Přepis videa
Spousta lidí si myslí, že když se obchodují akcie na burze, že to jsou jen nějaké imaginární papírky.
V mnoha filmech se prezentují různé akcie jako něco, co je vzdálené investování. Spíš se to podobá ruletě nebo jiné hazardní hře.
Z toho vzniká často dojem, že je to něco, čeho se normální smrtelník nemá ani dotknout. Peníze, které má, by do tohoto rozhodně neměly směřovat.
Přitom opak je pravdou.
Jmenuji se Aleš Prandstetter, pracuji jako investiční stratég.
Viděl jsem film Vlk z Wall Street. Byl jsem na tom se svými kamarády. A jedna z věcí, která se tam někde v prostředku toho filmu objevila, je že vlastně akcie jsou takové papírky. Které hodnotu nemají.
Já jsem byl hrozně překvapen z toho, že i v takovémhle filmu, který je americký, kde akcie mají už více než sto let historii, že se tam objeví takovýto v zásadě nesmysl. Který lidé si mohou
vzít jakoby pravdu.
Protože v tom filmu je mnoho věcí, musím uznat, pravdivých. Poukazuje na některé nešvary, které se v investičním bankovnictví, zvláště v minulosti, děly.
Nicméně toto není pravda a já jsem pak cítil tu zpětnou reakci. Nebo slyšel jsem zpětnou reakci od svých přátel.
Ti mi říkali: „No vidíš, tady v tom filmu říkali, že jsou to ty papírky a ty nám tady pořád tvrdíš, že to je něco hmatatelného.”
A mě to pak trvalo dobrou hodinu, kdy jsme pak seděli u piva, a já jsem jim vysvětloval, jak to tedy s těmi papírky je.
Film není skutečnost
Že skutečně ta akcie představuje, i když je třeba jenom někde zaknihovaná, v nějakém centrálním registru, tak, že je skutečně nějakým certifikátem, který odkazuje na reálný majetek.
Je to podobné, jako kdybyste si řekli, že výpis z katastru nemovitostí je nějaký jenom papírek a neodkazuje na tu reálnou nemovitost. To nikdo tady by netvrdil. Každý ví, že v katastru nemovitostí je zanesená ta reálná nemovitost.
Za to když má akcii, tak si vlastně vůbec nedovede představit, že za tou akcií je prostě nějaký komplex majetkový. A ta akcie je nějaký podíl na tomto majetku.
Já tady zrovna před sebou mám třeba Sony telefon. Tady vedle je iPhone. Možná ještě známější. Firma, která ho vyrábí, je Apple. I Red bull vyrábí známá firma.
To všechno jsou reálné výrobky. Reálné výrobky firem, jejichž akcionáři vlastní ty „imaginární papírky”. Ale ne. Je to skutečná firma se skutečnou produkcí. Ty firmy zaměstnávají leckdy statisíce lidí.
Vlastníte podíl firmy
Určitě by někdo netvrdil, že Škodovka, kterou vidí tady na ulici jezdit, je imaginární. Protože prostě za ní je práce. Spousta lidí ve Škodě Mladá Boleslav i jinde. Je to součástí koncernu Volkswagen, obrovské firmy.
A vy když máte a držíte, ne tedy v ruce, ale máte v registru akcii Volkswagenu, tak samozřejmě se podílíte na hospodaření celé té obrovské společnosti.
A pro mnoho lidí je pak překvapením, že vlastně firmy, které vyplácí dividendy, tak vlastně jim z toho majetku ve formě akcií přicházejí reálné peníze.
Ne všechno, co třeba někde se objeví někde ve filmu, nebo někdo řekne určitou polopravdu nebo úplnou lež, takže musí být pravda. A je potřeba asi bojovat s těmito věcmi, které zaznívají a nejsou úplně správně.
Jak vy vnímáte akcie, dluhopisy a investování vůbec?
Jsou akcie a dluhopisy jenom imaginární papírky podle vás? A nebo za nimi stojí skutečná hodnota?
Napište mi komentář pod toto video. Rád si jej přečtu a rád na něj odpovím.
Nashledanou a hodně zdaru při investování.
Akcie-záležitost obchodu nebo politiky
Vaše slova mohou platit, pokud trh neovlivňuje víc politika než vlastní obchod. Jestliže politické zájmy určují víc, jestli je něco dobré nebo není, pak je to špatně a trh (kvalita trhu) je pokřivený. Jestliže i mechanismus vyvolávaných turbulencí na trhu je zájmem těch, kdo tzv. věcdí, pak je trh pro ty, kteří „nevědí“ je/nebo se zdá jako ruleta.
Takže pokud bude kvalitu výrobků více určovat vlastní obchod, pak s komentářem beze zbytku souhlasím. Momentálně však mu dávám za pravdu tak 60%.
Pavel Svoboda.
Aleš Prandstetter
Děkuji za komentář a ano, trh je často pokřiven různými, často nezodpovědnými politicko-ekonomickými zásahy či prohlášeními, které mohou mít politické i finanční cíle. I proto je rozumné investovat dlouhodobě a diverzifikovaně a nejednat unáhleně a na základě zpráv, které se k nám někdy dostanou v podobě, která nemusí odpovídat realitě. V naší investiční strategii se snažíme vyhnout závislosti na zájmech jiných a naopak jednáme konzistentně tak, abychom společně s našimi klienty měli prospěch ze skutečných výsledků podniků. Ve videu mi spíš šlo o to vysvětlit, že je skutečné propojení mezi potvrzením o vlastnictví (akcie) a skutečným majetkem (firmou).
Akcie a film
Dobrý den pane Aleši. Já sám jsem držitelem akcií několika společností z USA. A formou pasivního investování mám příjemné kapesné z dividend. Každý by si měl udělat úsudek podle svých znalostí a hlavně zkušeností. Počítat s tím co vidím či slyším ve filmu je pravda. Takže si myslím, že mám základní povědomí o čem se mluví. Akorát mě trápí 30% zdanění dividend a vysoké poplatky při nákupu či prodeji akcií ( 20$za pokyn). Se společností Investguru mám v plánu spolupracovat. V roce 2019 někdy v listopadu proběhl v Brně seminář, kterého jsem se s bratrem zúčastnil. V tomto týdnu máme domluvenou schůzku s vaším kolegou v Brně. Potřeboval bych některé věci dopřesnit. Víme o co jde, kolik chceme a za jak dlouho, ale jak to rozpohybovat nevíme.
Mějte se fajn a pevné zdraví v tomto roce.
Jaroslav Mlečka
Aleš Prandstetter
Dobrý den, děkuji za komentář. Náš brněnský kolega Vám jistě zodpoví dotazy a osvětlí nejasnosti. Jen poznámku k dani z dividend – většinou dosahuje 15%. I poplatky za obchod lze mít nižší – my například spolupracujeme s obchodníkem Interactive Brokers, kde mohou být podmínky výrazně příznivější. Těšíme na spolupráci s Vámi!