Na první pohled to tak možná nemusí vypadat.
V médiích zatím sledujeme zhoršující se čísla nově nakažených lidí koronavirem. Ale nejde jen o pandemická čísla.
Signály, že se začíná dít i něco dalšího, přicházejí i z jiných oblastí.
První firmy vyhlašují moratoria na své dluhy
Končí období, kdy na sebe předlužené firmy nemusely podávat insolvenční řízení. Jejich jednatelé nebo členové statutárních orgánů nemuseli řešit předluženost firmy.
Vidíme první firmy, a ne úplně malé, které začínají oznamovat, že mají problémy se splácením svých dluhů, se splácením svých závazků. Žádají o další časový odklad.
Moratorium je pozastavení nebo prodloužení platební lhůty, která může firmám pomoci najít řešení svých finančních problémů.
Viděli jsme pátou největší českou cestovku Firo tour, která má moratorium na své dluhy (zdroj iDnes). Nemusí teď 3 měsíce splácet dluhy a může hledat řešení, jak ten problém vyřešit.
Prodejce oděvů Blažek podle serveru Forbes přišel o 100 milionů a má také moratorium na své dluhy (zdroj E15).
Čistírny 5ásec a Bel & Blanc doplatily na prázdná nákupní centra a také požádaly o ochranu před věřiteli (zdroj Seznam zprávy).
Arca Capital požádal o ochranu před věřiteli a vedle toho řeší také problémy se směnkami. Měl je i jeden z našich klientů, ale naštěstí je na základě našeho doporučení včas prodal. Jde tu o hodně peněz a uvidíme, jak to celé dopadne. Média Arcu sledují pečlivě, například server Novinky píše Kolem Arca Investments létají trestní oznámení.
Takže to už jsou první firmy, ale takových bude určitě víc. Soudím z toho, jak se bavím s našimi rentiéry i dalšími lidmi, kteří toho v byznysu hodně dosáhli.
Samozřejmě některé firmy jsou v pohodě. Někteří podnikatelé vidí, že jejich byznys funguje a že se naopak zvyšuje poptávka po tom, co nabízejí. Na druhé straně jiní podnikatelé už vidí přicházející problémy.
Mnoho firem je navázaných na automobilový průmysl. Z toho pohledu jsme tak trochu automobilová velmoc. E15 nás nazývá autolandem. A auta se letos moc neprodávají. Registrace aut za prvních 8 měsíců klesla o 25 % (zdroj Svaz dovozců automobilů).
Takový pokles už má, a ještě bude mít samozřejmě dopad na automobilový průmysl. Na všechny jejich dodavatele.
Myslím si, že následujících 6 měsíců může být docela náročných. A to nemluvím vůbec o zdravotní krizi. To všechno jsou jen dozvuky první vlny koronaviru. Teď začíná vlna druhá.
Americké akcie jsou na svých maximech
Letmý pohled na akciové trhy a americké akcie ale ukazuje jiný obrázek. Akcie jsou téměř na svých maximech. Chvílemi jsou i výš, než byly v únoru.
Na první pohled to může vypadat, že trhy nekorespondují s tím, co kolem sebe vidíme. Tomáš Tyl se k tomu vyjadřoval v článku Kdy začnou trhy reflektovat realitu.
Věc se má tak, že americké akcie už si tou katarzí prošly na jaře. Vlastně okamžitě, když začala pandemie.
Americké firmy začaly okamžitě propouštět. Hned v dubnu byla americká nezaměstnanost dokonce 14,7 % (zdroj Úřad pro statistiku zaměstnanosti USA). Přitom ještě v únoru byla nezaměstnanost jen 3,5 %.
Mnohé americké firmy už tedy problémy prošly. V tuto chvíli už do nové doby pandemické startují trošku očištěné, trošku lehčí, s menším počtem zaměstnanců a podobně. Samozřejmě ne všechny.
Evropské a české firmy ještě řešení čeká
Firmy v Evropě a v České republice si tou katarzí ještě neprošly. Ještě nemusely nic moc řešit. Mohly věci odložit. A teprve teď přicházejí těžké časy.
Paní Maláčová sice říká, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Bylo by skvělé, kdyby to vydrželo, ale mám strach, že nevidí, co se teprve blíží. Možná to ani nechce vidět kvůli blížícím se volbám.
