Jsou akcie vysoko? Není akciový trh už příliš drahý? Má cenu ještě do akcií investovat?
Na to se mě dnes, na začátku roku 2021, lidé často ptají.
Ptají se mě na to úspěšní lidé podnikatelé, kteří přemýšlí o tom, že s námi vstoupí do poradenského vztahu. Ale ptají se mě na to i naši existující klienti, s kterými jsme kratší nebo delší dobu. Protože je to téma které zajímá každého.
Zrovna nedávno se komentář k drahým akciím a k tomu, že akcie jsou v bublině, objevil na iDNES. Analytici říkají, že akcie jsou v bublině a je potřeba se před tím ochránit.
Rentiéry to zajímá
Dnes ráno jsem se potkal s jedním naším klientem a ten má portfolio v řádech desítkách milionů korun.
S námi řeší zhruba třetinu toho portfolia a on říká: „No Vladimíre, já mám tady nějaké jiné ještě fondy nejenom to vaše řešení. To jsou technologické hodně věci zaměřené na ty nejnovější technologie a ono to hodně vyrostlo. Takže já přemýšlím, jestli to není drahé.”
Já jsem znal náš časopis Rentiér, který vydáváme pro klienty a začal jsem v něm listovat.
S Milanem jsme si povídali o tom, jak vlastně vidíme ohodnocení trhu my, protože z pohledu naší strategie Wealth Protection pořád mírně převažujeme akcie v portfoliích našich klientů. Ať už to jsou rentiéři nebo budoucí rentiéři.
Těch důvodů je více.
Hlavní důvod, proč akcie nejsou v bublině
Jeden z těch důvodů je fundamentální. Výsledky firem a toho, co se děje vlastně v ekonomikách a ve firmách.
Americké firmy už jsou téměř zpátky tam, kde byly před rokem z hlediska svých tržeb i zisku. A to je velmi pozitivní zpráva pro trh jako takový a proto není divu, že akcie rostou.
Když se podíváte na akciový trh v Americe, ten širší akciový trh, tak akciové indexy vyrostly třeba o 15 procent za minulý rok. Ale to není nic dramatického. A nic, co by nebylo na trzích normální.
Já už jsem zažil, co je to skutečná bublina. Ať to bylo v roce 2000 na akciích nebo v roce 2008. A ty příznaky nejsou zas tak složité.
Je potřeba podívat se na to, jak se daří firmám a jestli je vývoj cen jejich akcií v souladu s vývojem trhu.
Pokud není, pokud se vývoj cen od firemního fundamentu začíná oddělovat, pokud se odděluje cena příliš daleko nahoru, pokud je mnohem vyšší než je fundament firmy, tak je potřeba akcie začít v portfoliu lehce redukovat.
Ne je prodat ze dne na den. To taky není úplně nejvhodnější. Ale postupně od prodávat a snižovat třeba jejich váhu.
Uvidíme jak se situace bude vyvíjet dál.
Ceny akcií mohou i nadále růst
Jestli akcie vyrostou o dalších 30 procent nebo 60 procent nebo 100 procent během roku, dvou nebo tří. Ale zatím se zdá, že růst trhu je v souladu s tím, jak se zlepšují výsledky po pandemii. V amerických firmách.
V evropských firmách nebo v českých firmách je to jiné. Respektive ono záleží na tom, v jakém odvětví se pohybujete.
Třeba u technologických firem nebo zrovna u firmy toho klienta, s kterým jsem se bavil. On říkal: „No, my jsme měli o 30 procent větší tržby.”
A jak jsem říkal: „Vidíte, a proto by Vaše akcie, pokud by byly na burze, mohly být klidně o 30 procent výše.”
On říkal: „Aha, tak máte pravdu. A to dává smysl.”
Neměřte všem jedním metrem
Pokračoval jsem: „Já jsem schopen posuzovat to, co my máme v poradenské mandátu. Akcie, které my vlastníme prostřednictvím akciových ETF tak nejsou nějaké dramaticky přeceněné z hlediska ceny. Prostě jejich ceny odpovídají jejich potenciálu výnosu a dalšímu potenciál růstu.
Samozřejmě jinak to může být u Vašeho portfolia, jestliže máte technologické akcie, nějaké technologické fondy nebo jednotlivé akcie třeba, tam ta cena už může být ustálená. To já nevím, já to portfolio neznám do většího detailu a na to se musíte podívat sám. Jak vypadá hodnocení těchto akcií v souvislosti s jejich budoucími výsledky.”
