Přepis videa
Právě nyní je důležité o garanci hovořit, protože na trhu je řada produktů, které se nějakou formou garance zajišťuje. Ale když se na ně podíváte více do hloubky, zjistíte, že ta garance není úplně to, co byste očekávali.
Moje jméno je Tomáš Tyl a od roku 2003, kdy se věnuji financím, jsem se setkal s celou řadou případů, kdy lidé kvůli tomu, že chtěli garanci, přišli o velké peníze.
Jeden z případů mi hodně utkvěl v paměti. Protože se jednalo o mého kamaráda Marcela.
Přišel za mnou v době, kdy jsem měl dopsanou svojí knihu 10 způsobů jak se (ne)nechat připravit o peníze, kde jsem se podobným tématům také věnoval. A když jsem mu o ní říkal, on mi odpověděl: „To se ti asi nebude líbit, kam jsem dal svoje peníze”.
Garantované zhodnocení
Vyprávěl mi o svém známém, který se jmenoval Alexandr Dostál, který měl firmu právě s garantovaným zhodnocením, které čítalo desítky procent ročně. Myslím, že asi 56 % ročně bylo to garantované zhodnocení. Údajně garantované zhodnocení měl mít proto, že půjčoval švýcarským bankám s ratingem AAA. Prostě nějaký nesmyslný absurdní příběh kolem toho.
Ale řada lidí mu věřila. Řada lidí tomu člověku svěřila peníze, protože slyšela na garanci, protože slyšela na jistotu – žádné prodělky a ty procenta, ty výnosy jim přišly zajímavé. Komu by nepřišlo zajímavé 56 % ročně.
A stejně tak můj kamarád Marcel, ze kterého postupně v průběhu rozhovoru vylezlo, že tam nedal jenom vlastní peníze, ale když je to 56 %, no tak si taky půjčil. 300.000 na spotřebitelský úvěr. Kde je pouhých 10 % úrok, takže to je samozřejmě výhodné. A taky tam dal všechny peníze svojí maminky.
Já jsem samozřejmě Marcelovi říkal, že se mi to nezdá. Našli jsme v tom příběhu nějaké skuliny. Třeba to, že by si švýcarské banky půjčovali od nějakého neznámého českého podnikatele. A tak podobně.
Rozešli jsme se tím, že já bych do něčeho podobného nedoporučoval úplně peníze dávat, protože se velmi pravděpodobně může jednat o podvod na bázi Ponziho schématu. Pak jsem na to zapomněl.
Garance vězení
A po nějaké době jsem otevřel noviny a vidím fotku nějakého staršího pána, na kterém klečí policie a pod tím titulek: Alexandr Dostál vylákal z lidí 5 miliard korun (postup vyšetřování viz Novinky.cz a další)
Zatkla ho policie, protože se ukázalo, že žádné půjčování švýcarským bankám neprobíhá. Že ty peníze použil na výplatu těch původních investorů. Nebo je někam ulil. A žádné peníze v podstatě nejsou.
Co je na tom zajímavé, je, že někteří lidé si nejsou úplně ochotni přiznat porážku.
Takže když jsem nejprve Marcelovi napsal, jestli se jedná o toho podnikatele, kterému on svěřil peníze, tak přišla taková zvláštní odpověď. Protože kamarád Marcel se ještě dlouhou dobu domníval, že Alexandr Dostál je obětí policie a spiknutí. A všichni chtějí vědět, jak investuje ty peníze s tak zajímavým výnosem.
A až teprve po určité době se ukázalo, že opravdu žádné peníze nejsou. A kamarád Marcel bohužel o své prostředky v investici přišel.
Takže poslední zpráva je, že on ani další, kteří peníze investovali, se ke svým prostředkům nedostali. Alexandr Dostál se dostal do vězení. Ale peníze, které svým klientům prodělal, se nenašly.
Proč je to důležité.
Garance je voňavé lákadlo
Alexandr Dostál udělal to, co dělá řada lidí. Nalákal klienty na garanci. Ale ve skutečnosti to, že někde napíšete garance, vůbec neznamená, že máte nějakou jistotu. Proto je to magické slovo, které pomáhá nalákat klienty, ale jeho obsah může být úplně prázdný.
Investoři chtějí garantované výnosy. Přináší jim určitý pocit jistoty, který se v tom nejistém investičním světě zdá být důležitý. Ale proto toho často využívají podvodníci, kteří slibují garanci, která neexistuje.
Nebo jsou také produkty, kde můžeme slyšet o nějaké garanci. Někdo se zaručuje za něco. Ale ta záruka nebo garance nikdy není absolutní.
Špatná zpráva je, že garance v podstatě neexistuje.
Ten důvod proč neexistuje, je, že je to vždycky jenom slib někoho, že dostojí svým závazkům.
