Přepis videa
Je vhodné vzít si spotřebitelskou půjčku s úrokem 4% a peníze investovat na 10 let do akcií? Moje jméno je Tomáš Tyl a dnes budu odpovídat na tento dotaz.
Nejdříve si něco řekneme o tzv. investování na páku. To znamená investování s využitím úvěru.
Říká se tomu investování za pomocí finanční páky, protože podobně jako při páce ve fyzice používáte malou sílu k velkým pohybům.
Tady v tom případě používáte svůj vlastní malý kapitál a k tomu si půjčíte cizí kapitál. A díky tomu můžete dělat velké výnosy.
Investování na páku je samozřejmě výnosnější, pokud vám výnosy z toho, do čeho investujete, pokud jsou vyšší, než ty úroky, které platíte.
V modelovém případě, když by spotřebitelský úvěr stál skutečně 4 % po celou dobu a akcie vydělávali 10%, tak je samozřejmě výhodné si část peněz půjčit a takto je investovat.
V praxi je samozřejmě situace složitější
Protože vy jednak ne vždy dopředu znáte tu úrokovou sazbu. Ale pokud jo, tak víte, že to bude na 4%, tak je to OK.
Ale co je velká neznámá, je jak se bude vyvíjet akciový trh.
Podobná finanční páka se často používá v podnikání.
Podnikatelé, firmy, mají nějaký vlastní kapitál. A nějaké cizí zdroje. A ty cizí zdroje si právě půjčují, aby nemuseli používat k tomu vlastní kapitál. A díky tomu mohli zvětšit své výnosy. Protože předpoklad je, že ten byznys vynáší daleko víc, než za kolik si půjčujete.
Určitě to má velký smysl u nemovitostí, protože půjčky, hypotéky na nemovitosti, mají velmi nízké úrokové sazby. A tím jsou atraktivní. A zároveň nemovitosti
můžou být relativně konzervativnější v tom kolísání.
Ale na druhou stranu i tady to není záruka bezrizikového zisku. Například v roce 2008, ve finanční krizi, když ceny nemovitostí padaly, tak řada různých nemovitostních projektů založených na tom, že se zaúvěrovaly, a pak se snažili pronajímat nějaké nemovitosti, tak se dostala do velkých potíží. Řada držitelů nemovitostí, hodně v Americe, se dostala do potíží. A podobně.
Takže ani u nemovitostí to není zaručený úspěch.
Ale samozřejmě když vidíte, že trh nemovitostí roste, tak ti co mají hypotéku na nemovitosti, které pronajímají, tak jejich majetek rostl ještě více. To se na rostoucím trhu děje.
A důležité je, jenom proto že někdo další vydělával, nesnažit se jít třeba do nějakého velkého rizika, aby se mi to taky podařilo.
Takže investování na finanční páku může přinášet vyšší výnosy.
Ale má vždycky svoje rizika
Není to zaručeně bezrizikový výnos.
Co je velmi nebezpečné, je využívat tzv.„margin“ u obchodníka s cennými papíry, kde obchodujete. Obchodním s cennými papíry vám proti portfoliu půjčí na určitou část toho portfolia peníze. A vy je můžete investovat.
Tady bývá ale jedno velké nebezpečí. Když dojde k tomu, že ceny začnou padat, tak obchodník každou tu akcii, nebo aktivum oceňuje nějakou hodnotou, kolik je možné proti té částce si půjčit.
A ve chvíli kdy dojde k tomu, že hodnota toho portfolia klesne, poklesne pod tu hodnotu, která je pro toho obchodníka nějakým způsobem hranice, tak obchodník začne vyprodávat vaše pozice. Aby si zaručil, že vy mu splatíte ten úvěr. Ten margin, který jste si tam vzali.
Říká se tomu „margin call“. A může se vám stát, že obchodník najednou vyprodá veškeré vaše pozice. Zaplatí z nich ten dluh, který jste tam měli. A tím z dočasné ztráty akciového trhu, nebo akcií, které držíte, se stane trvalá ztráta.
Prostě protože vy najednou nemáte ty prostředky, které byste mohli v tom okamžiku, kdy je trh dole, zainvestovat. A vydělat zpátky, když se trh žene zpátky nahoru.
Takže to je velké nebezpečí úvěrování. Najednou budete z nějakého důvodu muset ten úvěr splatit.
A u toho marginu je to nebezpečné v tom, že obchodník může ještě najednou přehodnotit jaká bude, říká se tomu „landing value“. Jakoby hodnota, která se proti každé té akcii nebo akciovému trhu nebo dluhopisům, kolik si proti nim můžete půjčit. Že je přehodnotí.
Řekne najednou: „Na trhu je velká volatilita, takže už si nemůžete půjčovat na 70 % hodnoty tohoto akciového ETF. Ale jenom na 50 % hodnoty toho akciového ETF. Protože jeho cena spadla, tak vám ho vyprodáme a raději zaplatíme ten úvěr.”
To jsou věci, které se dějí. A člověk by neměl být překvapený. A měl by, pokud chce investovat na páku, brát tohle riziko.
Takže to je velké nebezpečí marginu.
Páka na spotřebitelský úvěr
Když to bude se spotřebitelským úvěrem, je důležité, aby jeho sazba zůstala pořád stejná.
