Přepis videa
Vyplatí se investovat do kryptoměn, když jsou dole?
To je otázka, kterou teď slýchám poslední dobou docela často.
Od lidí, kteří do kryptoměn investovali v minulosti a přemýšlí, co dál.
Ale často i od lidí, kteří zatím ještě neinvestovali. Věděli, že kryptoměny někdy na konci roku 2017 byly spíš nějaké bublině a teď přemýšlí, jestli do nich nenastoupit.
Moje jméno je Vladimír Fichtner, a z mého pohledu odpověď není až tak složitá. Pokud se na ní budu dívat z pohledu strategického investora.
Já musím říct, že mě diskuze o kryptoměnách trošku připomíná diskuzi o internetu v roce 2000, nebo o železnici 100 let jště před tím.
V roce 2000 jsem viděl spoustu lidí, jak investují do „internetových bublin“. Tenkrát, což se ukázalo až následně, to byla internetová bublina.
A potkal jsem se také s lidmi, kteří v roce 2000 o internetu říkali: „To mi připomíná železniční bublinu před 100 lety.“ Hrozně zajímavá záležitost.
Poučme se z historie
Vlastně těsně před tím, než splaskla internetová bublina, tak John Carey, člověk, který dělal portfolio manažera fondu Pioneer Fund, v té době asi 30 let, jednoho z nejstarších podílových fondů v Americe, tak tenhle portfolio manažer říkal:
Já jsem vystudovaný historik, takže mě to, co se dneska povídá o internetu (z mého pohledu je to podobné co se povídá dneska o kryptoměnách). On říkal: To, co se povídá o internetu, to je jako před 100 lety, co bylo na železnici.
Tenkrát, ten kdo si koupil akcie železničních společností, tak to byla bomba. To bylo to nejlepší, do čeho jste mohli investovat. A železnice měly zářné zítřky před sebou.
Ve skutečnosti ale na nich vydělali jenom dva typy lidí. Buď ti, kteří jednorázově dodávali koleje a materiál pro koleje, vagóny, lokomotivy, a všechnu tu infrastrukturu s tím spojenou, tak ti na tom vydělali.
Druhý typ lidí, nebo druhý typ firem, který na tom vydělal, byli ti, kteří se naučili své zboží vozit po železnici.
S internetem v roce 2000, když si to uvědomíte, je to vlastně velmi podobné.
Vznikla spousta internetových projektů, ale ve skutečnosti vyhrál ten, co se po internetu naučil vozit zboží.
Kdo je dneska největší firmou na světě?
Amazon. Protože se naučil svoje zboží vozit po internetu.
Co se týče kryptoměn, já to vidím velmi podobně.
Kryptoměny mohou být zajímavé pro toho, kdo se ve svém byznyse naučí je používat, ale ne pro toho, kdo bude spekulovat na jejich cenu.
Pro mě v tuto chvíli kryptoměna není žádná zajímavá nákupní příležitost, i když ceny třeba Bitcoinu, poklesly o 80 %.
Tak to bude i nadále, protože fundament, který je za tou kryptoměnou, já tam žádný nevidím.
Kde je fundament?
Až uvidím spoustu byznysů, které ho používají, tak si radši koupím ty byznysy, než abych si kupoval kryptoměnu jako takovou. Protože ta má malou fundamentální hodnotu.
Za těmi byznysy totiž jsou tržby, jsou za nimi zisky, jsou za nimi konkrétní zákazníci. Takhle to úplně nefunguje u kryptoměn. Jaké mají tržby, jaké mají zisky, proč vám vyplatí nějakou dividendu, když do ní budete investovat…
Tam nic takového nenajdete.
Tomu my říkáme, v tom našem byznysu, že tam není žádný fundament.
A proto kryptoměny ani po tom poklesu, nepovažujeme za zajímavou investiční příležitost.
Co si myslíte o kryptoměnách?
Investovali jste do nich?
Přemýšlíte, že byste do nich investovali právě dnes? Po jejich poklesu?
Zajímá mě vás názor, dejte mi vědět do komentářů.
Mějte se hezky a investujte svůj čas, energii i peníze s rozvahou a dlouhodobě!
Jiří Kohout
Dobrý den, nakoupil jsem bitcoin v době, kdy stal 80 USD. Bohužel vytunelovaná burza MtGox mě připravila a těch cca 10 bitcoinu, co jsem měl. Z dnešního pohledu relativně velká ztráta, nicméně o prostředky takto vložené jsem byl ochoten přijít (věděl jsem, že jde o rizikovou spekulaci). Stalo se.
I dnes držím nějaký drobný zlomek bitcoinu (nakoupené značně nevhodně), co kdyby se stal zázrak 🙂 Je to pár tisíc korun, tak to nebolí. Ale velké zisky rozhodně nečekám.