Přepis videa
Na čem vlastně závisí hodnota investičních aktiv?
Jaký je rozdíl v určování hodnoty např. Bitcoinu nebo zlata na straně jedné. A nemovitostí nebo akcií na straně druhé?
Je to důležité téma pro mnoho investorů, protože chtějí znát vnitřní hodnotu toho, co vlastní, nebo chtějí vlastnit.
A chtěli by vědět náhled na to, kam se tato hodnota bude vyvíjet. Jestli má tendenci klesat nebo růst.
Mé jméno je Aleš Prandstetter. Jsem šéfem společnosti eFrank.cz. A zároveň investičním stratégem společnosti Fichtner s.r.o. Kapitálovými trhy se zabývám už od minulého tisíciletí, dá se říci. Od roku 1994, kdy jsem skončil školu.
Ocenění firem je od té doby vlastně mým denním chlebem. Protože ať už jako analytik, nebo jako investiční stratég oceňuji, nebo snažím se určit hodnotu různých investičních aktiv.
Rozdíl mezi Bitcoinem a akcií Applu
Při posledním setkání InvestGuru živě, jsem také dostal jednu z otázek právě na určování hodnoty. Ptal se mi někdo na Bitcoin. A ptal se mě někdo na akcii Apple.
Během té naší diskuze vlastně došlo k tomu, že zatímco já jsem říkal: „O Bitcoinu, hodnotě Bitcoinu, nemám úplně ukotvenou představu.” Říkal jsem, že Bitcoin může o 50 – 80 % klesnout, stejně jako o 100 % vzrůst.
Tak o hodnotě akcie Applu jsem dal relativně přesnější představu.
Ten dotyčný se mě ptal: „Jak to, že o té akcii Applu mám mnohem jasnější odpověď než o Bitcoinu.”
A já jsem vysvětloval to, o co bych se s vámi chtěl podělit…
Jaký je výnos?
U aktiv, která nenesou žádný výnos, které jsou spekulací na budoucí hodnotu, se hodnota určuje mnohem hůře.
Je mnohem více těžko, mnohem méně uchopitelně, než u těch aktiv, u kterých máme nějaký výnos. Které nám přináší nějaký běžný výnos, ať už roční, kvartální, nebo během určité časové doby.
Na základě takového výnosu se dá právě hodnota toho daného aktiva odvodit. Ať už lépe, či hůře.
Samozřejmě musím počítat s budoucností. Musím počítat s tím, jaké příjmy mě čekají v budoucnu. To samozřejmě je ten základní kámen úrazu. Pro určení hodnoty takového aktiva.
Ale mám určitou kotvu. Mám kotvu, ke které se můžu vždy vrátit a vždy upravit případně to hodnocení toho daného aktiva.
Jakmile mám nájem, dokážu určit hodnotu nemovitosti.
Jakmile mám představu o budoucích příjmech na akcii, mohu z toho odvodit budoucí cenu akcie.
Samozřejmě na kapitálovém trhu najdeme akcie, u nichž hodnota se odvozuje od aktiva, které je spekulační. Řekněme například zlato. Jsou firmy, které produkují zlato, a u nich nezávisí ani tak na tom, jakým způsobem zrovna provozně hospodaří. Ale spíš na výhledu tohoto spekulačního aktiva, kterým je v tomto případě zlato. Nebo obecně těžební společnosti.
Spíš jejich hodnota je odvislá od cen toho, co těží. Než od toho, jaký mají zrovna momentálně zisk, nebo jaký je výhled jejich zisku. Respektive výhled jejich zisku se odvíjí od hodnoty toho daného aktiva.
Hodnota Bitcoinu a zlata
Pro Bitcoin a zlato platí, že to, jestli zlato chceme kupovat nebo prodávat, závisí na našem očekávání ohledně toho, jestli bude poptávka po zlatě a po Bitcoinu, nebo jestli bude vyšší nabídka. A ceny půjdou třeba dolů.
V těchto případech, kdy vlastně nemáme ten běžný výnos, nemůžeme se těšit tím, že počkáme a zatím vlastně dostáváme nějaký příjem z těchto aktiv. Nemáme tento příjem, ze kterého se můžeme těšit.
Tudíž všechno je na bázi toho, jakou spekulativní hodnotu do budoucna v tom daném aktivu vidím.
Pokud mám akcie, dluhopisy, nemovitosti, dá se poměrně jednoduše jakoby žít, z toho běžného výnosu. Nemusím s tím aktivem nic dělat, abych si pokryl třeba své životní potřeby nebo náklady na své životní potřeby.
