Přepis rozhovoru Vladimíra Fichtnera a Aleše Prandstettera
Dneska mám nového hosta. Vlastně není to host, je to náš nový kolega. Aleš Prandstetter. Ahoj Aleši.
Ahoj a dobrý den.
Aleš je člověk, který ještě do nedávna vystupoval jako investiční stratég v ČSOB asset managementu. A já mám velkou radost, že od 1. ledna už je součástí našeho týmu. Moje první otázka Aleši k tobě je…
Co tě vlastně k nám přivádí?
Vladimíre, zajímavá a smysluplná práce. Možná to zní trošku vzletně nebo nadneseně, pro mě je čím dál tím víc důležitější, aby to co dělám, aby dávalo smysl nejen mě, ale i těm, pro koho ty věci dělám.
A myslím si, že za ta léta, co dělám investice už tomu trošku rozumím, a vím, co se třeba
leckde dělá špatně, a co naopak je potřeba dělat lépe.
Známe se, já vím, že ty ty věci děláš dobře, děláš je tak, jak je mám ve zvyku dělat já, jak si myslím, že jsou správně.
A to uspokojení z té práce a uspokojení z toho, že budu dělat se zajímavými lidmi, mě sem přivádí. To je pro mě prostě důležité.
To jsme rádi, to jsme rádi. A ty jsi říkal, že se známe, my se známe z PPF, to už je 20 let, možná, co jsme se tam potkali poprvé. A pak jsme se dlouho neviděli. Věděli jsme o sobě, dlouho jsme se neviděli.
My vlastně s našimi kolegy, analytiky, jsme si tě vyhlídli už před dvěma lety. Tvá různá videa. Tak jsme si řekli, to je přesně ten člověk, který pasuje do našeho týmu. Jak přemýšlí, a naopak
jak má ty věci trošku jinak, na některé věci jiný názor, protože ta kvalita vzniká ne v tom, že se všichni shodneme na všem, ale že trošku jsme taky různí.
Co máš vlastně Aleši všechno na sebou? PPF bylo první?
PPF bylo úplně první.
Jeden z lidí, se kterým jsem se pracovně nejdříve potkal po škole, tak jsi byl ty, v podstatě. A tam jsi byl investiční analytik, ale taky jsi měl, už jsi měl tenkrát nějaká představenstva a dozorčí rady? Nebo to až později?
Už i tenkrát, což bylo hrozně zajímavé, protože po škole vlastně se člověk dostal k investicím, ale i k tomu, jak se řídí firmy. A byla to vlastně taková škola na druhou.
Ještě jedna škola po škole.
Ale ta škola praxe, která mi tenkrát dala hodně moc, protože jak je člověk mladý, tak dokáže
vnímat obrovská kvanta dat a informací.
A tenkrát mi to hodně dalo.
A s PPF jsi potom zamířil?
Zamířil jsem do První investiční, což byl vlastně člen skupiny IPB.
IPB Group, jedna z největších, byla to jednička na trhu, největší správce.
Nicméně mnozí vědí, jak to vlastně s IPB dopadlo, kdy ta přehnaná expanze vedla k tomu, že IPB neuspěla, ačkoliv byla jednička nejen v investicích, ale i v mnoha dalších oblastech.
Převzetím jsem vlastně skončil v ČSOB investiční společnosti, tzn. ve skupině ČSOB potažmo KBC. Přece jenom ten přechod nebyl jednoduchý, takže jsem po nějaké době strávené ve skupině ČSOB odešel, ze skupiny ČSOB.
Přišel jsem vlastně zpátky do PPF, takže taková zajímavá varianta přestupů.
Ty máš za sebou několik přestupů, ale pořád mezi stejnými týmy.
Přesně tak. Přesně tak.
Protože vlastně do PPF jsem se vlastně vracel, za mnoha lidmi, které už jsem znal z dřívějška. A byl to určitě příjemný nástup tam, tenkrát.
Jenže viděl jsem, že člověk nevstoupí 2x do stejné řeky.
Přece jenom bylo to v době, kdy už PPF nebyla o pár lidech, o 20 lidech, ale už to byla
korporace opravdu.
A já jsem cítil, že se tam trošku ztrácím. A nebylo mi to úplně příjemné.
Takže pak jsem si odskočil, vlastně to byla moje doposavad jediná zkušenost jako s menší firmou, kdy to byla firma, která podnikala v rámci telekomunikací, byl to prostě výrobní sektor.
Bylo to něco, kdy jsem použil zkušenosti i z řízení firem. Konkrétně finance, controlling a podobně.
Nicméně protože to byla jugoslávská společnost, tak bylo poměrně složité tam kontrolovat některé věci. A zavolal mi tenkrát z ČSOB, vlastně v současné době jeden z šéfů privátní banky, abych se vrátil, že se jim po mě stýská.
Že ocenili, jakou práci jsem tam vykonával, a ty neshody, které jsme tenkrát měly vlastně, že měly to racio, to že byly rozumné.
Takže já jsem se vrátil zpátky do ČSOB, a vydržel jsem v ČSOB v asset managementu přes 10 let.
Až teprve vlastně ty jsi zavolal se zajímavým námětem, zajímavou nabídkou.
A já jsem tomu hrozně rád.
Protože přece jenom 10 let je dlouhá doba, já si myslím, že po 10 letech by člověk měl už zkusit dělat něco jiného.
No, přicházíš v zajímavé době, zrovna jsme uprostřed poklesů, které jsme naposledy viděli před nějakými 3 lety.
A my jsme se o tom také bavili.
