Chcete žít déle než do 85?
My sami jsme ve finančních plánech v minulosti počítali s věkem 85 let. Což většině populace stačí. Ale samozřejmě není to úplně pro každého.
Je mnoho lidí, kteří těch 85 let přežijí. A začali jsme se dostávat do problémů, že nevíme, na jak dlouho máme tu rentu rozpočítat.
A v zásadě, ať řekneme do 85 let, nebo i do 100 let, tak vždycky se potýkáme s problémem: Může to být málo.
Proto jsme přešli na koncept nekonečné renty. A samotné nás překvapilo, že ta nekonečná renta, nebo kapitál pro nekonečnou rentu, není významně vyšší než pro tu rentu konečnou.
10 % rozdíl
S požadavkem, proč přejít na nekonečnou rentu z konečné renty, přišel Vladimír Fichtner.
Setkal se s jedním klientem a ten klient říkal, že se jeho prarodiče dožili vysokého věku. Rodiče už jsou velmi staří a pořád v dobré kondici. A že počítat rentu do 85 let je pravděpodobně málo.
Tak jsme udělali analýzu a zabývali jsme se otázkou, jak velký majetek potřebujeme k tomu, abychom mohli čerpat nekonečnou rentu. Jestli náhodou se nestane, že ten majetek bude enormně vysoký, a tím pádem by se ten cíl klientům významně oddálil.
No a došli jsme k tomu, že majetek pro nekonečnou rentu není o moc vyšší než pro rentu konečnou. To znamená, že ten cíl dosažení renty je pořád reálný.
Například majetek, který potřebujeme pro čerpání 40leté renty je 31,43 milionů korun (pro vyvážený investiční profil). Pokud bychom chtěli čerpat rentu 100 tisíc měsíčně.
No a kdybychom chtěli čerpat rentu nekonečně dlouhou dobu, ve stejné výši, tak se z 31 milionů korun posouváme asi na 35,12 milionů korun.
To znamená, ten majetek se navyšuje jenom o trošku. O nějaké 4 miliony, což je cca nějakých 10 %.
To znamená, že ten cíl je pořád stejně reálný, ale díky tomu vyššímu majetku máme možnost čerpat rentu nekonečně dlouhou dobu.
Jak funguje nekonečná renta
Čerpání nekonečné renty v podstatě znamená, že žijeme jen z výnosů z majetku, a ten majetek, ta podstata, z které se ta renta čerpá, tak ta zůstává zachovaná.
Protože počítáme rentu, která je v reálném vyjádření, v reálných hodnotách, tak ta hodnota majetku se nám zhodnocuje zhruba jako inflace. A protože ten majetek se zhodnocuje o něco víc než inflace, tak z něj ještě máme možnost čerpat rentu.
Hodnota majetku neklesá a ten majetek vydrží nadosmrti. Ten majetek se potom dá odkázat nějakým budoucím generacím.
Opravdu to funguje?
Jak jsme vymýšleli tu nekonečnou rentu? Proč říkáme, že ta renta je nekonečná?
Podívali jsme se na to, co se stalo na trzích za posledních zhruba 100 let. Hledali jsme, jakým objem majetku potřebujeme k tomu, abychom mohli čerpat rentu po dobu 100 let, a to portfolio přežilo všechno, co se na tom trhu stalo:
- Velké poklesy akciového trhu
- Vysokou inflaci
- Nízké úrokové sazby
- Nízké výnosy dluhopisů
- Propady dluhopisů
Všechno, co to poslední století přineslo. Tak vůči tomu je tohle portfolio imunní.
100% jistota neexistuje
Samozřejmě nemáme 100% jistotu, že nám nikdy nedojdou peníze. Protože vždycky může přijít něco, co tady ještě nebylo.
Takže my se snažíme tomu dát co největší jistotu umíme, ale 100% jistotu tomu dát nemůžeme. Protože ta 100% jistota neexistuje.
Když čerpáme rentu, tak rentu čerpáme z majetku, který je typicky finanční majetek. Akcie a dluhopisy. V některých případech do toho majetku patří ještě nemovitosti nebo tam patří vlastní byznys, vlastní podnikání. Majetek, který generuje nějaký příjem a ten příjem my můžeme inkasovat.
