Přepis videa
V poslední době mě velmi zaujalo, jak zintenzivněla diskuze o tom, jestli bude krize. Jestli bude za měsíc, za rok, za dva roky.
Všichni se tím zaobírají a utíká jim možná to hlavní.
Jmenuji se Aleš Prandstetter, pohybuji se 25 let v investičním světě a za tu dobu jsem tuto otázku řešil nesčetněkrát. Protože to každý rok, každé 2 roky někoho zajímá.
Před týdnem jsem potkal svoji dlouholetou kamarádku, se kterou jsem se dostal i na téma investic. A ona už několik let přemýšlí o tom, jestli má investovat.
A teď opět řeší to, že už bude krize, a že vlastně už se to nevyplatí, a že chce investovat až teprve na to bude vhodný čas.
I přestože ji říkám už léta, že čekat nemá smysl. Pamatuji na to, když jsme se bavili třeba v roce 2011, kdy byl čas tzv. eurokrize. Ona měla také strach a prostě neinvestovala v té době. Když se podíváme zpětně tak vidíme, že investovat v té době mělo přesně ten smysl, který přinesl investiční výsledek.
Tak pokud se podíváme na to, jakým způsobem lidé skutečně investují, a mluvím o investorech, ne o těch, kteří jenom obchodují, tak je vlastně v dlouhodobém pohledu jedno, kdy začnete.
Důležité je začít.
A pokud začnete dosáhnete investičních cílů, finančních cílů. Ve finále můžete dosáhnout i vaší finanční nezávislosti a svobody.
Krize může přijít. Samozřejmě hospodářství se vyvíjí v určitých cyklech. Je to nahoru a dolů. Někdy tomu říkají hospodářská sinusoida. Jednou jste dole, jednou nahoře.
Bohužel nikdy nevíte, jak dlouhý bude přesně interval konjunktury. Ani nikdy nevíte, jaký bude interval toho, kdy ekonomiky zpomalují. Protože to nevíte, tak to nemůžete ani přesně načasovat.
Jediné co platí, že nejhorší je čekat.
Jeden z velkých investorů svého času řekl: „Lidé neprodělávají na tom, že by špatně nakoupili, špatně začali investovat. Prodělávají na tom, že nejsou zainvestováni.”
Nejsou zainvestováni v ten pravý čas a ten pravý čas tvoří většinu toho investičního času.
Krize jsou mnohem kratší než období konjunktury na akciových trzích. Krize může klidně přijít za měsíc. Nějaké zpomalení, neříkejme vždycky krize. Krize působí jaksi hluboce a velmi nepříjemně.
Ke krizím nedochází zas tak často, někdy může přijít jenom malé zpomalení ekonomik.
Koukejte se spíš na to, čemu říkáme fundament.
To znamená ty opravdové výsledky firem. To, co skutečně vykazují. Jestli jim rostou nebo nerostou tržby, zisky.
A vidíme, že v tom dlouhém období, když uvážíme investiční horizont, který bývá u akcií 10 let a více, vždycky dojde k tomu, že obecně ty firmy vykazují lepší a lepší výsledky.
Překvapivě, i když se mluví o krizi, výsledky v posledních měsících jsou velmi dobré. A dokonce i výhledy firem jsou velmi dobré. To znamená, že není důvod se úplně obávat toho, že by došlo k nějakému velkému propadu.
Ano, možná dochází k nějakému zpomalení, když se podíváme na některá ekonomická čísla. Nicméně nedochází k tomu, že bychom mohli čekat nějakou tragédii. Podobnou tomu, co v roce 2007, 2008, kdy nastávala finanční krize.
Nicméně mějme na paměti to, že i ten kdo investoval v té době je v současnosti na investicích v zisku. To znamená, že investice i přesto, že ten člověk investoval v roce 2008, tak investoval lokálně nebo v čase, který není úplně ideální, tak i přesto investice splnily svůj účel.
A jak vy vnímáte současnou situaci?
Je tady krize? Přijde za měsíc? Přijde za rok nebo vůbec nepřijde?
