Inflace v ČR vzrostla. Poslední číslo z července 2020 je 3,4%, což je docela dost.
Dlouho jsme byli zvyklí, že inflace prakticky nebyla,v letech 2015 a 2016 byla prakticky nulová.
A teď se objevuje. Objevuje se zároveň v době, kdy ekonomika potřebuje spíš pomoci, než utlumovat.
Změna postoje České národní banky
ČNB v zásadě už začala hovořit o tom, že se nebude inflaci snažit srazit, pokud se dostane nad pásmo, které má stanovené. (Zdroj E15)
Minulý týden se podobně vyjádřil i americký FED a změnil tak svůj postoj k inflaci. Bude akceptovat inflaci vyšší než 2 procenta. (Zdroj WallStreetJournal) K možným dopadům tohoto rozhodnutí se budu vyjadřovat v našem pravidelném vysílání na YouTube.
Inflační cíl ČNB je dlouhodobě 2 %.
Za normálních okolností, když by inflace stoupla na 3 % a výše, tak by se jí ČNB snažila snížit. A to tak, že by začala zdražovat peníze tj. zvyšovala by úrokové sazby. Což by ekonomiku trochu ochlazovalo a pomáhalo inflaci udržet v pásmu, ve kterém ji ČNB chce.
Ale nyní se viceguvernér ČNB Nidetzký vyjádřil tak, že nebudou přímo reagovat na situaci, kdy bude inflace na horní hranici toho pásma a nebudou se jí snažit srazit.
Zásah ČNB proti inflaci by likvidoval firmy
V případě, že by ČNB začala zvyšovat úrokové sazby, mělo by to negativní dopad na firmy, které potřebují úvěry.
Firmy potřebují mít nějakou likviditu, aby jim pomohla z krizové situace, která nastala. Aby jí přežily.
Takže stav, kdy by jim ČNB zdražila úvěry, by pro ně byl hodně negativní. Proto je lepší nějakou dobu ponechat vyšší inflaci a nezasahovat proti ní.
Inflace 3,4 % se nemusí zdát příliš vysoká.
Nenápadný nepřítel, který působí trvalé ztráty
Ale když se taková inflace opakuje, tak vám postupně umaže velkou část vkladů. A historická čísla ukazují, že inflace je jedno z největších rizik pro dlouhodobého investora, které tady může být.
Riziko inflace je hodně nebezpečné v tom, že inflace se nijak nevrací.
Když máte propady na trzích a držíte diverzifikované portfolio v akciích, tak dojde k propadu a po čase zase k nějakému návratu. A v nejhorším musíte čekat dlouho, ale trh se vrátí.
Kdežto inflace se nikdy nevrátí. Tam nemůžeme počítat s tím, že by přicházela nějaká dlouhá deflační období, kdy by se hodnota peněz zase vracela zpátky. Že by ceny šly dolů. S tím počítat nelze.
Inflace je nebezpečná v tom, že vlastně ubírá peníze trvale. Je to trvalá ztráta. A může být poměrně nenápadná.
Za deset let mohou být desítky procent portfolia pryč, pokud ho budete mít třeba na spořicích účtech. Úroky, které vyplácejí z vkladů, totiž v současné době inflace zdaleka nedosahují.
Krátkodobá ochrana proti inflaci
My proto doporučujeme využívat státní proti-inflační dluhopisy. Pokud máte nějaké peníze, které hned na nic nepotřebujete a nemusíte je mít nutně po ruce a můžete je nechat ležet 5 nebo 6 let.
Možná jsme s tím někdy už trošku otravní, protože o nich pořád mluvíme. Ale považujeme je za důležitý nástroj pro to, jak se v dnešní době proti inflaci chránit.
Z první emise proti-inflačních dluhopisů již máme výnos 3,65985 %.
Termín pro nákup nejbližší emise je 18. 9. 2020, tak si stáhněte naši analýzu včetně návodu pro nákup a neváhejte.
Proti-inflační dluhopisy patří do konzervativní části portfolia. To znamená tam, kde není možné investovat agresivněji.
