Přepis videa
V tomto videu se s vámi podělím o tři situace, ve kterých je hrníčková, nebo jinak řečeno obálková metoda spoření na cíle lepší než nejlepší investiční plán.
Připravovat se na budoucnost z finančního pohledu se dá různými způsoby.
Je k tomu možné využít finanční nebo investiční plán, což už je dnes často docela standardní řešení, ale také lze peníze dávat do hrníčků, nebo obálek, jako to dělaly naše babičky.
V jednom hrníčku nebo obálce měly peníze na nájem, v jiném na elektřinu, v jednom dokonce třeba na pohřeb.
Někdo se nad tímto způsobem přípravy na budoucí výdaje dnes pousměje, ale taková hrníčková nebo obálková metoda má podle mého názoru i dnes své docela zajímavé opodstatnění.
Samozřejmě při ní nemusíte používat hrníčky nebo obálky.
Někdy stačí si založit zdarma další účty, třeba v nějaké nízkonákladové bance.
Kdy je tedy hrníčková nebo obálková metoda lepším řešením, než sofistikovaný investiční plán?
1. Pro lepší disciplínu
Hrníčková metoda je lepším řešením, když potřebujete zlepšit osobní disciplínu při zacházení s penězi.
Co to znamená?
Někdo je takový, že dokud vidí peníze na účtu, tak je utrácí a nemyslí na budoucnost.
Pokud se vám to stává a budoucnost je pro vás také důležitá, naučte se dát peníze stranou na budoucnost dříve, než je každý měsíc začnete utrácet.
Dejte si část peněz do hrníčků na různé cíle, nebo je přepošlete na účty, na kterých na tyto cíle budete spořit.
Ideální je, když si ty hrníčky, obálky nebo účty pojmenujete jménem cíle, na které jsou peníze určeny.
To vám bude neustále připomínat, proč vlastně část peněz dáváte stranou, proč je neutratíte všechny hned.
Pokud na místo hrníčků, nebo obálek budete používat bankovní účty, využijte účty, ze kterých nemůžete peníze tzv. stáhnout pomocí platební karty.
To povede k tomu, že budete dělat méně impulzivních nákupů a najednou vám začnou zbývat peníze právě i na tu vaši budoucnost.
2. Pro menší finanční cíle
Za druhé, je hrníčková metoda také lepší metodou, když plánujete menší, řádově desetitisícové cíle, za kratší dobu. Například plánujete si pořídit televizi. Nebo novou pračku a sušičku.
A to v řádech týdnů, měsíců, nebo do 1 či 2 let.
Prostě si rozpočítejte, kolik musíte dát stranou každý měsíc, abyste na daný cíl za nějakou dobu peníze měli, a odkládejte je.
Proč je lepší to dělat přes hrníčky a ne s pomocí investičního plánu?
Protože žádný poradce, ani sofistikovaný plán, vám nepomůže řešit detaily vašeho osobního rodinného rozpočtu tak dokonale, jako to děláte vy sami.
Pokud tedy svého poradce nebo bankéře nechcete brát sebou všude na nákupy, aby věděl o každé koruně, kterou utrácíte. Nebo pokud mu nechcete dokonce před každou útratou zavolat a zkonzultovat ji, tak řešte menší cíle, které plánujete do jednoho, dvou let, úplně sami.
Hrníčková metoda v tom může pomoci a je v takovém případě určitě lepší než nějaký plán.
3. Pro blízké finanční cíle
Za třetí, může být hrníčková metoda, lepší metodou i pro spoření na středně velké cíle, řádově statisícové, pokud je plánujete naplnit v horizontu 1,2,3 možná i do 5 let.
Proč? Protože pro uložení peněz na 1 rok, 2, 3 nebo dneska i na 5 let na trhu stejně nenajdete žádná významně lepší řešení než spořící účet nebo termínovaný vklad.
Stačí se podívat na různé finanční srovnávače a vybrat si ten vklad, který je vám sympatický, a nemusíte kvůli tomu platit služby bankéře nebo poradce.
Pokud máte pocit, že mu nic neplatíte, tak se nenechte úplně mýlit, nemusí to tak být.
V relativně kratším horizontu, časovém, je totiž plánování přes hrníčky selským rozumem a s pomocí nejjednodušší matematiky úplně postačující.
Na co hrníčková metoda nestačí?
Na plánování větších, strategičtějších cílů, které jsou časově vzdálené 5, 10, 15 a více let.
Při plánování na delší dobu se totiž začíná projevovat efekt tzv. složeného úročení, úroků z úroků a pokud nezvládáte skvěle finanční matematiku je tyto výpočty lepší nechat na finanční plán.
Takže pokud chcete do 15-20 let rentu, chcete mít za 10 let peníze na zahraniční studia vašich dětí, a ještě chcete optimalizovat, kolik peněz za bydlení máte dát v hotovosti a kolik na hypotéku, je finanční plán právě tím správným nástrojem pro vás.
Na to už hrníčky nestačí.
Tak to byly 3 typické situace, při kterých je lepší využít hrníčkovou metodu spoření než finanční plán.
Až příště budete plánovat investice, myslete na to. Zjistíte, že na některé věci jste lepší vy sami a vaše hrníčky, než jakýkoliv poradce nebo investiční plán.
Mějte se hezky a investujte svůj čas, energii i peníze s rozvahou a dlouhodobě!
František Vopršálek
Klobouk dolů., pane Fichtner, kdybych neuměl sám za 27 let své finanční praxe dobře investovat své peníze, tak bych Vám je svěřil – jste opravdu dobrý a výmluvný řečník ve financích. Ale já je umím také dobře investovat a hlavně dobře zobchodovat na komoditách, komoditních spreadech a opcích. V akciích jsem na cashi už od října a čekám. Zažil jsem rok totiž 2008. Velmi dobrá škola to byla.
František
Dobrý deň p.Fichtner,
sledujem váš blog už dlhšie a s mnohými vašimi názormi súhlasím. Škoda, že mnohí mladí ľudia (aspoň teda čo si ja všímam) sa nechcú veľmi dať poučiť ani takýmito jednoduchými príkladmi. Možno ich ani nechcú čítať, keďže im popri „tláchaní“ na sociálnych sieťach, nezostáva na to čas.
Podobný systém odkladania financií na konkrétny účel využívam aj ja. Fungujem na ňom už viac rokov a učím ho aj svoje, teraz už dospelé deti.
Odloženie financií na „nutné“ výdavky aspoň mesiac vopred je nutnosť a aby zbytočne „nedráždili“ idú na osobitný účet bez platobnej karty 🙂
Prajem veľa úspechov a teším sa na ďalší nový klip.
Jiří Kvapil
Možná je lepší při „hrníčkové metodě“ finance neukládat na různé účty u jedné banky, ale založit si účty u několik bank. Tam mohou být i menší částky nejen stotisícové.
To pak dobře funguje, když dojde ke krachu bank a družstevních záložen, tak jak tomu bylo v roce 2008 až 2009.
Pavel Šnajdr
Dobrý den, s těmi účty to praktikuji a musím říci, že dobrá varianta je i ta s kreditkou. Když, náhodou použiji tu zlou kreditku, tak to ihned vrátím na účet převodem z BÚ.
Marie Skálová
děkuji za Vaše komentáře, jsou pro mne inspirací a poučením, ráda si poslechnu další………