A když někdo vydá dluhopisy a řekne, že je tam garantovaný výnos. Tak vy ten výnos dostanete pouze, pokud ten dotyčný je ty dluhopisy schopný splatit. Pokud zkrachuje, tak to slovo garance nemá žádnou váhu.
Podobně pokud se někdo zaručuje za nějaké půjčky. Neznamená to, že automaticky zkrachuje. Ani to, že každý, kdo nabízí garanci, je podvodník nebo míří ke krachu. Ale je důležité si uvědomit, že i když vám někdo říká, že se zaručuje třeba za nějaké půjčky, které vám přináší nějaké výnosy, tak vždycky se může zaručit, jenom dokud nezkrachuje.
Pakliže přijde třeba recese, těch půjček se velká část nesplatí, a dotyčná společnost nebude schopná ty závazky plnit. To, že máte někde napsáno, že vám bylo něco garantováno nebo zaručeno, vám v podstatě nepomůže. A to je na tom to důležité.
Garance je vždycky jenom tak silná jako ten, kdo vám dává ten slib.
Něco lepšího je v případě státu, protože státy méně krachují. Většinou se snaží úplně neodrbat vlastní občany, když už se dostávají do potíží. Takže když máte některé státem garantované produkty, tak ta míra jistoty je tam o něco vyšší. Ale na druhou stranu i krachy i velké problémy států jsou vidět.
A poslední věc.
I když máte garantovanou nějakou jistou věc, i když dostanete nějaký nominální výnos, vždycky je tu ještě riziko inflace.
V podstatě neexistuje bezrizikový výnos.
Protože vám na konec nejde o to mít na účtu o něco víc peněz. Vám jde o to, abyste z těch peněz mohli zaplatit to, co potřebujete. Mohli jste si splnit sny. Mohli jste čerpat rentu. A to můžete pouze v případě, že vaše výnosy budou vyšší než inflace. Nebo že vám ta inflace nerozpustí veškeré úspory.
Takže můžete mít klidně garantovaný produkt v prostředí s vysokou inflací a výsledek je, že stejně nebude schopni splnit své cíle.
Za garanci se platí vysoká cena.
Pokud se nebavíme o garanci vyloženě těch nereálných zisků u podvodníků. V případě nějakých relevantních produktů, které mají garanci, vždycky se to projevuje na výnosu. Celkový výnos je výrazně nižší než u produktů nebo investičních příležitostí, které tu garanci nemají.
Příklad kde je to vidět: spořicí účty. Tam máte tu garanci poměrně vysokou, protože je tam pojištění vkladů kromě samotné jistoty banky. Ale také vidíme, že ty výnosy nemohou být nic moc. Máte tam svojí jistotu. Máte garantováno, že na tom spořicím účtu o peníze nepřijdete. Ale výnosy jsou velmi nízké.
Za jistotu se svým způsobem platí. A to vám samozřejmě dává horší pozici proti té inflaci.
Proto my ve Fichtner s.r.o. produkty s garancí nevyužíváme.
Většinou se nám zdají příliš drahé z hlediska dalších parametrů a spíše se díváme na to, jak se trhy celkově dlouhodobě chovají. A místo toho, abychom chtěli garanci, se díváme na to, jak dlouhodobě investovat, aby naši klienti mohli dosáhnout finanční nezávislosti.
Pokud vás nezajímají jen prázdná slova a marketingová lákadla, ale chcete investování rozumět podrobněji, abyste mohli rozklíčovat, co se vám snaží někdo nabídnout, pojďte se podívat na video kurz InvestGuru.cz, kde se může dozvědět o investování více.
Jak vy vnímáte garanci?
Je pro vás důležité, aby produkt měl v sobě nějakou jistotu? Nebo vám o to tolik nejde? Budu rád, když mi odpovíte do komentářů.
A přeji vám, ať peníze ve vašem životě mohou být až na posledním místě.
Jana Pallasová
Vaše vysvětlení je věcně, výstižně vysvětleno.
Věřím, že již v těchto chvílích je na vahách, kam se
míra zdravého, objektivního,
finančního světa otevře.
Ekonomika bude tak stabilní, jak objektivně a zodpovědně
přistoupí každý jedinec.
Ovšem oboustranně, více méně všestranně profesionelně.
S pozdravem JP.
DJH
Zrovna včera jsem na jedné TV viděl reklamu na životní pojištění, které garantuje pozůstalým minimálně 200 tisíc korun.
Velmi upřímný pán v kvádru se diváků ptal: no nebylo to pěkné zanechat vašim bližním po vaší smrti dárek v podobě 200 tisíc korun?
A pod tím text drobným písmem: výplata v prvních 24 měsících může být nižší.