Spousta lidí sní o tom, že by jednoho dne mohli dosáhnout finanční nezávislosti. Kam tedy investovat své peníze, aby se tento sen stal realitou?
Do byznysu? Do nemovitostí? Do akcií? Do dluhopisů? Na spořící účet?
Odpovědi, které se dozvíte v tomto článku, vás možná překvapí.
Jak NEinvestovat
Než se pustíme do toho, do čeho investovat, vám řeknu jak si nevybírat produkty, do kterých budete investovat.
Často se nás lidé ptají: „Do čeho mám investovat? Jaký produkt je pro mně nejlepší?”
Naše odpověď je: „To nemůžeme říct, dokud nesestavíme spolu strategii. Dokud nedáme dohromady váš investiční plán. Až z toho, co vyjde na konci, do toho plánu budeme montovat ty správné produkty. Aby produkty odpovídaly plánu.“
Takže dejte si pozor na to, abyste nezačínali investovat tím, že začnete vybírat produkty. To je velká strategická chyba.
Pojďme ale k tomu, do čeho investovat…
Optimální struktura majetku
Je dobré se na strukturu majetku podívat z globálního pohledu. Zjednodušeně a selským rozumem rozdělte své peníze do různých typů aktiv.
Finanční aktiva jako jsou fondy, dluhopisy, akci a podobně. Jedna třetina.
Druhá třetina nemovitosti na pronájem.
A ta třetí třetina může být váš byznys.
Pokud nemáte byznys, rozdělte svůj majetek nebo cílový stav svého majetku, který vám jednoho dne bude přinášet rentu, na polovinu. Mezi finanční aktiva a nemovitosti na pronájem.
To není vůbec špatný začátek jak začít investovat.
Jak se o své peníze starají nejbohatší lidé světa
Inspirací pro to jak to můžete dělat do většího detailu pro vás může být velmi zajímavý report, který každý rok publikuje společnost CapGemini a RBC Wealth Management.
Ten report se jmenuje World Wealth Report – Světový report bohatství. A v něm najdete mnohé grafy a zajímavou inspiraci toho, jak se o svoje peníze starají ti nejbohatší lidé světa.
Pokud Vás zajímá detail, stáhněte si celý report. Pokud chcete to hlavní, tak můžete vycházet z následujícího rozdělení peněz bohatých lidí.
Akcie a podobné investice 38 %, reality 19 %, spořící účty a dluhopisy zbytek toho koláče.
V tuto chvíli, protože dluhopisy mají velmi nízké výnosy, tak i bohatí lidé preferují více spořící účty a vklady než dluhopisy. A čekají na příležitost, kterou přinesou do budoucna vyšší úrokové sazby. Protože standardně v dluhopisech to mají lidé více peněz na úkor právě spořících účtů.
Takže světový report bohatství může být jednou zajímavou inspirací.
Finanční inspirace z nadace Alfreda Nobela
Další zajímavou inspiraci může přinášet nadace Alfreda Nobela, kterého máme tady na obrázku na jeho pamětní minci.
Nobelova nadace je zajímavá v tom, že má velmi společné s rentiéry a budoucími rentiéry.
- Přemýšlí totiž v desítkách let dopředu.
- Chce dlouhodobě vydělávat 5 – 6 % ročně
- Utrácí zhruba 3 % ročně
- Dává pozor na daně
- Většinu peněz nemá investovanou doma ve Švédsku, ale ve světě.
- Co je také důležité, že používá pro investování strategii Wealth Protection, aby se o majetek starala dlouhodobém horizontu co nejbezpečnější možnou cestou.
Takhle vypadá portfolio Nobelovy nadace.
V akciových investicích je 50 %, v dluhopisech 17 %, v alternativních investicích 33 %.
Všichni mají akcie?!
Na těchto dvou koláčích vidíte, že nejbohatší lidé světa mají v akciích 38 %. Nobelova nadace 50 %. Co tím chci říct?