Výhody a nevýhody nekonečné renty
Jaká je výhoda nekonečné renty oproti konečné rentě?
U konečné renty se vždycky potýkáme s otázkou, na jak dlouho ji máme rozplánovat.
A vždycky tam visí takový ten otazníček: „Nedojdou mi peníze?“
V případě nekonečné renty by nám peníze neměly dojít. Je to naplánováno tak, abychom mohli žít jenom z výnosů.
A přitom jaké to má nevýhody, co za to zaplatíme?
No musíme mít o něco málo větší majetek. Ale ten rozdíl v tom navýšení majetku, jak už jsme říkali, je zhruba nějakých 10 %.
Myslíme si, že to je celkem přijatelná cena za nekonečnou rentu. Odsunout její čerpání o nějaký rok dozadu a vybudovat majetek, který je asi tak o jednu desetinu vyšší.
Zkušenosti už máme
Co já vím, tak s tímhle konceptem na trhu nikdo nepracuje. Když se setkáme s rentou a přemýšlením o rentě, tak se setkáváme s konečnou rentou.
U nás tento koncept mají všichni naši klienti. Všichni naši rentiéři, kteří čerpají rentu, tak pracujeme s rentou nekonečnou. A i u budoucích rentiérů, kteří teprve směřují k rentě, tak i tam směřujeme k nekonečné rentě.
Takže jakmile začneme rentu vyplácet, tak ji potom vyplácíme v podstatě napořád.
Pokud přemýšlíte o tom, kolik peněz budete jednoho dne potřebovat na rentu, a když přemýšlíte o tom, jakou rentu budete chtít čerpat, přemýšlejte o nekonečné rentě.
Nekonečná renta není o moc dražší. Nepotřebujete na ní o moc větší majetek. Ale dává vám větší možnosti čerpání. Nemáte strach, že peníze jednoho dne dojdou. Jak někdy říkáme, že pak už musíte umřít, anebo budete muset žít jenom ze státního důchodu.
Pokud se chcete dozvědět více o nekonečné rentě, tak se přihlaste do 4dílného tréninku InvestGuru, kde Vám společně s Vladimírem Fichtnerem vysvětlíme, jak nekonečná renta funguje. A řekneme vám tam i daleko více věcí, které s tou rentou souvisejí.
Jak přemýšlíte nad rentou?
Mě by zajímalo, jestli přemýšlíte nad rentou. A zajímalo by mě, jak se vám líbí koncept nekonečné renty oproti konečné rentě.
Napište mi níže komentář a já si je moc rád přečtu. Případně pokud byste k tomu měli nějaké dotazy, napište mi také níže.
Přeji vám všem, abyste vykročili na cestu k rentě. A abyste jí jednoho dne dosáhli. Naše zkušenost je taková, že pokud k rentě vykročíte, opravdu jí chcete a něco pro to uděláte, tak dosažení renty, a dokonce i nekonečné renty, je pro každého reálné.
Děkuji vám za pozornost, a budu se těšit u nějakého dalšího videa na shledanou.
Problém životního stylu
Mám s touhle strategií jeden zásadní problém: moje zkušenost s lidmi mi říká, že buď nejsou celý život schopní vystačit s tím co vydělají – to pravda asi není případ našich investorů, nebo druzí, kteří jsou schopní našetřit kapitál, takových taky pár znám, ti ovšem nezačnou na starý kolena utrácet, protože to prostě není jejich styl.
Nekonečná renta
Dobrý den, video je velmi zajímavé. Už víc jak 10 let směřuji k tomu abych nashromáždila částku, jejíž výnosy mi budou generovat pravidelnou měsíční rentu. S tím, že částka bude stále stejná a já budu vybírat jen výnosy dokud budu naživu. A bylo mi divné, že většina poradců mluví o tom, že se má naspořit určitá částka z které pak budu odebírat měsíční rentu až nakonec nezbude nic. No vy jste jediní , kdo mě utvrdil, že moje strategie je taky možné řešení. (lepší) A já si celou dobu myslela, že mám něco špatně. Děkuji . Zdraví Martina Karásková
Doživotní renta
Petře, díky za vaše video. Jen doplním, že s konceptem nekonečné (nebo také doživotní) renty pracuje dnes na českém trhu více poradenských subjektů, včetně mě. Trh se zkvalitňuje a to je dobře.
