Přepis videa
Co když má člověk,jako zaměstnanec úspěšné firmy, v jedné jediné firmě a v jejích akciích nebo opcích 10, 20, 30 nebo 50 milionů korun. (Ano, i takové firmy dneska v Čechách existují.)
Na nás se poslední dobou obrací víc a víc takových lidí. Ať už jsou z Avastu, z Applu, nebo z nějakých dalších firem.
Protože jejich firmám se dařilo, opční schémata byla opravdu zajímavá, oni si teď začínají uvědomovat to riziko, které podstupují.
10, 20, 30 nebo 50 milionů korun už je opravdu hodně peněz. Co to znamená?
No, že by se o ně měl člověk začít starat trošku jinak, než když jich má 100 tisíc, nebo 1 milion, nebo 3 miliony.
Vsadit všechno na jednu kartu svoje zaměstnání, svůj příjem i svoje bohatství, nemusí být nejrozumnější.
Protože když firma prosperuje, je to skvělé.
Ale co když se stane něco špatného?
Potom riskujete svoji finanční budoucnost. Tak velké peníze totiž už nikdy nemusíte vydělat.
Opční schémata ve firmách a lidi, kteří na nich dokáží vydělat docela velké peníze, vidíme v poslední době kolem sebe stále častěji. Zrovna minulý týden jsem měl rozhovor s jedním takovým člověkem.
Rozhovor o 27 milionech
Začali jsme si povídat. On říkal, že má něco ve stavebku, v penzijku. Ale velmi rychle říká: „No a mám potom v akciích své firmy, ve které dělám, mám opce a nějaké akcie už. A v nich mám 27 milionů korun. A mám pocit, že bych to neměl všechno sázet na jednu kartu.“
Já jsem mu to jenom potvrdil. A říkám: „Petře, máte pravdu. S takovýmhle objemem peněz je už nejlepší směřovat k nějakému rentiérskému modelu portfolia. K tomu, aby to portfolio bylo mnohem diverzifikovanější.
A klidně si nechte část těch peněz v těch opcích, ještě. To je dobře. To můžete ještě mnohem víc zbohatnout. Ale nebojte se a naopak využijte toho, že ta diverzifikace je k dispozici a to portfolio stavte skutečně tak, aby bylo ochráněno. Abyste o něj už nikdy nemohl přijít. Když o něj totiž přijdete, tak se může stát, že takhle velké peníze už nikdy nevyděláte.
A správně cítíte, Petře, že i když jde o velmi úspěšnou firmu, nemusí to tak být navždy. Prostě i nejúspěšnější firmy světa mohou mít problémy. Nebo mohou zmizet. Nikdy nevíme, jak to dopadne.
A proto sázet na jednu kartu je vždycky nebezpečné. Když máte zainvestováno 100 tisíc korun, nebo 1 milion, tak to není tak zásadní. Ale když máte v jedné akcii 27 milionů, a je to 95 % vašeho majetku, to už je velmi závažná záležitost.
Když se bude dařit, můžete na tom hodně vydělat. Ale od určitého okamžiku byste měl víc přemýšlet o tom, jestli ten objem peněz, který máte, je dostatečně velký na to, abyste ho už začal chránit.
Anebo jestli opravdu tím důležitým a nejdůležitějším kritériem pro vás je výnos a znásobení toho majetku.”
Inspirujme se v zahraničí
Ten fór je v tom, že v zahraničí tato opční schémata fungují už dlouhou dobu. Zaměstnancům úspěšných firem přináší opravdu velké bohatství. V Čechách to ale až tak běžné dosud nebylo.
Dlouhou dobu, když jsme se potkávali s opčními schématy, tak jsme mluvili v řádech statisíců. Nebo možná milionů korun. Najednou jsou to ale desítky milionů, protože tady začaly podnikat úspěšné zahraniční firmy, které o své zaměstnance se umí dobře postarat.
V zahraničí se to řeší jednoduše.
Jakmile máte akcie, nebo místo opcí už akcie, které nejsou tzv. vested, už nejsou zablokované, už s nimi můžete zacházet. Dobře si spočítáte, jak velkou část majetku máte ještě v těch
opcích, které jsou zablokované. A tu druhou část, nebo v případě Petra to byly dokonce už 2/3, které byly k dispozici, tak s těmi můžete začít pracovat. A začít je chránit.