Samozřejmě jsou v obou skupinách určité rozdíly. Ale není to tak, že by v akciích měly 0 %. Ani v nich nemají 100 %. Třetinu, možná dvě třetiny, je zhruba rozpětí, kde byste se asi do budoucna měli také pohybovat.
Ale to všechno záleží na vašem investičním plánu. Na tom, co je potřeba sestavit dříve, než budete vyplňovat produkty.
Proč tam akcie jsou?
Mnozí lidé v Čechách akcie nemají, neinvestují do nich, nebo neví, jak do nich investovat. Často je to proto, že jim jejich bankéři nebo poradci neumí vysvětlit jejich chování a jejich důležitost v portfoliu. Na to je potřeba si dát pozor.
Když nemáte akcie, neinvestujete dlouhodobě bezpečně
Protože i Nobelova nadace zažila zajímavou story. Ze začátku investovala bez akcií. Alfred Nobel zemřel v roce 1872 a odkázal své nadaci peníze.
Ve svém odkazu říkal důležitou věc : „Starejte se a odměňujte ty, kteří lidstvo budou posouvat vpřed. Ale zároveň peníze, které do nadace vkládám, nedávejte nikam jinam než do dluhopisů, nemovitostí a hotovosti.“ (Interpretace autora.)
To jsou investice, které v té době, na začátku 20. století byly vlastně považovány za bezpečné.
Nobelova nadace to dělala dlouhou dobu, až do 40. let minulého století. Ale postupně vlastně zjistila, že když nemá akcie, hodnota těch cen, která vyplácí, je čím dál tím nižší.
Protože se snižovaly úrokové sazby, situace byla podobná dnešní době, kdy jsou úrokové sazby velmi nízké. Na termínovaných vkladech a dluhopisech se nedá moc vydělávat. Inflace byla také vysoká.
Nobelova nadace nebyla bez akcií schopná ochránit svůj majetek
Nobelova nadace najednou zjistila, že není schopná ochránit majetek před poklesem. A proto vyplácela čím dál tím menší objem peněz výhercům nebo laureátům Nobelovy ceny.
To se změnilo v roce tuším 1950 nebo 1951, kdy Nobelova nadace si řekla: „Buď budeme pokračovat stejným způsobem a budeme dodržovat odkaz Alfreda Nobela v tom, že budeme respektovat
investice pouze do hotovosti, dluhopisů nebo realit. Anebo přidáme do portfolia i akciové strategie. Oni nám pomůžou hodnotu toho majetku lépe udržovat v reálném vyjádření.” (Interpretace autora.)
Nobelova nadace od té doby má ve svém statutu, že investuje zhruba 50 % do akciových strategií. Díky investicím do akcií se už od 70 let prudce začal zvyšovat objem peněz, které je možné znovu vyplácet laureátům Nobelových cen.
A je jasné, že Nobelova nadace má před sebou rozumnou finanční budoucnost.
Takže nezapomínejte na akcie. Je to velmi podstatná součást produktů, které byste měli v portfoliu jednoho dne mít.
Akcie jsou mediálně zajímavé – a to je nebezpečí
U těch akciových strategií je důležité si uvědomit jednu věc. Často o nich slyšíte různě emočně naladěné příběhy. Akcie vyrostly, akcie dramaticky spadly. Jsou toho plná média. Člověk může při investicích do akcií být více emočně zranitelný. Povídali jsme si o tom už předchozím videu.
Podstatné je ale také vědět, že dlouhodobě akcie vydělávají nejvíce.
Proč tomu tak je?
No protože akciové strategie investují do akcií. Investují do firem. Firmy vydělávají na tom, že si kupujeme jejich produkty.
Proč jsou největší firmy ty nejúspěšnější? Apple, McDonalds, Microsoft a další?
No protože si každý den kupujeme jejich produkty. Protože se snaží inovovat. Protože se snaží nabízet své produkty širšímu a širšímu spektru lidí.
