Emoce k člověku patří a jsou jeho součástí. Není je možné vypnout ani u investování. Dá se na ně ale připravit.
Při investování jsou samozřejmě emoce spíš na škodu. Když se člověk rozhoduje podle toho jak se cítí, nebo jak se zrovna vyspal, může snadno přijít o pěkný balík peněz.
Marketing, reklamy, prodejci i bankéři naopak emoce využívají hlavně ve svůj prospěch.
Ten, kdo dokáže své emoce ovládat nebo zvládat, má velkou šanci na to, že dojde ke svému finančnímu cíli – třeba finanční nezávislosti.
Pojďme se tedy podívat na to, jak se nestát obětí svých emocí. Začneme u těch emocí.
Chamtivost
O chamtivosti se moc nemluví, protože to není něco, čím by se člověk chlubil. Tím větší ale má vliv na rozhodování lidí.
Chamtivost způsobuje, že si lidé kupují nesmyslné produkty, protože si myslí kolik desítek procent vydělají. U chamtivosti platí, že čím větší číslo, tím lepší.
Fond má nadprůměrné výnosy. Akci společnosti letí raketově vzhůru.
Chamtivost navíc stoupá tím, jak stoupají trhy. „Neujíždí mi vlak? Všichni už vydělávají a já jen čekám.“
Vzpomínáte si jak v listopadu 2017 všichni kupovali Bitcoin? Tenkrát stál jeden Bitcoin 20 000 dolarů a dnes ho koupíte za 3 500 dolarů. A to se netýká jen Bitcoinu. V roce 2011 to bylo zlato, ve 2007 akcie, někdy jindy to budou nemovitosti. Vždy se budou vyskytovat nějaké úžasné příležitosti.
Strach
Strach, že člověk přijde o peníze je přirozený. Jestli někdo říká, že ho nemá, tak jednoduše lže.
Strach lidem brání v tom se do investic vůbec pustit. Ze strachu raději neinvestují nebo investují do „bezpečných“ a „zajištěných“ nástrojů.
A když se člověk do investic pustí, tak se strach projevuje hlavně v momentě, kdy trhy zažívají pokles. Čím větší pokles, tím větší strach. Kvůli strachu člověk uzavře pozice a realizuje ztrátu. Většinou v tu nejhorší možnou chvíli.
Emoční index
Mediální skupina CNN vytvořila index strachu a chamtivosti.
Říká zhruba, jaká je na finančních trzích nálada. Jestli panují obavy a spíše se prodává. Nebo jsou investoři optimističtí a nakupuje se.
Pro výpočet tohoto indexu se používá 7 indikátorů. Zohledňuje cenu akcií, dluhopisy, opce, index volatility (kolísání) a další. Každý ze 7 parametrů se hodnotí škále od 1 do 100. A na základě toho vyjde výsledný index.
Je dobré tento index sledovat?
Z indexu samozřejmě poznáte, jaká je momentálně na trhu nálada. Když panuje chamtivost, hodně investorů nakupuje a cena akcií roste. Naopak v době, kdy panuje strach hlavně nezkušení investoři prodávají. Díky tomu se snižuje poptávka po akciích a tím pádem padá dolů i cena.
Podle nás je to spíše taková mediální hříčka. Pro krátkodobé rozhodování může mít index strachu a chamtivosti nějaký vliv na rozhodování, ale z dlouhodobého pohledu nepřináší žádnou hodnotu.
Kdo ovlivňuje emoce
V první řadě jsou to média. Noviny, televize i magazíny emocemi žijí. Čím víc člověk vydělal, tím lepší titulek. A co teprve když „na burze teče krev“.
Pak jsou tu naši kamarádi, kteří se rádi podělí o příležitost, na které už vydělali. V tom lepším případě ze své rady nemají žádnou provizi. Také se rádi svěří se svou panikou, když se trhy nevyvíjí podle jejich představ.
Sociální sítě nemá cenu moc zmiňovat. V podstatě každý má názor na to, do čeho investovat, a nebojí se o něj podělit. Sociální sítě měli velký vliv na poslední velké investiční bublině – Bitcoinu.
V neposlední řadě emoce živí prodejci produktů. Ti mají provize za prodej a prodej se dá ovlivnit chamtivostí. Proto často vidíme stoupající graf nebo tučné procento.