U zlata, pokud budu z něj chtít nějakým způsobem z něj žít, tak vždycky musím kousek uprodat, abych pokryl nějaké svoje náklady. To znamená, já musím jakoby čerpat z té podstaty, aniž bych mohl spoléhat na to, že dostanu nějaký automatický výnos.
Samozřejmě je rozdíl mezi zlatem a Bitcoinem.
Zatímco Bitcoin je novodobý fenomén, tak jeho cena je ještě méně uchopitelná než cena zlata.
U zlata se přece jen předpokládá, nebo je takový všeobecný společenský úzus, že nějakým způsobem drží hodnotu.
To znamená, pohybuje se v ceně zhruba v intencích inflace. Ale samozřejmě existují období, kdy toto neplatí, a kdy se cena zlata nějakým způsobem výrazně odchyluje od inflace. Respektive zhodnocení zlata se výrazně odchyluje od inflace.
Taková období jsou poměrně častá.
Zlato celkem jednoduše může svoji hodnotou přestřelit nebo naopak podstatně jít dolů. Oproti nějaké vnitřní hodnotě, která je založena na nějaké dá se říct společenské domluvě. O tom, kolik to zlato vlastně vynáší a přináší.
Nespekulujte, ale stavte na průběžném výnosu
Já neříkám, že apriori investor by neměl vlastnit žádné zlato. Že by se neměl dotknout ani půlky Bitcoinu.
Nicméně investičním základem pro každého investora by měly tvořit aktiva, která vytvářejí nějaký běžný výnos.
Za prvé proto, že ten běžný výnos určitým způsobem určuje cenu aktiva.
A za druhé tento běžný příjem může být základem pro finanční nezávislost. Pro rentu, která sama o sobě nemá tendenci příliš kolísat.
Ten běžný příjem je většinou mnohem méně kolísající než hodnota toho daného aktiva. V tom vlastně spatřuji největší výhodu toho mít aktivum, které nese ten běžný příjem.
Příjem mám, ten je mnohem méně kolísavý. Od něj odvislá cena aktiv je mnohem méně kolísavá. A zároveň tady mám nějaký opěrný bod, o který se můžu opřít, když usuzuji na cenu toho aktiva.
Pokud vás nejen kapitálové trhy a oceňování různých druhů aktiv zajímá, a zajímáte se celkově třeba o investování jako takové, podívejte se na náš 4dílný trénink InvestGuru. Tam se dozvíte více nejen ode mně, ale i od mých kolegů.
A co si myslíte vy?
Myslíte si, že cena zlata nebo cena Bitcionu se dá určit a předpovědět lépe než cena akcií, dluhopisů nebo realit?
Napište mi. Rád uvidím vaše názory a případně odpovím na otázky, které budete mít.
Ať už investujete do čehokoliv, zlata, stříbra, Bitcoinu nebo jako já dáváte spíše přednost takovým těm fundamentálnějším investicím, jako akciím, dluhopisům nebo realitám, přeji vám každopádně mnoho úspěchů.
Mějte se hezky, nashledanou.
Kairos
Nesmíme zapomínat, že nemluvíme o „hodnotě“, ale o „kurzu k USD“ (EUR, CZK…). Celou otázku si tedy také můžeme položit obráceně: Jak se bude vyvíjet hodnota dolaru? Vůči čemukoliv, co existuje jaksi reálněji. A pak jsou rázem baráky, fabriky, zlato i bitcoin na společné lodi té reálnosti. Výnos nevýnos.
Spekulativní složka kurzu samozřejmě u zlata a bitcoinu vysoce převyšuje tu složku fundamentální, ale bylo by chybou říkat, že ta fundamentální chybí zcela (nejlepších výsledků tedy zatím dosahují aktivnější investoři, kteří jsou si vědomi obou složek, tedy pracují jak s volatilitou, tak se starým dobrým pravidlem „trend is your friend“, plus disciplinovaností při řízení rizika, které je zde skutečně jen pro psychicky silné povahy).