Mějte se hezky,
Richard Kunovský
Nekonečná renta
Dobrý den, pane Syrový,
děkuji za váš názor i komentář.
Troufám si tvrdit, že nekonečný důchod neexistuje.
Hned Vám vysvětlím proč.
Pojďme se podívat na definici NEKONEČNA.
Nekonečno (∞) je abstraktní pojem, který označuje kvantitu (množství) něčeho,
co je tak veliké, že nemá konec (od slova konec je odvozeno slovo konečný), typicky se nedá spočítat, změřit, a pokud ano, tak je větší než každé konečné číslo.
Tzn. i renta tvrvající miliardy let není nekonečná.
Někteří lidé si však zřejmě takovou cifru neumí představit,
proto používají nepřesné pojmenování.
Správně by bylo to, co nazýváte nekonečnou rentou,
označovat jako doživotní nebo mezigenerační rentou.
A souhlasím s panem Richardem Kunovským,
s konceptem doživotní renty pracuje dnes na českém trhu
více poradenských subjektů.
Což je chválihodné.
S pozdravem Jiří Maliňák
p.s. Troufám si tvrdit, že budu jedním z prvních, kdo to takto pojmenoval.
I když se mohu mýlit. Neomylný je jen Bůh.
Tomáš
Vážení,
nekonečná renta je velice pěkná vize a dle mně i teoreticky dosažitelná. jednoduchým propočtem % výnosnosti je jasné, že jak i Vy prezentujete, tak je nutný nazval bych to tzv. „zdrojový kapitál“, který bude generovat rentu. A komu to prospěje? Kdo bude čerpat nekonečnou rentu? No určitě majitel kapitálu, pokud, a jak se všude uvádí, že výnosy jsou bez garancí. ALE samozřejmě i správce, a tím je Vaše společnost, která bude mít další část nekonečné renty. Tedy jste úplně stejní, jak jakýkoli jiný provizní poradce, protože i Vám jde jen a jen o provize, které si vytvoříte správou majetku. A pokud ukecáte více lidí, kteří si u Vás „odloží“ více peněz, tak důsledek je opět jasný – budou pro Vás vyšší poplatky, t.j. vyšší provize a tedy i vyšší vaše nekonečná renta.
Tak komu to prospěje????
Oč jste jiní, než zatracovaní provizní poradci, kteří chtějí „jenom něco“ prodat?
Vždyť Vy taky jenom „něco“ prodáváte a ukecáváte klienty aby Vám svěřili svůj majetek, a to bez jakékoli garance.
Vladimír Fichtner
Souhlasím s vámi, že nám jde o to, aby rostly příjmy naší firmy. Ty jsou dlouhodobě zhruba ze 70 % závislé právě na zisku, který klienti vydělají po odečtení nákladů na zisk vynaložených. Nejdřív vydělá klient, až následně my. Nám i našim klientům takový vztah vyhovuje.
Co nás odlišuje od provizních poradců?
Naše služby účtujeme klientům vždy na konci čtvrtletí napřímo, na fakturu. Takže každé čtvrtletí si musíme naši činnost a naše investiční výsledky (a tudíž i výši faktury) před klienty obhájit.
U provizního poradenství (nebo při prodeji v bankách) se často účtují vstupní poplatky bez ohledu na výsledek. Setkali jsme se dokonce i s předplácenými poplatky i na desítky let dopředu. To my neděláme.
Naší firmě by to krátkodobě přineslo výrazně vyšší jisté příjmy, ale nemyslíme si, že by to vyhovovalo našim klientům – úspěšným majitelům firem. Ti jsou ochotni nám platit, když vše funguje podle jejich očekávání (a z velké části ze zisku, který jim přineseme) a jen do té doby, dokud jim to bude vyhovovat.
Naši klienti od nás nemají garanci zisku, ale my zároveň nemáme garanci pokračování našeho vztahu, pokud nebudeme mít dobré výsledky.