Jak vybudit své emoce
Chcete si vyzkoušet své emoce? Začněte spekulovat a každý den riskovat tisíce nebo desítky tisíc.
Reálné peníze. Nikoliv nějaký „demo účet“.
Na demo účtech neinvestujeme podle emocí, ale racionálně. Jakmile ale na scénu vstoupí reálné peníze, tak veškeré racio mizí pryč.
Každá otevřená pozice (nakoupená investice) škrábe prstíčkem o pozornost. Sledování vývoje grafů je ideální po minutách, protože co kdyby…
Navíc se velmi často stane, že člověk několikrát za sebou prodělá. Musí nad tím mávnout rukou a pokračovat. Tohle většina neustojí.
Samozřejmě existuje pár vybraných jedinců, kteří své emoce dokážou zvládnout. Ale pak je pro ně investování jediný způsob obživy. Jsou to profesionální tradeři.
3 tipy, jak své emoce zvládnout
To nejdůležitější je o emocích vědět. Počítat s nimi. Protože přijdou.
1. Poznejte a ověřte si svůj investiční profil
Základem je vědět, jak jaký mám postoj k riziku a investicím.
Jak budu zvládat to, že trhy budou klesat, hodnota portfolia se bude snižovat a budu ve ztrátě?
Jak budu reagovat na příležitost, která vyrostla za poslední rok o 30 %?
To jsou otázky, na které je třeba hledat odpověď. Třeba v našem simulátoru investování eNestEgg.
2. Mějte investiční plán
Zkušený investor ví, že emoce přijdou a má vymyšleno a napsáno, co v takovém případě bude dělat.
Jak se zachová až přijde ztráta. Co bude dělat, když trhy klesnou o 10 %, 20 %, 50 %. Nebo naopak stoupnou. S kým se poradí před velkým rozhodnutím.
My svým klientům říkáme: Raději nám dvakrát zavolejte, než abyste se jednou emočně trápili.
3. Investujte dlouhodobě
Pro dítě je každé škrábnutí smrtelná rána, každé nevyhovění strašná křivda. Dospělý ví, že ani jedno nehraje v celkovém životě zas tak velkou roli. Stejně tak je to s investováním.
Když chcete mít na konci roku o X desítek procent víc peněz, tak vrtochy trhu budete prožívat silně.
Když ale víte, že budete investovat ještě 15 let, tak by vás dnešní pokles měl spíš potěšit, protože teď kupujete levněji. A víte, že dnešní pokles o 10 – 20 % není pro vaši rentu za 15 let důležitý. To ale neznamená, že na vás emoce nebudou působit.
Dlouhodobým investováním rozhodně není to, že člověk za 6 měsíců přijde o polovinu svého portfolia a pak 6 let čeká z „donucení“ na návrat na původní čísla.
Detailně o dlouhodobém investování mluvíme tady.
Dvě strany jedné mince
Na každou změnu, na každý obchod je možné se podívat ze dvou úhlů pohledů.
- To, co jednomu přináší noční můry, může pro druhého znamenat dobrou zprávu.
- Naopak skvělá zpráva pro jednoho, znamená chytání se za hlavu na straně druhé.
Méně zkušení investoři podléhají svým emocím poměrně často.
Vidí, že trhy klesají začínají panikařit a mají strach, že o své peníze přijdou. A tak prodají za nízké ceny. Naopak, když ceny rostou, tak dlouho váhají a potom nakupují draze.
Zkušenější investoři své emoce mají pod kontrolou a chovají se přesně naopak.
V dobách nízkých cen nakupují. Neutíkají a spíše své portfolio doplňují. Např. v prosinci 2018 tekla krev a naši klienti investovali. V dobách vysokých cen pak realizují zisky.
Podtrženo sečteno
Investoři nejsou roboti a neumí své emoce vypnout. Co bude burza burzou, tak jí budou ovládat emoce. Chamtivost jedněch. A strach druhých.
Možná jednou za nás budou obchodovat roboti, ale stejně to budou lidé s emocemi, kteří jim svěří své peníze. A uvedená pravidla budou platit stejně.
Teď se můžete podívat na 4 dílný trénink, jak investovat dlouhodobě a dostat své emoce pod kontrolu díky ověřenému přístupu k investování. Klikněte a získejte přístup zdarma.
[…] Emocím v investování jsme se detailně věnovali v článku 2 kritické emoce v investování a jak je zvládnout. […]