Takže dál podnikáte s jednou částí peněz. Ty necháváte v akciích své firmy, která je úspěšná. A když to vyjde, tak ta část se vám znásobí. Ale s tou druhou částí, nebo v případě Petra 2/3 už částí, začínáte se o ní starat tak jako každý úspěšný rentiér. Jako každý člověk, kterému my pomáháme, když prodá svoji firmu.
A ví, že takovýhle deal už se mu nikdy nemusí povést. Tak ví, že hlavně je potřeba peníze a jejich hodnotu udržet. Ne je znásobovat několikanásobně.
Co se s takovými penězi dělat?
Těch variant je několik.
Rozmnožovat
Někteří, kteří ty peníze vydělají v takovémhle objemu přemýšlí, že by je chtěli dál rozmnožovat. Že když mají 20 nebo 30 milionů, že by bylo skvělé mít 60 nebo 100. A ideálně během několika let.
Takovýhle lidé často směřují k tomu, že investují do startupů, nebo do nějakých venture kapitálových projektů. V principu do menších firem, které když se jim to povede, tak vyletí jako raketa a oni opravdu budou mít místo 30 milionů třeba 100. Nebo 200, nebo 300. Když se jim to nepovede, což je samozřejmě taky součástí toho investování, tak ten výnos bude malý a nebo dokonce přijdou o peníze.
Nemovitosti
Někdo se soustředí na nemovitosti.
A říká, to je něco, čemu rozumím. Nebo co chci poznat a vsadí všechno na nějaký developerský projekt. To může fungovat skvěle. Ale můžou přijít situace jako současná krize. Jako to co se stalo díky koronaviru. A takovéhle projekty nebo i ty menší firmy, o kterých jsem psal před chvilinkou, typicky v dobách krize mají větší problémy.
Chránit
Takže to krásně ukazuje na to, co ještě dalšího se dá dělat. Dá se začít trošku chránit ten majetek. Jakmile vyděláte větší peníze, chraňte ho.
Rozdělte ten majetek na dvě části.
S jednou pracujte klidně na tom výnosu.
A mám klienty, kteří mají u nás v mandátu 100 milionů. A sami si pracují třeba se 30 miliony. A ty investují tím způsobem, o kterém jsem mluvil.
Ale tu velkou část svého majetku chtějí, aby byla ochráněna. Aby byla ochráněna před různými nebezpečími, které tento svět přináší. Ať už je to inflace, devalvace měny nebo cokoliv jiného.
A tam se osvědčuje jednoznačně strategie Wealth Protection. Ochrana bohatství. Protože ta pomáhá lidem diverzifikovat jejich majetek tak, aby o něj nepřišli, když už mají ho dost.
Jestli se chcete o tématu ochrany majetku a investování dozvědět více, podívejte se na 4dílný trénink o investování, ve kterém se s vámi podělíme o nejdůležitější principy a zásady, které jsme v investování poznali, když jsme se starali o peníze skutečně úspěšných lidí.
Shrnutí
Jakmile vyděláte hodně peněz, teď mluvím o desítkách milionů, je potřeba změnit přístup k tomu jak se o ně staráte.
Už to není totiž o tom, hledat výnos za každou cenu. Zdvojnásobovat majetek do dvou let nebo do pěti let.
Ale především o udržení hodnoty toho majetku. Jeho průběžném zhodnocování, není to tak že nemá se zhodnocovat, ale na ten výnos si určit jenom část toho portfolia. Zbytek investujte s rozvahou, dlouhodobě, v klidu a hlavně diverzifikovaně. Protože to vám zabezpečí, že o ten majetek nemusíte nikdy přijít.
Jak to vidíte Vy?
Sázet všechno na jednu kartu? A když to vyjde vyhrát? A když to nevyjde tak přijít o hodně?
Nebo začít raději chránit majetek, když už je ho docela dost?
Zajímá mě váš názor, napište mi.
[…] nedávno nás oslovil jeden úspěšný ajťák. Měl 27 milionů. V jedné firmě. Poměrně riziková […]