Přepis videa
Pojďte se se mnou podívat na 3 příběhy, na kterých vám ukážu, jak teorie a praxe od sebe můžou být výrazně vzdálené.
Dobrý den. Moje jméno je Tomáš Tyl, jsem analytik ve společnosti Fichtner s.r.o. A naše klienty úplně nezajímá nějaká teorie, kterou vymyslíme. Zajímá je, kolik jim vyděláváme. A nás, protože jsme placeni ze zisku, samozřejmě také.
Jistě jste se s tím setkali také. Do práce k vám přijde nový kolega, absolvent, čerstvě příchozí z vysoké školy. Nabušený všemi těmi vědomostmi.
Ale pak se ukáže, ale to vy ze zkušenosti už víte, že v té praxi některé ty věci fungují trošičku jinak. Že na školách se to už učí dlouhou pořád stejně. A vy už víte, že se čas někam posunul. Že se tam učí některé věci, které nejsou tak důležité. Znáte ze svého života rozdíl mezi tím, co jste se učili, co se učí na dnešních školách, a tím, jak se to opravdu v praxi dělá.
A samozřejmě to funguje i v investování.
Měnové zajišťování
Jednou takovou oblastí, kde se teorie a praxe výrazně liší, je měnové zajišťování.
Náš názor je, že investování na akciových trzích nemá smysl měnově zajišťovat. Ale víme, že na trhu je řada subjektů, které to doporučují.
A právě proto jsme dělali analýzu a dívali jsme se na produkty, které v sobě obsahují měnové zajištění, investují do amerických akcií. To znamená, že by se teoreticky měly vyvíjet velmi podobně v korunách, po tom měnovém zajištění, jako se vyvíjí ten původní fond v dolaru. Mínus nebo plus nějaký úrokový diferenciál. Ale ten rozdíl by neměl být tak dramatický, protože úrokové sazby na dolaru a koruně se zase tolik nelišily.
To je teorie.
Dívali jsme se na to, jaká je praxe.
V praxi většina fondů, které mají měnové zajištění, na horizontu nějakých 4-5 let, a dívali jsme se na období, kdy vlastně dolar vůči koruně začínal a končil zhruba na stejné hodnotě. Takže ve výsledku by ty americké fondy zajištěné do korun měly vydělat to samé co ten americký trh. V lepším případě.
Na této periodě fondy zaostaly za tím trhem o 10 – 35%.
To jsou náklady toho zajištění, to je ta praxe.
Ta realita, jak to vypadalo.
Samozřejmě může to být tím, že fondům se nedařilo dobře vybírat akcie.
Proto jsem se podívali ještě na specifičtější příklad.
Srovnali jsme indexový fond, zajištěný do korun, a index. A indexový fond by se měl vyvíjet velmi podobně jako celý trh. To znamená indexový fond zajištěný do korun by se měl v korunách vyvíjet velmi podobně jako americký index v dolarech.
Ukázalo se, že ten indexový fond zaostal za 5 let o 15 %.
Což je výrazně více než co by odpovídal úrokovým diferenciálům mezi sazbami koruny a dolaru.
Pravděpodobně to bylo způsobeno tím, že na koruně byla ocenění díky intervencím výrazně vychýlená oproti tomu, jak by to fungovalo v investiční teorii.
Ale je vidět, že praxe potom byla jiná.
Roboti a algoritmy
Dobrý příklad toho, kdy teorie a praxe ne vždycky sedí, jsou různé robotické nebo algoritmické fondy, které investují na základě nějakých teoreticky vymyšlených konceptů.
Jeden příklad z nedávné doby.
Fond, který se snaží odhadnout, kdy má vstoupit více do trhu, kdy má vystoupit. Tomuto fondu se velmi dobře podařilo vystoupit z trhu na podzim v roce 2018, než ten trh spadnul o dalších 10 – 15 %. Podařilo se vyskočit z těch akcií a ten fond se vrátil do akcií v lednu. To znamená, zhruba na začátku ledna v tom vlastně nejideálnějším momentě.
Pokud by se člověk podíval jenom na to, kdy ten fond vystoupil, nastoupil do akcií, tak by si řekl, že měl výrazně překonat index.