A protože nejenom Američané nebo Evropané, ale dneska už spousta Číňanů a dalších národů světa bohatne. Proto firmy, které mají produkty, které jsou pro lidi zajímavé, také bohatnou. A díky tomu akciové strategie zajímavě fungují. Protože investují do těchto firem.
Akcie ale je potřeba používat pro své dlouhodobé cíle.
Akcie nepoužívejte na krátkodobé cíle
Pokud máte nějaký cíl, který přichází za 1, 2, 5 let, tak produkt, který je akciový, není nic pro vás. Vyhněte se mu.
Akciové strategie jsou pro dlouhodobější investice. Pokud chcete rentu za 10, 15, 20 let. Tak musí být akciové strategie součástí vašeho řešení.
Pokud ale máte krátkodobé produkty nebo krátkodobé cíle, pro ně potřebujete krátkodobé produkty. Musí to jít ruku v ruce.
U těch krátkodobých cílů volatilita akcií (to, že akcie jdou nahoru a dolů v ceně) může být velmi nebezpečná.
Protože když chcete za dva roky poslat dítě na rok vysoké školy do zahraničí, budete k tomu potřebovat 0,5 milionu a řeknete si: „Tak tady mám 0,5 milionu a uložím je do akcií.“ Může se stát, že v tom období, které uteče mezi tím, než ten cíl se naplní, dojde k poklesu akciových trhů.
A vy u peněz, které máte na studia dětí najednou zjistíte, že mají hodnotu poloviční. A že budete muset někde dosypat, aby dítě mohlo jít studovat. Anebo mu říct, že musí jít ještě na brigádu, aby si něco přivydělalo. To není špatně, ale akciové strategie, když vyberete v nevhodnou chvíli, tak samozřejmě nepřináší to, co by měly přinášet dlouhodobě.
Takže akciové strategie používejte dlouhodobě. V tu chvíli jsou bezpečné. Krátkodobě jsou nebezpečné. Na to je potřeba dávat pozor.
Rozkládejte riziko a chraňte své bohatství
Další důležitou věc, kterou u produktů je potřeba respektovat, je důsledná diverzifikace. Vybírání produktů podle strategie Wealth Protection. Neboli strategie Ochrany bohatství.
Co to znamená?
Sázet na to, že najdete jediný produkt, který má všechny plusy a nemá žádné mínusy, že umí jenom to nejlepší a nemá žádné nevýhody, je nebezpečné a řekl bych téměř bláznivé.
Je potřeba si uvědomit, že každý produkt může mít své trable. A podle toho je potřeba k těm produktům přistupovat.
Vezmeme si portfolio finanční, které máte nějakým způsobem mít rozdělené.
Kolik akcií, dluhopisů a hotovosti mám mít v portfoliu?
Jakou váhu akcií, dluhopisů a hotovosti ve svém portfoliu máte, řešte především podle toho, jaký časový horizont cílů máte před sebou.
A také podle toho jaký máte rizikový profil. Ten najdete v investičním plánu. Ten najdete v různých investičních dotaznících. Máte šanci se s ním seznámit u bankéřů, poradců nebo také ve vzdělávacím programu InvestGuru.
Váš profil určuje velikost akciové složky
Tak podle toho, jestli jste konzervativnější, vyvážený nebo dynamický profil investora, tak můžete mít větší nebo menší podíl akciových strategií.
Konzervativní investor má 40 %, vyvážený 55 %, dynamický může mít klidně 70 % akcií. Nemá 100 %. To má samozřejmě své důvody, ke kterým se ještě vrátíme.
Většina našich klientů, budoucích rentiérů, chce svoji rentu za 10 – 20 let. A má vyvážený investiční profil. Proto mají v akciích zhruba 65 % majetku. V dluhopisech aktuálně 12%, v peněžních trzích a vkladech zhruba 20 %.
Také vidíte, že i my převažujeme hotovost proti dluhopisům, protože dluhopisy teď skutečně nenesou skoro žádné výnosy a nejsou úplně nejvhodnějším nástrojem.