Pokud byste totiž za peníze, které chcete mít k dispozici třeba za 3 roky, nakoupili akcie, tak by to bylo velmi nebezpečné. A rizikové. Proto je lepší použít takový nástroj, jako jsou státní proti-inflační dluhopisy.
Ty bereme jako takový bezpečný přístav a jako zajímavou alternativu spořících účtů a termínovaných vkladů.
Dlouhodobá ochrana proti inflaci
Na dlouhodobém horizontu (10 let a více), naopak vnímáme jako způsob ochrany proti inflaci právě nákup akcií.
Protože když rostou ceny vlivem inflace, tak firmám rostou tržby. A to se projevuje také na jejich ziscích.
Akcie mají dlouhodobě tendenci proti inflaci chránit. Na rozdíl od běžných dluhopisů, kde k tomu příliš nedochází.
Samozřejmě mají smysl např. nemovitosti. My nemovitosti s našimi klienty nenakupujeme. Ale určitě jim říkáme, že pokud mají zajímavou příležitost k nákupu nemovitosti, tak nemovitost je v dlouhodobém horizontu také jeden ze způsobů, jak se ochránit proti inflaci.
A samozřejmě také vlastní podnikání.
Zlato peníze proti inflaci neochrání
Při pohledu na graf zlata vidíme, že zlato je také na svých vrcholech. Můžete proti inflaci použít zlato?
Hovoří se o tom, že zlato má určité proti-inflační tendence. Třeba v 70. letech, kdy byla vysoká inflace a ekonomická stagnace tzv. stagflace, tak cena zlata rostla hodně rychle. Takže tam to fungovalo.
Já se obávám u zlata, v této moderní době, jedné věci. A to, že je to aktivum, kde se budou střídavě vyfukovat a nafukovat bubliny.
A nemusí se podařit, že se to nafouknutí a vyfouknutí bubliny shledá s investičním horizontem, který máme.
Takže kdo začne nakupovat zlato, protože chce své peníze ochránit proti inflaci, tak ho může nakoupit poměrně draze. Protože to udělá v době, kdy ho nakupují všichni okolo. A díky tomu spolehlivě proti té inflaci fungovat nebude.
Jako například těm, kteří ho nakupovali v letech 2010, 2011 nebo těm, kteří ho nakupovali v 70. letech a specificky začátkem let 80tých.
V té době bylo zlato na vrcholu. Pak jeho cena zkolabovala a několik desítek let trvalo, než se cena vrátila zase na původní hodnotu. A než se vrátila v reálných hodnotách, tak to trvalo ještě o něco déle než v tom moderním boomu zlata, který jsme zažili od roku 2003/2004 do roku 2011.
Jak se chová zlato
Zlato má tedy krátké periody, kdy hodně dramaticky roste. Může růst rychleji než všechno ostatní. A když se někomu podaří takovou periodu vychytat, může na tom určitě vydělat.
Pak má ale také období, kdy prudce padá dolů. To je poté, co se vyfoukne bublina.
Anebo u zlata můžeme vidět delší období, kdy se na něm neděje nic moc.
Teď jsme zrovna v období, kdy roste. To znamená, nacházíme se ve stavu, kdy někdy nastane bublina. A může se stát, že na tom ještě půjde slušně vydělat. Ale to už je do určité míry spekulace.
My raději investujeme s dlouhodobým výhledem. Z toho pohledu je zlato jenom spekulace na to, že se vám ho podaří prodat někomu, kdo ho bude chtít víc než vy. A bude za něj ochoten zaplatit víc. A takoví lidé v určité fázi dojdou a pak dojde k tomu poklesu.
2 důvody, proč lidé přijdou zlatem o peníze
Je možné, že se někomu podařilo zlato nakoupit levně a následně ho prodá, když jeho cena bude ještě vysoká a tím vychytá ten správný moment. Ten může určitě ještě na zlatu vydělat.