Realita je taková, a my nevíme z jakého důvodu, že ten fond za indexem poměrně dramaticky zaostává. V tomto roce kdy americké akcie rostly o nějakých 17 %, výkonnost tohoto fondu je výrazně
nižší. Asi třetinová.
Což mu samozřejmě ubralo tu výhodu, kterou udělal na tom trhu, že na něm nebyl, když padal. Celá ta výhoda toho dobrého načasování se někde ztratila.
Kde?
Mezi teorií a praxí.
Konkrétní název tohoto fondu nechci říkat. To jsou spíš informace, které říkáme našim klientům, když jim dáváme doporučení kam investovat nebo neinvestovat.
To byl druhý příklad.
Komoditní fondy
A třetím příkladem je investování do komoditních fondů.
Když chcete investovat do komodit, což je z velké části ropa, ale jsou tam také komodity jako pšenice, zlato, stříbro, prasečí půlky a podobně. Tak to v zásadě nejde udělat tak, že nakoupíte ty komodity, nemůžete ve skladu skladovat barel ropy, vedle pšenici, vedle nějaké cihly zlata.
V podstatě zlato a stříbro jsou jediné věci, které se nějakým způsobem dají realizovat. Ale většina komodit takto realizovat nejde.
Už jenom proto, že pšenice, prasečí půlky, kukuřice, to všechno se kazí.
Proto když máte komoditní fond, komoditní fond nenakupuje koš komodit. Nakupuje finanční deriváty, to znamená nějaké cenné papíry, které pomáhají podílet se na té ceně. Na vývoji té ceny.
A když chcete investovat do komodit, tak máte představu, že koupíte komoditní fond a on se bude vyvíjet podobně jako ceny těch komodit, které má v portfoliu.
To by byla teorie.
V praxi se ale ukazuje, že právě nákup těch derivátů sebou nese různé náklady.
A ty náklady vám někdy mohou pomáhat a někdy mohou škodit. Když to škodí, tak se tomu říká „contango“. Když to pomáhá, tak „backwardation“.
V posledních letech je na komoditách velmi silné contango.
To znamená, že komoditní fondy zaostávají o v podstatě dolní desítky procent za těmi komoditami. Právě díky tomuto jevu. Jevu, který ani řada bankéřů, kteří prodávají komoditní fondy, nebo poradců nezná. Ale vaši výkonnost dramaticky ovlivní.
Příklad toho, jak teorie, když chcete investovat do komodit, a myslíte si, že nakupujete komodity, ovlivňuje praxe. Jakési neznámé contango, které vám užírá výnosy.
To byly 3 příklady, kde se teorie a praxe značně liší. Ale těch příkladů je celá řada.
A proto my ve Fichtner s.r.o., když doporučujeme nějaké investice, chceme, aby to byly vždy investice prověřené praxí.
Z tohoto důvodu máme kritéria jako například délka trvání produktu, nebo velikost celého trhu, velikost daného fondu, velikost správce. Protože to všechno jsou věci, které nám pomáhají odhalit, že se to v praxi chová tak, jak chceme.
Pokud nechcete pouze teoretizovat, ale zajímá vás investiční praxe, podívejte se na trénink InvestGuru.cz, ve kterém vám ukážeme, jakým způsobem investujeme v praxi s našimi klienty my.
Setkali jste se někdy s tím, že se teorie výrazně lišila od praxe?
Pokud ano, napište mi to prosím do komentářů. Rád se na to podívám.
Přeji vám, aby peníze vždy mohly být ve vašem životě až na posledním místě.
Jan
Co je to měnové zajištění? Indexové fondy nezajištěné do koruny vydělávají stejně jako index? A co úrokový diferenciál? Děkuji.
Ivo
1) Když trhy padají, tak teorie velí nakupovat. V praxi je toho ale málokdo schopen. Člověk má od pradávna příliš hluboko zakódován vzorec chování „nebezpečí – útěk“.
2) Bylo mnohokrát potvrzeno, že nelze předvídat vývoj trhu. Zkrátka NELZE. Přesto se o to mnozí v teorii pokoušejí a v praxi narážejí na realitu.
Tož tak asi ve stručnosti 🙂
Hezký den