Měnová diverzifikace
Diverzifikaci u produktů používáme ale i z pohledu měnového. Nesázíme na to, že Česká republika bude Švýcarsko. I když bychom si to přáli. A možná to tak bude. Ale může se stát, že tomu tak nebude. A proto je dobré i měnově to portfolio diverzifikovat.
Největší váhu v našich portfoliích nyní má americký dolar 47 %. Koruna, euro a další měny mají řekněme druhou polovinu toho koláče. K tomu, jak k těm měnám přistupovat, jak diverzifikovat, si budeme říkat podrobně ještě dále.
Zjednodušeně se dá říct, že korunu a euro považujeme za naši domácí měnu. Protože nevíme jestli skončíme v eurozóně nebo ne. Nevíme jestli skončíme v eurozóně během 10 nebo 15 let. A proto je dobré mít i euro. Nejenom korunu.
A dolar převažujeme, protože si myslíme, že v tuhle chvíli je o něco, z pohledu Wealth Protection, zajímavější investovat v Americe než v Evropě.
Ale nemáme tady 0. Nemáme tady 0 Eura, 0 Dolaru nebo 0 Koruny. To je extrémní pozice, pokud by se něco takového dělo. Nepamatuju si za svou kariéru, že bych něco takového dělal. Protože nikdy nechceme sázet na jednu kartu. Nikdy. Takže ty produkty mixujeme i z pohledu měn.
Diverzifikace správců
Produkty mixujeme a diverzifikujeme i z pohledu správců těch produktů. Každý produkt, který najdete na trhu, tak má někoho, kdo ho vytvořil. Tomu se říká správce.
A je dobré taky ty správce nějakým způsobem diverzifikovat. Rozdělovat peníze mezi ně.
Diverzifikace produktů
Stejně tak jako je dobré rozdělovat peníze mezi různé typy instrumentů, indexové fondy, aktivně řízené fondy, dluhopisové fondy, dluhopisy.
Jestliže se podívám na váš koláč majetku z různých úhlů pohledu. Z pohledu měnového, regionálního, z pohledu typů aktiv. Měl bych vidět dobře nakrájený koláč. V takovém případě je ten majetek rozumně ošetřený proti různým rizikům. To samozřejmě na cestě k rentě chceme.
Akcie, fondy nebo ETF?
V rámci akciových strategií, ale ono to může platit i dluhopisových, jsem se nedávno potkal s dotazem, zda kupovat akcie, fondy. Tzv. aktivně řízené fondy, které spravuje nějaký portfolio manažer, nebo ETF. Dá se říct indexové fondy, které jenom replikují to, co se děje na trhu.
Nepouštějte se do jednotlivých akcií
Jednotlivé akcie do těch se určitě nepouštějte. Když začínáte s investicemi, i když jste už poměrně zkušenější investor, akcie jsou pro velmi sofistikované klienty. Takže dejte na to pozor.
Pamatuju na jeden článek ve Wall Street Journal, který psal o investorech, kteří investují na základě toho, že jim vždycky zavolá makléř a řekne: „Teď si něco kupte. Teď je dobrý kupovat akcie IPO Avastu. Je dobré kupovat novou emisi ČEZ. Bude mistrovství světa, tak je dobré kupovat Adidas.”
Většinou takové telefonátu vedou k tomu, že klienti těchto makléřů ztrácí zhruba 3 % týdně! Takže do 6 – 9 měsíců na tom účtě není nic a můžou to zkusit úplně s novými penězi znova.
Takže dejte na to pozor. Není to o tom neinvestovat do akcií nikdy. Ale na začátku je dobré investovat především do fondů nebo tzv. ETF, které investují do stovek akcií. A tu diverzifikaci vlastně dělají za vás.
Aktivně řízené fondy patří do minulosti
Dřív se investovalo hodně do aktivně řízených fondů. V Čechách to je pořád instrument, investiční produkt, který převládá. Ale v poslední době, v posledních letech se začínají dramaticky zvedat investice do tzv. ETF.
Zelená linka ukazuje objem peněz, který přitéká do ETF, pasivně řízených fondů. Modrá linka ukazuje, kolik peněz odtéká v Americe z aktivně řízených fondů.
Proč tomu tak je? Není úplně složité.
My jsme dřív také investovali hodně do aktivně řízených fondů, ale v posledních 2 letech už velmi dramaticky přecházíme právě do ETF. A těch důvodů je několik.
ETF jsou stabilní a nabírají na síle
Segment ETF se stal dostatečně velký. Takže už je stabilní. Tomu tak nebylo v minulosti.
ETFka začínala už v 70.letech. Ale dlouho byl velmi malý segment. Nikdo ho nepromoval, proto zůstával malý a nevýznamný. Ekonomicky nevýznamný pro svoje správce. Takže do té doby jsme do něj nechtěli vstupovat.
V posledních 10 letech segment ETF začal dramaticky růst. A v posledních 5 letech ten růst nabírá na síle.
Když se podíváte na titulky ve stylu: „ETF vs. fondy“ ve Wall Street Journalu, tak zjistíte, že za poslední 2 roky skutečně ETF nabývají na velké popularitě. A je dobré to začít zvažovat.
2 velké výhody ETF
My už jsme víceméně přešli do ETF. Ne úplně stoprocentně, protože také mají své nevýhody. Ale pokud byste chtěli jeden typ produktu, tak první byste asi měli začínat s ETF.
Proč
1. Výrazně nižší náklady
Fondy typicky účtují třeba 2 % ročně manažerský poplatek. Fond ETF, který investuje do těch samých akcií, účtuje 0,2 % ročně.
Ten rozdíl 1,8 % je váš. Nebo si ho nechá ten správce, který živí nějaké konkrétní lidi. Takže na to dejte pozor.
V principu po 15 letech jsou to milionové rozdíly, které na vás čekají, když si zvolíte špatně. Když potřebujete 10 milionů, jestli máte 1 milion navíc nebo 2, tak je docela znát. Takže na to dejte pozor.
2. Lepší akceschopnost
S ETF se dá lépe pracovat. Když přijdou emoční časy, přijdou nějaké poklesy na burzách, a vy víte, že je dobré kupovat. Protože když akcie Applu stojí o třetinu méně než stála před rokem, tak to nemusí být špatný čas si nakoupit.
U fondů je relativně těžké takový nákup udělat rychle. Není těžké samotný nákup udělat, ale je těžké ho udělat v řádu několika hodin.
Do fondu totiž musíte poslat peníze. Napárují se s vaším účtem. A pak se zainvestují. Může to trvat dny, ale někdy i týdny. Když třeba chcete prodat jeden typ fondu a nakoupit druhý typ fondu za to.
U ETF to tak není. ETF prodáte na burze ten den. Řekněme, že prodáte dluhopisové ETF v jeden den a v ten samý den si můžete koupit akciové ETF. Právě protože došlo k poklesu na burze.
My jsme to dělali třeba při Brexitu ve 2016, kdy příležitost nakoupit byla jen velmi krátká. A v principu ten, kdo měl aktivně řízený fond, tak nebyl schopen nakoupit tak rychle, jako ti kteří měli ETF. Takže akceschopnost je taky zajímavá.
Nekupujte ETF se syntetickou replikací
Poslední věc, kterou bych tady možná zmínil. ETF vypadá jako jednoduchý instrument. Ale neberte ho úplně na lehkou váhu. Je potřeba stejně jako u jiných instrumentů jít dovnitř, jít do hloubky. A poznat je.
My si o ETF budeme povídat do většího detailu v rámci našeho kurzu. Ale v tuhle chvíli na začátku bych řekl: „Kupujte si ETF s tzv. fyzickou replikací. A ne se syntetickou replikací.”
Co to znamená?
Fyzická replikace znamená, že vybrané ETF koupí skutečně ty akcie Applu, McDonalds, Johnson & Johnson, Microsoftu, které jsou v nějakém indexu.
Syntetické ETF si koupí jenom nějaký příslib že by si mohla do budoucna koupit takovéhle akcie. Což je mnohem riskantnější záležitost. Hodně ETF je syntetických. Ne fyzických. Nemá fyzickou replikaci a to si myslíme, že není vůbec dobré používat.
Do čeho konkrétně investovat?
Pojďme si to shrnout.
Nevymýšlejte nic vymyšleného
Investujte podle vzoru nejbohatších lidí. Podle vzoru Nobelovy nadace.
Nezapomínejte na akcie
Nezapomínejte na cestě k rentě, která bude nějakou dobu trvat, nikdy na důležitost akciových strategií.
Důsledně diverzifikujte
Vždycky, i když máte pocit, že máte skvělý produkt, tak vždycky důsledně diverzifikujte. Nikdy se nespoléhejte na to, že jeden produkt všechno vydělá.
Když nebudete diverzifikovat, může se vám stát, že o veškeré vaše peníze přijdete. Vždycky je dobré předpokládat, že každý produkt, který nakoupíte, může mít špatné časy.
My to předpokládáme u každého produktu, který kupujeme pro naše klienty. Nebo pro sebe. Přemýšlíme o tom, jaký to bude mít vliv na budoucnost. Pokud toho produktu bude v portfoliu příliš mnoho, tak to může mít zničující vliv. A to nechceme. Takže diverzifikujeme skutečně intenzivně.
Preferujte ETF
My už dnes preferujeme velmi výrazně produkty typu ETF. Indexové fondy. Před aktivně řízenými fondy nebo akciemi.
A to jsou základní věci, které si odnést právě z tohoto videa a článku.
Ale protože jsme vám neřekli ještě úplně všechno, a je spousta otázek, které se objevují v průběhu kurzu a toho, jak se bavíme s lidmi, tak máme pro vás ještě bonusové video, kde budeme odpovídat na 7 nejčastějších otázek.
V dalším videu jdeme ještě do většího detailu toho, co vás zajímá.
Etf
Hezkyz den Vladimire, děkuji za užitečně informace o investování jak se stát rentierem a těším se na bonusově video. 👍😊 Můžu mít otázku 🤔 fyzicka replikace Etf a jak ji poznat,mají tyto fondy nějakou zkratku označení? Děkuji Hanka.
Vladimír Fichtner
Hanko, děkuji za skvělý dotaz. Tyto informace byste měla najít ve factsheetu nebo v KIID. Tam je buď „Methodology Physical Replication“ nebo „Synthetic replication“. Detailněji jsem to popsal výše.
Petr
Dobrý den Vladimíre,
díky za Váš pohled na investování.
Prosím, jak nebo kde se dovím u ETF, je-li to ten s fyzickou nebo syntetickou replikací? Nakupuji přes Patria Finance a takové informace v popisech ETF fondů, které najdu, uváděny nejsou.
Vladimír Fichtner
Petře, obvykle tu informaci uvádí emitent ETF. Takže to bývá na stránkách produktu, nebo ve factsheetu, případně je ta informace obsažena v KIID. Například ishares to má u každého produktu a ve factsheetu v části KEY FACTS. Tam je uvedeno: „Methodology Physical Replication“
Vidět je to například ve factsheetu zde:
https://www.ishares.com/uk/individual/en/literature/fact-sheet/cspx-ishares-core-s-p-500-ucits-etf-fund-fact-sheet-en-gb.pdf
Kdyby byla syntetická, bylo by tam „Synthetic replication“. My tu informaci máme také přes Morningstar Workstation, což je placená databáze, kde tyto informace o ETF jsou.
Rozšířit portfólio?
Dobrý den,
mám ve svém portfóliu (hodnota cca 1 mil) 39% akciových fondů, 15% nemovitostní fond, zbytek dluhopisové fondy. Mělo by smysl k tomu koupit nějaký akciový ETF? A za kolik korun minimálně?