Já se obávám, že řadě lidí se to nepodaří. A nepodaří se jim to z několika důvodů.
1. Zlatá bublina
První důvod je bublina, která se nafukuje. A nejvíce lidí do toho naskočí na vrcholu.
Těžko říct, kdy to bude. To si netroufám odhadovat. A kdybych jenom trochu tušil, tak by bylo nejjednodušší na to reagovat a spekulovat. Ale netuším.
Takže nechci říkat, že na to mám nějaký patent a vím, co se se zlatem stane. Skutečně to nevím, jenom vidím, jaké věci se na něm dějí obecně.
2. Nepěkné marže prodejců zlata
Druhá věc a neméně důležitá je, že řada lidí nakupuje zlato za ne úplně výhodných podmínek. Když cena zlata začne růst, tak se vyrojí řada prodejců. A ti zlato prodávají s nějakou marží. A začne se hovořit o různých zlatých spořeních, atd.
U řady podobných produktů si pak spočtete, co kupujete a zjistíte, že vlastně kupujete zlato za výrazně vyšší cenu, než je jeho tržní cena. Protože je tam marže pro obchodníka. A ta obvykle bývá tím větší, čím menší kousíček zlata se nakupuje.
Jsou samozřejmě poctivější obchodníci, kdy se marže pohybuje třeba okolo 5 %. Ok, to je prostě byznys. Ale když jsou to desítky procent, když zaplatíte za zlato o desítky procent víc, než je jeho současná cena, tak to už skutečně výhodné není.
V roce 2011 se řadě lidí stalo, že v době kdy se zlato prodávalo za 1800 dolarů za unci, tak oni nakupovali za ceny například 2100 – 2200 dolarů za unci. Tedy výrazně výš. To znamená, že tito lidé, kteří nakoupili zlato takto nevýhodně, tak se stále ještě dodneška nedostali na své, i kdybychom ignorovali inflaci.
Lidé navíc často zapomínají, že budou zase platit nějakou prodejní marži. A to pro ně není dobrá situace.
Takže pozor. Když už se někdo rozhodne zlato nakupovat, je potřeba se také vždy podívat i na náklady a ty vzít do úvahy. A já se domnívám, že řada lidí i díky právě tady těm nákladům bude na zlatu tratit.
Ale jak jsem říkal. My zlato našim klientům nedoporučujeme. Ten důvod je, že zlato není aktivum, které by něco přinášelo dlouhodobě. Je to spekulace na krátkodobý nebo střednědobý vývoj. A to my nechceme dělat.
Ochraňte se proti inflaci
Správná ochrana proti inflaci, ale i dalším nebezpečím finančního světa, je investovat. A když investovat, tak vždy s investičním plánem. Investovat bez plánu je jako stavět dům bez plánu.
Investiční plán vychází z vašich cílů a respektuje váš emoční profil. Dává celkový pohled na vaše portfolio a rozděluje peníze na krátkodobé a dlouhodobé. Následně s ohledem na diverzifikaci jasně říká, kdy, kolik a do čeho investovat.
Video kurz: Jak investováním chránit své peníze proti inflaci
Komodity
Dobrý den, pane Tyl,
rozhodl jsem se reagovat na Váš článek na inflaci – alias „lidé nekupujte zlato“
Chápu, že ho jako firma nenabízíte, ale vaše všeobecná zášť proti zlatu? Víte, ono to je primárně o „komoditách“ což asi nechápete. Bez primárních komodit není nic dál – ropě, obilí, mědi atd. Zlato proto, že ze všech komodit se dá nejlépe skladovat, takže proto se ostatní nenabízí. Jinak nic neuchrání hodnotu lépe než zlato.
Od jara a koronaviru, chce jen Česká vláda natisknout 500miliard, otázka zní, v čem je ta přidaná hodnota? Jen to natisknou a rozdají. Toto nesplatí ani děti našich dětí chápete? Je to nesplatitelné. O ostatních státech se ani nepídím.