Aby se nastalo, že akcie půjdou dolů a v tu chvíli zároveň ten úrok z úvěru půjde nahoru. A tím se z toho stane velmi prodělečný podnik.
Další věc.
Vlastně když něco podobného uděláte, tak tím měníte pravidelnou investici. Protože vy pravidelně splácíte tu půjčku. A podobné je to s těmi nemovitostmi.
Vy vlastně do té nemovitosti vstoupíte najednou, ale vezmete si hypoteční úvěr, který postupně splácíte. Takže vlastně pravidelnou investici do nemovitosti jste přeměnili na jednorázovou.
Takže máte výhodu, že tu nemovitost kupujete za současnou cenu, i když budete posílat peníze pravidelně. A platíte za to úrok.
Stejně je to s těmi akciemi. Vlastně jste pravidelnou investici proměnili na jednorázovou.
Takže to je taky další způsob, jak se vlastně na tenhle typ investice podívat.
A teď je otázka, zda to za ty úroky stojí nebo ne.
Myslete na rizika
Každopádně je potřeba se kromě potenciálních výnosů vždy podívat na rizika. Uvědomovat si rizika.
Takže ta rizika jsou to, že se změní úrokové sazby nějakým způsobem. Pokud nemáte zafixovaný úvěr. Velké riziko je, kam se pohnou akcie.
A řekl bych, že 10letý horizont může být poměrně krátký. Na 10letém horizontu nelze zaručit, že akcie budou v plusu. V historii většina 10letých horizontů pro investici do široce diverzifikovaného akciového trhu stačila.
Ale byla také období, kdy 10 let nestačilo.
Kdo by investoval v roce 2000 podobným způsobem, tam by to úplně nedopadlo. Takže v historii byly období, kdy ještě na 10 letech se člověk nedostal do zisků. Natož aby vydělal na ty úroky, které platí na tom úvěru. Takže nezaručuje to automaticky výnosnost na 10 letech.
Lepší pokud investujete do akcií i bez úvěru, je lepší počítat s delšími horizonty než 10 let. Investovat třeba do finanční nezávislosti. Ve finanční nezávislosti potom jako rentiér to dává velký smysl.
Určitě je nebezpečné investovat do jednotlivých akcií.
Protože zatímco u trhů, pokud bude fungovat kapitalismus, tak akcie budou nějakým způsobem dlouhodobě růst. Vždy je otázka o kolik.
Pokud investujete do jednotlivé akcie, tam nic zaručeno není. Ta akcie může zmizet z trhu a takových případů jsme viděli celou řadu.
Co je určitě důležité uvědomit si, tohle není Wealth Protection přístup. Je to trochu spekulace.
Musíte si být taky jisti, že dokážete ten spotřebitelský úvěr, který si berete, vždycky splácet.
Protože ve chvíli, kdy třeba přijdete o zaměstnání. Přijde krize a hodně lidí přijde o zaměstnání. Člověk vyčerpá tu svojí rezervu. A stále ho bude tížit ten úvěr.
Aby se nedostal do situace, že bude v takovou chvíli muset vyprodávat to své akciové portfolio. Aby ten úvěr mohl splácet. Protože pravděpodobně v takovéhle situaci, když přijde nějaká recese, nějaká krize ani ty akcie na tom nebudou nějak extra dobře.
Takže je důležité si uvědomit.
Investování na páku může být výnosnější, ale je rizikovější.
A je tam řada rizik, která můžou být definitivní. To znamená můžou vás připravit o peníze definitivně trvale. Trvalou ztrátu vám udělat.
Proto to v žádném případě není Wealth Protection přístup.
My to našim klientům nedoporučujeme dělat.
Ale samozřejmě platí vždycky, je jedno jestli jsou to akcie nebo cokoliv jiného. Pokud investujete s nižším úrokem, než kolik vyděláte tou investicí, potenciální výnos je vyšší.
Ale pozor na rizika!
Děkuji vám za pozornost a nashledanou.
Lukáš
Dobrý den,
omlouvám se, že můj komentář se nebude vůbec týkat obsahu. Přiznám se, že jsem se nedokázal na video moc soustředit. Působilo na mě hodně dojmem, že bylo čtené – jednak přednesem a jednak pohledem zaměřeným celou dobu mimo kameru. Jinak mám Vaše videa rád, pamatuji si třeba to s helmou a mečem :-).
Tomáš Tyl
Dobrý den, Lukáši,
děkuji Vám za technický dotaz. Čtené to není. Někdy na začátku jsem nějaké čtené video udělal a moc se to neosvědčilo :-). Takže nahrávám většinou spatra. Je to nahrávané na telefon na ležato na přední kameru. A když mluvím tak jsem zvyklý se dívat na display (člověk vidí, jestli nevypadává ze záběru a tak) nikoliv přímo na kamerku. Proto to vypadá, že koukám mimo. Možná zkusím příště více koukat na tu kamerku. V tomhle se člověk pořád učí :-).
Každopádně pokud se Vám videa naše videa líbí, tak další jsou ještě v linkedin skupině investgeek:
https://www.linkedin.com/groups/12245125/
Nebo na mém profilu:
https://www.linkedin.com/in/tomas-tyl/
S pozdravem
Tomáš Tyl