Vezměme dále do úvahy zásahy čím dál drzejšího státu, který vám vám dnes zavře hranice, zítra odpustí dluhy vašim dlužníkům, pozítří zavede regulované nájemné a příští týden zakáže transakce s bitcoinem či držení zlata… A můžeme místo investičních úvah možná radši jít na ryby. 🙂
Aleš Prandstetter
Dobrý den, děkuji za reakci. Ohledně měn, souhlasím, že kurz a hodnota spolu souvisí, ale nemusí si nutně odpovídat. Hodnota měny by měla odrážet to, na čem stojí, v případě dolaru tedy hodnotu americké ekonomiky. Z tohoto pohledu je například bitcoin mnohem křehčí – stojí na pilířích užitné hodnoty a vzácnosti. Někdo argumentuje „těžebními“ náklady, ale ty s hodnotou v zásadě nesouvisí. A samozřejmě, čím „reálnější“ aktivum, tím méně je závislé na změnách hodnoty měny, i když nějaká křížová závislost tam vždy existuje. Ale z hlediska akcií nebo nemovitostí ale i zlata platí, že si spíše uchovají reálnou hodnotu, než hotovost. A opět souhlasím, nejdestruktivnější vliv na hodnotu aktiv mají státní zásahy.
Zlatá úvaha
Všechno pěkné a celkem souhlas, jen by se možná hodilo zmínit, co se bude dít se zlatem v případě, že svět začne odmítat USD jako rezervní měnu. Díky QE forever, posedlosti FEDu burzou a potencialitě širokospektrální MMT ze strany státu k tomu mají v USA slušně nakročeno.
Pak se může logika otočit a ze zlata budou zase znovu peníze. Peníze, které nejsou ničí závazek a nedají se neomezeně tisknout. Lokální měny si časem, pod tíhou výše uvedených experimentů, vynutí „natištění“ nových papírků. Jejich kurz ke zlatu ovšem může být více diktován důvěrou lidí.
Bitcoin vlády těžko někdy pustí do plného provozu. Navíc by to díky brutální energetické náročnosti nejspíš ani nešlo.
Aleš Prandstetter
Dobrý den, děkuji za komentář. V zásadě s Vámi souhlasím. Problém zlata jako měny (a důvod, proč se odešlo od zlatého standardu) je ten, že jeho množství nemá vztah na ekonomiku jako celek, ale je jen funkcí těžby. Tudíž nedokáže měnově politicky reagovat na hospodářský vývoj a po většinu času působí jako brzda. Oddělené centrální banky jsou mnohem efektivnější řešení.. ale musí zůstat oddělené od státu. Státní zásahy do měnové politiky centrálních bank jsou skutečným nebezpečím. Po finanční krizi FED hodnotu dolaru ubránil, uvidíme, jak tentokrát. Pokud by to nějak nedopadlo, je příklon ke zlatu a růst jeho ceny pravděpodobný. Zejména v situaci záporných reálných úrokových měr, jako je tomu dnes a minimálně v blízké budoucnosti.
Zlato a stříbro
Dobrý den,
takže si myslíte, že v této době není nejlépe uložit část peněz do zlata? Dosti firem prodává zlaté a stříbrné slitky či mince za účelem udržení hodnoty nebo prodeji v budoucnu. Vidíme, že zlato již delší dobu roste vzhůru.
Děkuji.
Neumannová
Tým InvestGuru
Jano, pokud spousta firem něco prodává, je třeba se ptát, proč to prodávají, jaká je jejich motivace, jakou z toho mají provizi. Dále, jak je možné to opět prodat. Většinou zjistíme, že do takových nabídek není vhodné investovat.
VIKTOR
Dobrý den , bohužel základním problémem většiny investorů – je nepochopení 1 zásadní věci a to , že jestli je zlato , bitcoin , akcie nebo reality aktivum nebo pasivum , natož aby z toho měli NĚJAKÝ VÝNOS ! ! ! ! ! jenom v tomhle článku se tento rádoby INVESTIČNÍ STRATÉG ometá neustále NĚJAKÝM VÝNOSEM , to je absolutně nejzákeřnější psychologický nátlak na každého čtenáře všech těhle blábolů , z kterých jsou tihle spekulanti velice dobře živi . Je to opravdu smutné jak jsou lidé stále finančně negramotní a nechávají se stále strhávat těmahle chamtivýma ,, RÁDOBY stratégama a podobnýma poradcema , co byli zaměstnanci a NE SKUTEČNÍ INVESTOŘI ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Tým InvestGuru
Viktore, úplně nerozumíme Vašemu příspěvku. Rozdíl mezi aktivem a pasivem je právě v průběžném výnosu, o kterém Aleš hovoří. Na rozdíl od někoho, kdo káže vodu a pije víno, Aleš sám SKUTEČNĚ INVESTUJE již 20 let a mluví o tom poměrně otevřeně. INVESTUJE a nespekuluje. Ale možná nám něco podstatného uniká…