Nosím cca 7let 2,5g slitek a kupodivu má stále 2,5g a koupím si za něj stále stejných 1500 rohlíků – spíše více a to je ten smysl. A ještě něco, všechny konflikty (války), které byli, jsou a budou, tak vždy o komodity, nikdy ne o nemovitosti, dluhopisy či akcie. Zlato natisknout nejde a je ho na zemi omezené množství, proto nebude mít nikdy hodnotu nula.
A k vaší radě lidem, koupit si proinflační dluhopisy pochybné firmy „Babišové vlády“ s dluhem cca 2,3 biliónu dluhu, tak to je rada.
Toť krátce za mě k Vašemu článku.
S pozdravem
René Szubryt
Tomáš Tyl
Dobrý den pane Szubryte,
máte pravdu, že zlato nenabízíme. My totiž nenabízíme ani žádné jiné produkty (ani ETF, akcie a protiinflační dluhopisy). Nejsme prodejci, ale jsme investiční poradci a dáváme klientům doporučení. kdybychom dospěli k závěru, že zlato patří do portfolia našich klientů tak bychom našli nejlevnější a nejefektivnější cestu jak do něj a s klienty investovat. Ale v tuto chvíli zlato mezi námi doporučovanými aktivy není.
Důvodů je více. Přesně to, co píšete o komoditách jako je obilí, měď a ropa o zlatu totiž neplatí. Zlato nemá velký význam v průmyslu. Stejné je to s válkami, ty se v moderní době opravdu nevedou o zlaté doly. Když tak primárně o ropu a vidíte jak její cena stejně dramaticky kolísá nahoru a dolů. Dobrou investici to z ropy nedělá.
Největší poptávku tvoří šperkařství, ale jinak není zlato k ničemu moc dobré (průmyslová poptávka je minimální). Představu o tom, že jde o tradiční uchovatel hodnoty si nese z doby, kdy na něj byly navázány měny. To je již dávno minulostí a zlato má proto tendenci silně kolísat. Nafukovat velké bubliny a ty splaskávat nebo stát stranou zájmu. Jeho ceny ovlivňuje nabídka a poptávka a každému kdo chce do zlata investovat doporučuji se seznámit s tím, jak se vyvíjí a v jakých zemích tato poptávka vzniká. A v dobách kdy zlato roste, tak je to spojeno se silnými emocemi.
Co se týče válek, tak to je perfektní ukázka toho, jak máme tendenci komodity přeceňovat a akcie a dluhopisy podceňovat. Potřeba mít peníze na splátky dluhů (dluhopisy) byly taky častým důvodem válek. Války v akciovém světě se pak vedou bez vojáků, ale na ekonomickém poli (např. současné obchodní války s čínou atd.).
Zbraně pro vojáky vyrábí také velké akciové společnosti. A státy si na vedení válek i nákup zbraní půjčí vydáním dluhopisů. V daleké minulosti měli dokonce některé akciové společnosti i svojí vlastní armádu, jak například Britská Východoindická společnost v 19 století (dnes mají spíše armádu právníků a lobistů což může mít stejně významný dopad).
A nakonec, ta komodita leží v zemi a z té se nedostane jen tak. Musí ji někdo vytěžit a ten někdo na to musí získat prostředky. A proto vydá dluhopisy, nebo akcie (akciové společnosti těžící zlato a ropu). Další akciová společnost jí zpracuje atd.
Nejsou to samozřejmě vždy jen velké akciové společnosti, jsou i malé a střední privátní firmy, ale v dnešním světě hrají prostě akciové společnosti ohromnou roli. Zlato nemusí mít hodnotu nula. Může mít klidně ale cenu zlomku současné hodnoty, když se po něm sníží poptávka. A také násobku současné hodnoty, když se zvýší, jeho cena bude kolísat, ale bude vždy hodně závislá na důvěře v něj. Bližší než koupit zlato, je koupit akciovou společnost, která ho těží a mít alespoň i případný zisk. Toto ale není invetsiční doporučení, jen ukázka principu jak to funguje.
S pozdravem
Tomáš Tyl