Takže co z toho plyne…
No je potřeba vždycky rozlišovat nebo vždy se podívat na to, jaké akcie máte v jakém regionu, jaké akcie, které vy vlastníte prostřednictvím fondu nebo ETF nebo třeba napřímo. Jaké mají růstové vyhlídky nebo jak byly poškozeny. Třeba Koronavirem a pandemií.
Protože házet všechny akcie do jednoho pytle nemusí být úplně ta správná strategie.
Média nebývají dobrým ukazatelem
Samozřejmě v médiích to vypadá dobře, protože když se napíše: „Akcie jsou v bublině. Dejte si na ně pozor.” Tak si každý ten článek přečte. Reklamy, které jsou kolem toho článku si přečte více lidí. A to je, proč to média dělají.
Ono to funguje samozřejmě i na druhou stranu. V roce 2020 v únoru a v březnu byly v novinách titulky. „Akcie kolabují. Je konec světa. Zachraň se, kdo můžeš.”
My jsme s klienty v únoru a v březnu nakupovali do portfolií akciové strategie.
Ne protože jsme věděli, že se to otočí a do konce roku budeme v plusu, ale protože máme strategii. Víme, jak k tomu přistupovat. A protože jsme se koukali na fundamenty, které nám pořád dávaly smysl.
A to se nemění.
To, co se také nemění, je ten mediální obrázek. Prostě ten vždycky bude vyhledávat něco, co je zajímavé, co si každý musí otevřít a k čemu se každý musí vyjádřit. Ale pro skutečného investora to většinou není dobrá nápověda.
Skoro bych řekl, že to často funguje obráceně.
Když široce čitelná média píšou: „Akcie jsou v bublině.”
Tak já si říkám: „Okay, tak ještě v bublině nejsme.”
Když ta samá média začnou říkat: „Akcie jsou skvělé!”, tak my budeme ti, kteří začnou silně přemýšlet o tom, že je začneme v portfoliích oslabovat a redukovat.
Protože média často mají opačný názor než skutečný dlouhodobý investor.
Jak vidíme ceny akcií
Takže já teď s klidným svědomím na začátku roku 2021 můžu říct následující…
V portfoliích by stále doporučujeme převažovat akciové strategie a soustředit se především na největší americké firmy a nakupovat je prostřednictvím nejzajímavějších ETF.
A k tomu kombinovat, v té konzervativní části rentiérské, proti-inflační dluhopisy jejichž vydávání dále pokračuje a myslíme si, že jsou skvělou alternativou konzervativních produktů v portfoliu.
A ještě bych řekl jednu důležitou věc.
Dávejte pozor na to, kde máte peníze
I nadále doporučujeme soustředit se na to, aby majetek našich klientů nebyl jenom v české koruně a v české kotlině.
Víte, když budete spoléhat na to, že v Česku bude jednom z dobře a bude krásné počasí a všechno bude skvělé, tak se může stát, že Váš majetek velmi rychle ztratí na hodnotě.
Pokud se na něj budeme dívat z pohledu třeba cizí měny třeba z pohledu dolaru. To je to, co jsme viděli na jaře roku 2020.
Ke konci roku 2020 dolar oslabil proti koruně, ale když se podíváte na to, jakým způsobem řešíme pandemii, jakým způsobem řešíme podporu ekonomiky a jaké máme ekonomické vyhlídky, možná nebudete tak moc silně přesvědčeni o tom, že všechno má být v jednom košíku a to v české koruně a v České republice.
Zdeněk
Je spousta názorů, ale nikdo nemůže vědět. Dokud budou do ekonomiky házet peníze, tak dobrý. Jak dojdou peníze, tak nevím. Z
menon
dobrý způsob,jak zjistit stav na burze je sledovat vývoj porfolíí vyznamných hráčů,např….Ken Fisher…Joel Greenblatt…Robert Olstein…Mario Gabelli a další.zajímavé je také sledovat pohyby tkzv. Insider Trades…tedy lidí,kteří do té firmy ,,vidí“….za poslední rok tito hráči prakticky do jednoho jen vyprodávaly a nenakupovaly a když tak pouze v malých objemech….