Přepis videa
V tomto videu se s vámi podělím o závěry jedné zajímavé studie, která zkoumala, kolik vlastně člověk potřebuje peněz v okamžiku, kdy se stane finančně nezávislým.
Studii dělal můj oblíbený autor a zároveň profesor Dan Ariely.
Je to ten samý Ariely, jehož do češtiny přeložené knihy, Jak drahé je zdarma a Jak drahá je intuice, mohu každému vřele doporučit.
Ukazuje v nich totiž, že i ta nejdůležitější rozhodnutí v našich životech, mívají velmi často úplně iracionální kořeny. Aniž bychom o tom věděli a aniž bychom si to chtěli připustit.
A protože se ve studii jedná o peníze, je zajímavá nejen pro nás, ale napsali o ní dokonce článek ve Wall Street Journal. Kde jsem se vlastně o ní dozvěděl.
A jaké tedy bylo téma zmiňované studie? Podle mě úplně skvělé.
Kolik lidé vlastně potřebují peněz na svoji finanční nezávislost. Na svoji rentu.
Profesor Ariely a jeho tým, zjišťovali odpověď na tuto otázku u vzorku lidí, kteří přemýšlejí o své finanční budoucnosti.
A odpověď lidí různého věku, různých příjmů i výdajů byla poměrně jednotná.
Budeme potřebovat asi 70 % toho, na co jsme nyní zvyklí.
Profesor Ariely se ale s touto odpovědí nespokojil. Jak už je to pro něj hodně typické.
Zeptal se lidí, jak vlastně na těch 70 % přišli.
A odpověď byla u téměř všech respondentů opět skoro stejná. Slyšeli jsme to od svého poradce. Nebo od svého bankéře. Nebo někdy jsme to někde zaslechli.
Dan Ariely se ale ani s touto odpovědí ještě nespokojil.
Se všemi respondenty si obrazně řečeno sedl, a společně individuálně a v klidu je donutil popřemýšlet, jak budou žít, až budou finančně nezávislí.
A zjistil, že budou potřebovat ne 70 % současných výdajů, ale 130 %. Téměř 2x více, než si respondenti do té doby intuitivně mysleli.
A za touto odpovědí je jednoduchý důvod.
Nejlevnější je totiž chodit do práce.
Proč je odpověď na výši renty ve finanční nezávislosti pro nás tak důležitá?
Protože investiční strategie na cestě k rentě se za jinak nezměněných podmínek bude lišit podle toho, jestli chceme v budoucnu mít pasivní příjem ve výši 70 % současných výdajů, 100 % současných výdajů, nebo třeba 130 % toho, na co jsme zvyklí dnes.
Při 70 % může být naše investiční strategie konzervativnější.
A přesto ke svému cíli dojdete.
Při 130 %, tj. téměř 2x vyšším cíli, budete možná muset akceptovat investiční strategii, která je mnohem dynamičtější.
Takže až příště budete přemýšlet o své finanční nezávislosti, nespoléhejte se na to, že nějaké běžné životní výdaje vám do budoucna odpadnou.
Samozřejmě už nebudete splácet hypotéku, už nebudete muset platit tolik pojistek, ale ty běžné výdaje nemusí vůbec klesnout ve chvíli, kdy přestanete také chodit do práce.
Takže se spíše zamyslete nad svým budoucím životním stylem rentiéra, a teprve potom se správně promyšleným a stanoveným cílem si nechte zpracovat investiční plán.
Pokud se vám video líbí, dejte mu palec a budu rád, když mi do komentářů napíšete, co si o tomto tématu myslíte právě vy. Rád si to přečtu.
Mějte se hezky a investujte svůj čas, energii i peníze s rozvahou a dlouhodobě!
Jiří Kvapil
Dobrý den.
Jsem důchodce, 78 let a tak se nad svoji rentou už nezamýšlím. Ale pokud se dívám na „mládež“ ve svém okolí, tak ani ta se tím moc netrápí. Žijí přítomností, akceptují stálé zdražování, odsouvání věkové hranice pro odchod do důchodu.
Když vidí, jak se vlády po čtyřech letech střídají a zadlužují stát – tak se zadlužují také.
„Je něco shnilého ve státě dánském“………
Tým InvestGuru
Časy se mění, ale lidé dělají stále stejné chyby. Vladimír o tom psal v článku Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout