Přepis videa
V tomto videu se s vámi podělím o to, proč si asi paní učitelka mého syna na Vyšší odborné škole ekonomické myslí, že akcie jsou nebezpečné, a tím nejlepším investičním aktivem jsou dluhopisy.
Je to tak. To říká paní učitelka svým dospělým studentům na vyšší odborné škole.
S tím nemohu souhlasit.
Ale dnes se spíše chci zamyslet na tím, co paní učitelku k takovému názoru vede.
Určitě je to nedostatek zkušeností, možná její špatní učitelé, nebo knihy, kterým bylo potřeba se spíše vyhnout, než je hltat.
Ale sám jsem chtěl být učitelem, pocházím z učitelské rodiny, a do dnešního dne také o penězích učím.
Takže jsem přemýšlel o tom, že za nepříznivým názorem paní učitelky na akcie mohou být i další důvody.
A jaké to jsou?
Pojďme se na ně podívat.
S akciemi je spojeno více emocí. Více se o nich totiž píše. Proto mohou paní učitelce připadat více rizikové.
Pohyby cen akcií jsou výraznější, než pohyby cen dluhopisů. A proto jsou vděčným tématem pro novináře i pro sociální sítě.
Ty si ale akcií všímají vždy z krátkodobého pohledu.
Není totiž pro ně zajímavé neustále psát o tom, že akcie jsou dlouhodobě nejvýnosnějším aktivem.
A zároveň aktivem nejméně volatilním.
Pokud se na ně podíváte z pohledu 20letého, 15letého, nebo velmi dlouhodobého.
Dalším důvodem, proč se paní učitelce mohou více líbit dluhopisy než akcie, je to, že s dluhopisy je v České republice spojena pravidelná výplata úroků.
A právě proto, je mnozí lidé vnímají jako zajímavou alternativu svého příjmu. Stejně třeba jako nemovitosti na pronájem.
Kdo se ale zajímá o akcie, ten ví, že i s akciovými strategiemi může být spojena výplata. A to výplata dividend.
Dividendy od amerických firem jsou totiž poměrně dost stabilní, a navíc na rozdíl od úroků z dluhopisů v čase obvykle i zajímavě rostou.
V České republice se ale o dividendách z akcií příliš nemluví, lidé o nich moc neví.
Také se dividendy v České republice vyplácí třeba jen jednou ročně.
Kdežto v Americe, typicky, každý kvartál.
I to zvyšuje atraktivitu akcií v očích zkušenějších investorů, a proto je mnozí považují za velmi zajímavé.
V České republice se zatím příliš nezveřejňovaly případy firem, a jejich dluhopisů, které nebyly splaceny.
Není jich zatím mnoho.
Když totiž ekonomika roste, tak se splácením svých dluhů nemají firmy žádný problém.
Ale když se ekonomika dostane do potíží, některé firmy prostě nejsou schopny splácet, nejenom úroky z dluhopisů, ale nevrátí investorům ani jistinu, kterou investoři do dluhopisů vložili.
To teprve poznáme.
A v tu chvíli určitě i paní učitelka začne mít na dluhopisy trochu jiný názor.
Ale možná by paní učitelka měla na dluhopisy jiný názor už teď.
Kdyby sledovala, co se s nimi děje.
Z 27 českých dluhopisových fondů, mají v tuto chvíli jen 2 malé pozitivní zhodnocení za poslední 2 roky.
Všechny ostatní dluhopisové fondy jsou už nyní ve ztrátě.
A jejich budoucnost není příliš povzbuzující.
Když totiž úrokové sazby rostou, ceny dluhopisů klesají.
A proto se ani nadále dluhopisům a dluhopisovým fondům nemusí příliš dařit.
To se změní.
Ale je potřeba vnímat, že stejně jako dluhopisy, i akcie mají své kouzlo, svá rizika, a dívat se na ně realisticky.
Pokud se vám video líbí, dejte mu palec.
A napište mi do komentářů, co si o tomto tématu myslíte vy. Zajímá mě váš názor a rád si ho přečtu.
Mějte se hezky a investujte svůj čas, energii i peníze s rozvahou a dlouhodobě!
Vladislav Utíkal
Dobrý den Vladimíre,
s Vaším názorem plně souhlasím,jen mne zaráží,že ČNB umožní kdejaké firmě vydat dluhopisy,aniž by se zajímala zda bude mít na splácení jistiny v době krize.
Vlada
Vladimír Fichtner
Vláďo, mně osobně přístup ČNB vyhovuje v jedné věci: jsem rád, že ČNB garantuje schválením prospektu dluhopisu to, že emitent splnil všechny informační povinnosti a jsem rád, že ČNB nechává na nás – investorech – jak dané informace vyhodnotíme. Kdyby ČNB hodnotila informace za nás, od toho už by byl jen krok k centrálně řízené ekonomice, a to bych nerad. Pro nás jako investory je samozřejmě náročnější informace vyhodnotit, ale tomu třeba napomáhají ratingové agentury a analytická doporučení makléřských domů a bank. Když si člověk vybere toho správného partnera, který dluhopisy hodnotí z jeho úhlu pohledu, nemusí být toto hodnocení ani zase tak náročné.
Peter
Super video, které dobře vystihuje dnešní situaci.
Viktor
Mám dobré zkušenosti se státními dluhopisy. Naopak, je to s akciemi obsaženými ve fondech (ČSOB) a dlouhodobě ( 5 let). Mám totiž pocit, že o fondy nikdo nepečuje a
a banka si ve vstupním poplatku „svoje“ vybere hned na počátku při investici a potom dál nic s klienty dlohodobě neřeší. Poradenství investičního poradce, vnímám
jako nástroj banky pro zajištění příjmů banky, nikoliv klienta.
Vladimír Fichtner
Viktore, je to tak. Protože bance neplatíte za to, aby hájila Vaše zájmy, hájí banka a její zaměstnanci zájmy své resp. zájmy svých akcionářů. Osobně nevím o žádné bance, která by své zaměstnance odměňovala podle toho, kolik klienti vydělají, ale obvykle je to podle toho, jaký objem investičních produktů klientům prodají a jaké poplatky jsou s tím spojeny. Často je to dokonce tak, že bankéř jen „zprostředkovává“ nákup investic a ani není investičním poradcem (i když většina klientů si myslí, že jim bankéř ve skutečnosti poradil). Proto je vždy třeba se zajímat o to, kolik za služby zaplatíte (viditelně nebo méně viditelně) a jak je bankéř odměňovaný, abyste si udělal obrázek, jakou má kdo motivaci a co Vám spolupráce s bankéřem/bankou může skutečně přinést.
Anna
Dobrý den Vladimíre,
moc se mi líbilo vaše video,s dluhopisi a aciemi nemám skušenosti ale po tomto videu určitě se budu zajíma o akcie.Poradíte kde je mám nakoupit.
Moc děkuji za vřelou odpověď.
Anna
Vladimír Fichtner
Anno, nejprve akcie a jejich chování poznejte (např. v knize Inteligentní investor, v placené části programu InvestGuru nebo jinde), potom ve svém investičním plánu zjistěte, zda mají být součástí i vašeho investičního řešení (vytvoření vašeho plánu je např. také součástí placené části programu InvestGuru) a až naposledy se zajímejte o to, jak ta správná investiční řešení realizovat. Pokud chcete vědět více i o té realizace, také se to dozvíte např. v placené části programu InvestGuru.
Petr
vazeny pane , pokud si nemyslite , ze dluhopisy slusnych firem jsou mene rizikove a volatilni nez akcie potom se hluboce mylite nebo umyslne sirite propagandu. Souhlasim vsak se situace na ceste trhu a junk dluhopisy je opravu hrozna. Myslim ze jak akcie tak dluhopisy tak alternativa napr. peer to peer jine dluhopisy patri do portfolia kazdeho vetsiho klienta. Za me prima firma na akcie portu a peer to peer bondster. pro mensi hrace treba okolo 1 mil Kc.
Vladimír Fichtner
Petře, dluhopisy jsou většinou méně rizikové a méně volatilní než akcie, ale platí to pouze v kratším a středním časovém horizontu strategického investora. Jakmile překročíme investiční horizont 15 až 20 let, jsou akcie v reálném vyjádření (po odečtení inflace) výnosnější a zároveň méně rizikové. Pokud to nebylo z mého vyjádření zřejmé, dám si na to příště lepší pozor.
Většina lidí, kteří přemýšlí o rentě, a myslí skutečně strategicky, tak dosahuje rentu v horizontu 15 až 20 let a následně ji cca 20 až 40 let chce čerpat, takže jejich investiční horizont je skutečně dlouhý. Ale i strategičtí investoři mají krátkodobé a střednědobé cíle (do 5 až 15 let), a proto do jejich portfolií patří i hotovostní instrumenty a dluhopisy. Naši klienti mají aktuálně cca 68 % investováno do akciových strategií, 22 % do nástrojů peněžního trhu a hotovosti a nyní pouze 10 % do dluhopisů. Až budou dluhopisy s investičním ratingem opět vynášet např. 5 až 6 % ročně, budeme mít dluhopisů i více. Takže osobně nejsem zapřísáhlý nepřítel dluhopisů, ale jsem proti tomu, aby je lidé vnímali jako skvělé řešení pro dlouhodobého investora. Tím skutečně nejsou.
Lukáš Č.
Dobrý den, Vladimíre,
investovat se teprve učím, zatím jen v řádu statisíců korun. Byl jsem na dvou Vašich seminářích, zainvestoval do ETF a protiinflačních dluhopisů, a snažím se načerpat alespoň nějaké základní znalosti a získat zkušenosti, které se pak hodí v budoucnu.
Když přemýšlím nad dluhopisy firem, napadá mě spíše opačná otázka: k čemu jsou vlastně dobré? Mají principiálně oproti akciím vůbec nějaké výhody? Protože: u akcií je mi jasné, že když firma zkrachuje, o peníze přijdu, protože její hodnota poklesne na nulu. Ale u dluhopisů to přeci platí taky – firma zkrachuje, a nesplatí tudíž své dluhy. Takže v principu mi přijde riziko stejné, ale výnos menší. Proč si kupovat dluh firmy, když je mnohem rozumější si koupit rovnou část té firmy, a mít tak přímější přístup k jejím ziskům?
Tým InvestGuru
Lukáši, naprosto souhlasíme. Vladimír konkrétně na Váš dotaz odpovídal v druhé polovině videa: https://www.youtube.com/watch?v=b2J-1rGScIw