Jak vlastně to řeší ta banka, co se řeší v bance, a ty jsi byl vlastně u toho, když jsme
před Vánoci pro klienty nakupovali.
Máš nějaký komentář? Jako teď už ne jako investiční stratég ČSOB, ale teď jako privátní osoba,
úplně na začátku jsi u nás, teď.
Co ty doporučuješ, nebo co jsi doporučoval klientům svým, nebo co děláš se svými penězi. To je vždycky nejlepší asi se zeptat. Jak vidíš ty poklesy, současné.
Já, jak si na začátku říkal, že si rozumíme i v té investiční strategii, vlastně, co je pro ty, co chtějí investovat, co je pro ně dobré, tak ty poklesy já vidím jako příležitost.
Jako příležitost k tomu, koupit diverzifikované portfolio, nebo některé zajímavé firmy s určitou slevou.
Většinou ty poklesy mají samozřejmě nějakou svojí příčinu, nicméně ta příčina zpravidla nebývá dlouhodobého trvání, většinou ten svět se vždycky nějak přizpůsobí a zase jak cyklicky se pohybuje, tak ten cyklus většinou vede směrem nahoru, nebo historicky když se podíváme, tak vidíme, že ty akcie historicky, a myslíme si to, i do budoucna dávají ten největší smysl z hlediska investic.
No takže já samozřejmě ve svém portfoliu nakupuju, a byl jsem rád, hrozně se mi líbilo, že tady vlastně klienti a všichni jsou nastaveni na to, že opravdu si můžeme nakoupit s určitou slevou, a že to dává smysl.
Byl to obrovský kontrast proti tomu bankovnímu prostředí, kdy naopak mojí největší úlohou bylo vysvětlovat, proč jsou ty poklesy, jak dlouho asi ještě budou trvat, a co udělají akcie příští týden, co udělají příští měsíc, a tak dále.
Což jsou otázky, na které já prostě nemůžu znát odpověď.
Já dokážu říct, co udělají akcie za 10 let, ale ne, co udělají příští týden.
Takže v tom bankovním prostředí, já jsem to také viděl, v bankách různých vlastně, a často i v poradenských firmách, že je to o kontrole jako odchodu těch klientů, místo toho, aby to bylo o tom, že ti klienti přicházejí a říkají, my chceme nakupovat, už je ten správný čas.
Takže mě potěšilo, že jsi vlastně těsně před nástupem zažil, jak to děláme my, a že to bylo vlastně to samé, co děláš ty se svýma penězma.
Což je od tebe jako profíka docela zajímavá zkušenost.
Vidět, že se to dá dělat i pro klienty.
I když samozřejmě dneska jich máme mnohem méně, než banky, ale naším cílem je pomáhat hodně lidem, takže to bude také jedna z tvých rolí.
Přesně tak a já se na to těším, protože právě ta smysluplnost toho konání.
V investicích není potřeba mít nějaké extra složité algoritmy. Nějaké extra složité modely. V principu to, co přináší úspěch je jednoduchost.
Je to určitá vize, toho jakým způsobem a k jakému cíli chci dojít, a to málokdo třeba z těch
klientů těch velkých bank má. Nebo je jim to tak vysvětleno.
A pak samozřejmě ti klienti sledují pohyby měsíční, nebo prostě půlroční, a jsou z toho třeba zděšeni, nebo mají pocit, že se něco děje špatně, a je to o tom vzdělání, o té jednoduchosti.
No já jsem vlastně ještě neřekl, co budeš dělat u nás. Ale tak abysme se k tomu také dostali. Na závěr toho prvního tvého přestavení. Ty budeš samozřejmě součástí našeho analytického týmu, který svou senioritou významně posílíš, za to jsme velmi rádi.
Ale druhá věc, my jsme před rokem a půl zažádali ČNB o licenci, pro nově vznikající firmu, která by měla být obchodníkem s cennými papíry, a měla by dělat digitální poradenství jenom pro budoucí rentiéry.
A to bude tvoje role. Spolu s Honzou Valáškem budete tenhle ten projekt řídit. Doufejme, že už brzo, že licence někdy v příštích měsících snad bude schválena.
A jak se těšíš, na tenhle projekt?
Já se na to hrozně těším. Na to, že budeme provozovat koncept, který podle mě je velmi životaschopný. Ať už z toho technického hlediska, digitální platformy a obsluhy, která dokáže být relativně levná.
Tak i z hlediska koncepce placeného poradenství a toho, že my vlastně s klientem vyděláváme,
a ta důvěra, kterou v nás klient může cítit, je právě v tom, že my si nevezmeme spoustu poplatků, když klient bude v záporu.
Což jsem se vlastně to, s čím jsem se poslední dobou hodně setkával, a vnitřně mi to nebylo příjemné. Takže je poplatek ze zisku velkou částí našich příjmů.
To je pro tebe zajímavé. Ano, to je pro mě zajímavé.
A zároveň samozřejmě se těším na spolupráci s lidmi, tady kolem tebe, s tebou a ostatními, protože mi přijde, že to jejich myšlení je velmi podobné, a cítím se komfortněji mezi vámi.
Takže moc se těším. Věřím, že budeme úspěšní.
Skvělé. Tak to bylo alespoň krátké představení našeho nového kolegy, Aleše Prandstettera, ještě donedávna investičního stratéga ČSOB asset managementu,
Díky Vladimíre.
Takže vítej Aleši.
Budu se moc těšit a věřím tomu, že i další videa spolu natočíme. A budeme si povídat i nadále.
Určitě mě nevidíte naposledy.
Napsat komentář