Podívejme se na akcie. Ty americké jsou na vrcholech. Evropské zdaleka nejsou tak vysoko.
České akcie na tom jsou podobně.
Všechny 3 grafy trošku odráží to, jak Američané umí rychle reagovat na krizové situace a rychle je řešit.
My v Evropě nebo Čechách, když to jde, tak věci zameteme pod koberec. Nebo děláme, že se nic neděje. Nebo nám dlouho trvá, než ty věci vyřešíme.
A to je také jeden z důvodů, proč my investujeme převážně do amerických akcií. Tomáš Tyl minulý týden psal, proč si myslíme, že americké akcie nejsou v bublině.
Do evropských investujeme minimálně. Do českých vůbec. Psali jsme o nich v měsíčníku Rentiér s podtitulem České pasti na peníze.
Jiný kraj, jiný mrav a jiný přístup k byznysu
Je potřeba se začít dívat na různé regiony různou optikou. Americké trhy jsou na rekordu, ale ty si to zaslouží. Protože už nějaké problémy mají za sebou, mají je vyřešené a řeší jak budou fungovat v tom novém modelu. A řeší to už půl roku.
Někteří tuzemští podnikatelé se to snaží ustát bez zásadních a rychlých změn. Někteří dokonce začínají řešit až nyní, jak se k tomu postavit. Jestli mají své firmy sanovat, nebo je zavřít a počkat až přijde ten správný čas.
Myslím, že pro nás jako investory je to, co se děje, a ještě se blíží, dobrou připomínkou toho, že je potřeba v našich investičních portfoliích předem počítat i s těmi krizovými scénáři.
Proto my investujeme s využitím strategie Wealth Protection – Ochrany bohatství.
Ne, že by krize nepřinesla žádné poklesy. Ale my investujeme do největších firem na světě, a tyto firmy z krize vycházejí posílené. Ne oslabené. Protože ti velcí hráči mají samozřejmě dost hotovosti, dost finanční síly, aby těžké časy zvládli a naopak vytlačili své konkurenty ze scény.
Velcí hráči vytlačují z trhu ty menší
Potvrdil mi to i jeden náš klient, který vlastní hodně specializovanou IT firmu. Nechci ji záměrně uvádět, protože je hodně specifická. Působí nejen v Čechách, ale po celém světě. Mají zakázky na Středním východě, v Americe, ale i jinde v Evropě.
A on říkal: „Vladimíre, začíná se dít to, co se dělo v té velké krizi před 12 lety. Té hypotéční. Velké firmy si začínají všímat zakázek, o které v minulých letech ani nezavadily, protože pro ně byly moc malé. Oni se nám začínají navážet do toho našeho byznysu a začínají nám samozřejmě podstřelovat ceny. Můžou si to díky své velikosti dovolit. Mají větší marže, tak si mohou dovolit nabízet nižší ceny. A nás to samozřejmě trápí.“
Nebo jsem slyšel podobný příběh od majitelky jedné spediční firmy z Německa. Ta říkala: „My dovážíme kontejnery z Číny a staráme se o to, aby dorazily tam, kam mají. A po našich zákaznících jdou teď velké firmy. Nabízejí jim ceny, které my s našimi maržemi nejsme schopni ustát. Buď o zákazníka přijdu, nebo musím obětovat 200 euro, které na tom kšeftu mám, abych si ho udržela. A to je velký problém.“
Některé firmy, které nejsou dostatečně flexibilní, to nemusejí ani přežít a jejich byznys skončí.
Pozor na firemní dluhopisy
Dlouhodobě mluvíme o tom nedávat peníze do firemních dluhopisů. Dluhopisy mohou vydávat i velké firmy jako například Sazka, ale daleko častěji v portfoliích a nabídkách vidíme běžný firemní dluhopis středních a menších firem. To je segment, kde se situace bude zhoršovat.
Je jasné, že bude růst počet firem, které nebudou splácet svoje dluhy. Dluhy nebudou splácet jak bankám, tak i lidem, kteří jim půjčili třeba formou dluhopisů.
Nebudeme si nic nalhávat, banky mají u vyjednávacího stolu většinou lepší pozici než běžní investoři. Navíc firmy často dluhopisy vydávají, protože jim banka nechce půjčit. Vidí v tom velké riziko, které si menší investor často neuvědomí.