Budu rád na vaše názory, napište mi je pod toto video.
Díky za pozornost.
Vaclav Monhart
Dobry den,
diky za video a Vas nazor.
Kdyz vezmu v potaz, jak jede cely svet na dluh (staty i firmy) veprospech bankovniho sektoru, jak vysoka je jiz inflace na dolaru a euru (celkove za celou dobu trvani techto men) a pri pohledu na minulost, kdy nekryte penize vzdy zpusobily totalni krizi, da se ocekavat, ze musi prijit zanik dolaru i eura a tim kryze, kterou pamatuji nasi dedeckove behem valky, tedy nova mena, ztrata veskerych financnich aktiv.
Dle meho nazoru neni mozne, aby staty, firmy i jednotlivci jeli na dluh do nekonecna, to preci nelze 🙂
Proto volim investice v teto dobe spise do alternativnich (ne-peneznich) instrumentu.
Diky
Vasek
Aleš Prandstetter
Dobrý den Václave,
reakcí na bezbřehé zadlužování státu, vznik hyperinflace a z ní plynoucí ztráta hodnoty měny byl vznik centrálních bank oddělených od státu. Pokud zůstávají centrální banky skutečně nezávislé a jejich hlavním úkolem je starost o stabilitu měny, pak bych neměl zásadní obavy o to, že výrazně ztratí takové měny hodnotu. Síla měn je dnes opřena o kondici daného hospodářství, což je podle mne lepší, než když byla směnitelná za zlato. Dluh, pokud je odpovídající kondici hospodářství, firmy nebo jednotlivce nemusí být problémem. Problém nastává, pokud překročí určitou mez, jako třeba v případě Řecka. Všechna finanční aktiva navíc nemají na inflaci stejnou citlivost. Akcie, reprezentující firmy, dokáží poměrně slušně zachovávat reálnou hodnotu i v prostředí vyšší inflace.
DJH
Dobrý den,
děkuji za hezke shrnutí.
Naprosto souhlasím s tím, že lépe mít investováno a pobírat rentu, než nechat ležet peníze na účtu a nechat je požírat inflací.
Na konci břena o krizi psali hezký článek na IG webu: https://www.investicnigramotnost.cz/bude-recese-nebude-recese-kdy-bude-recese/
DJ
Standa
Sám jsem začal investovat poměrně pozdě. Proč? Inu dříve nebyly ty správné informace, banky podporují investice, na kterých především ony vydělávají, nebyly ani peníze na investování. Dnes do jisté míry závidím mladým lidem kolem 20 let, kteří dnes mají svůj finanční život před sebou – mají obrovské možnosti a mohou postupně investovat již od malých částek. Za život mohou svůj majetek mnohonásobně zvětšit. Efekt složených úroků je velmi silný. Sám investuji teprve několik let. Samozřejmě jsem zkusil spořící účty, stavební spoření – to dnes již ztrácí smysl, jeho výnos sotva pokrývá inflaci (na druhé straně je to bezpečná investice). Investoval jsem i do zajištěných investičních certifikátů – zkušenost spíše špatná. Jednou rychlý zisk, v ostatních případech nízké procento zisku za velmi dlouhou dobu. Lepší zkušenosti mám s dluhopisy, ale zde je třeba být velmi opatrný – člověk zde může o své investice i úplně přijít, je třeba velmi dobře volit, jaký dluhopis. A tak nejlepší zkušenosti mám s investicemi do ETF fondů – produkují průměrný zisk 6-9% ročně (i zde ale může být špatný rok). Hlavně zde investuji přímo do svého majetku… Standa 57 let.
Aleš Prandstetter
Dobrý den Stanislave,
máte pravdu. A právě InvestGuru je tu od toho, aby ti, co projdou kurzem, nemuseli absolvovat podobnou, často finančně bolestnou, školu investičního života, jak jste ji pěkně popsal Vy na sobě. Přeji Vám, ať Vaše investice přinášejí, co od nich očekáváte!