Třeba ještě někdo může své peníze zachránit, ale rozhodně si dejte pozor na nabídku firemních dluhopisů. Vždy je lepší o riziku přemýšlet dopředu a raději si takové dluhopisy nekupovat.
Začněte své peníze řešit včas
I když žijeme ve 21. století, tak některé věci nejdou řešit úplně ze dne na den. Naše infrastruktura ještě není plně digitální. Vidíme to i na našich hygienických stanicích, které nejsou schopné po několika měsících sdílet data v rozumném časovém horizontu.
Ani investice do finančních aktiv nefungují ihned. Nějakou dobu trvá otevřít si investiční účet. V březnu to u některých brokerů trvalo i několik týdnů. Nějakou dobu trvá i přemýšlení a stanovení strategie.
To jsou věci, které nedoporučuji řešit až v okamžiku, kdy krize přijde. Protože pak na to není čas. Podobně jako když kolem Vás hoří, tak už je poměrně pozdě na pojištění.
Nedávno jsem mluvil s jedním podnikatelem a on měl podobný názor na to, že může přijít problém. Chce bezvětří využít k tomu, aby začal řešit i finanční aktiva.
Dnes už má svou úspěšnou firmu a vedle toho nemovitosti, které pronajímá. Své portfolio má víceméně v koruně. Byznys je v České republice. Nemovitosti jsou také v ČR.
Hodně lidí má nemovitosti a byznys v ČR a chybí jim diverzifikace do jiných typů aktiv a do jiných měn. Mluvil jsem o tom ve videu optimální struktura majetku (nejen) pro podnikatele.
A on říkal: „Teď už se to možná začne trošku mlít, tak já bych chtěl být v průběhu příštích 6 měsíců opravdu připraven a začít ty věci řešit trošku víc systematicky.“
Domluvili jsme se na tom, že to vlastně nejde udělat úplně ze dne na den. Některé věci je dobré si předpřipravit a prodiskutovat je.
Navíc teď není úplně špatná koruna proti dolaru. Respektive euro proti dolaru. Pohyb měny je v náš prospěch, pokud si chceme koupit americké akcie za koruny.
Využili jsme tu příležitost na začátku září a rovnou nakoupili nějaké dolarové pozice. Začali jsme jít naproti celkovému řešení, které společně dáváme dohromady.
Většinou se nevyplatí čekat, až nastane ten nejhorší okamžik. To platí i pro ty, co mají úspěšné firmy a mají větší peníze, tak i pro menší investory.
Na investování nemusíte být sami
Domluvte si zdarma 45minutovou strategickou konzultaci, ve které Vám pomůžeme najít investiční řešení právě pro Vaši situaci.
Většinou pracujeme s lidmi, kteří jsou úspěšní podnikatelé. Mají už vybudované své byznysy. Mají nemovitostní portfolio. Někdy už mají své první investice přes nějakou privátní banku. My jim pomáháme mít své peníze pod kontrolou a ochráněné.
Osobně Vám můžeme být k dispozici, pokud má Vaše portfolio alespoň 15 milionů korun. Jděte na stránku Fichtner.cz.
Pokud máte zatím menší portfolio nebo své portfolio teprve tvoříte, dokážeme Vám pomoci digitálně. Jděte na stránku eFrank.cz.
Samozřejmě se můžete podívat i na další desítky videí a článků o investování tady na portále InvestGuru nebo na našem YouTube kanálu a Facebook stránce, kde každý týden vysíláme živě.
Firmy - kontokorenty
Zdravím, mnoho těch firem ze středního a nižšího segmentu má kontokorenty, na kterých banka může požadovat okamžité splacení cele částky, pokud nejsou na účtu potřebné a bankou požadované obraty. A ty banky budou chtít své peníze, v krizi to byl velký problém. A s nikým se banky mazlit nebudou. Bude to ještě zajímavé. Zdravi Peter.
Martin
Já se hodně směju, jak si někteří myslí, že zrovna držení hotovosti a dluhopisů je bezpečná záchrana před krizí :))
Prostě je tu bouřlivé období, jako každé jiné, a o to víc je potřeba dělat strategická rozhodnutí s chladnou hlavou a neřídit se aktuálníma náladama.
A pokud fakt nastane apokalypsa, tak hotovost vážně nikoho nezachrání 😀