V roce, kdy se narodil nejstarší syn, jsem investoval jednu výplatu do akciového ETF. V době, kdy mu bylo 13 let jsem mu to řekl.
Zároveň jsem musel vysvětlit, co je ETF. Ale tak, aby to pochopilo 13leté dítě.
Myslím, že se mi to povedlo.
Posuďte sami
V roce synova narození jsem investoval jednu výplatu s cílem dát mu peníze v dospělosti. Byl to takový vlastní investiční pokus na vlastních dětech. Chci vyzkoušet, jak funguje dlouhodobé investování.
V jeho 13 letech jsem mu to prozradil a řekl, že jsem investoval jednu výplatu.
Samozřejmě následovala otázka, kam jsem to investoval.
Jak ale vysvětlit 13letému dítěti, co je to akciové ETF?
Nevysvětloval jsem, že ETF je zkratka Exchange Traded Fund – fond obchodovaný na burze. Ani jsem mu neříkal o rozdílech podílových fondů a ETF.
Jednoduše jsem mu řekl, že je to investice (takový fond), kde jsou všechny velké akcie světa. Prostě všechny firmy na světě, které něco vyrábějí, prodávají a vydělávají na tom.
A on tím pádem vlastní maličký kousíček všech firem na světě.
„Tati, opravdu všechny?“
„Úplně všechny ne, ale ty největší ano.“
„Takže třeba Apple, Samsung a Facebook?“
„Ano, tyhle firmy určitě. A ještě asi 7 000 dalších firem.“
Protože jsme jeli autem, rozhlížel se kolem a k prvním technologickým firmám, které již vyjmenoval, přidal i firmy automobilového průmyslu, které viděl kolem sebe.
„Tati, a Volkswagen taky?“
„Ano, i ten.“
„A co Audi, Renault, Peugeot?“
To už jsem musel přemýšlet. Z hlavy jsem nevěděl, jestli se i tyto firmy obchodují na burze, nebo tyto značky vlastní jiná automobilka v rámci koncernu. Vysvětlil jsem mu, že nevlastní úplně všechny výrobce aut, ale většinu ano.
Když na trhu došlo k poklesu cen akcií, řekl jsem si, že si na něm něco vyzkouším.
Zajímalo mě, jak malý „investor“ (majitel) bude reagovat na pokles cen.
A říkám mu: „Ceny akcií klesly, znamená to, že Tvá investice má nižší hodnotu.“
Jeho odpověď byla prostá: „A pořád vlastním ty samé firmy?“
Ujistil jsem ho, že ano.
„Tak v tom případě to nevadí, pořád je dobré je vlastnit, i když jsou teď levnější.“
Tento příběh mě utvrdil v tom, že je důležité se na investice nedívat jako na investici do „akciového světového ETF“, ale jako na „vlastnictví maličkého kousku všech firem světa“.
Michal
Vysvětloval jsem to dětem podobně, nejvíc jim udělalo radost, že teď pracuju vlastně pro ně (dělám v nadnárodní akciovce) 🙂
Taky je potěšilo, že můžou být jednou mnohem bohatší než rodiče, i když nemusí vydělávat zdaleka tolik peněz. Protože začali brzy.
Václav Klimeš
Dovolil bych si také jeden příklad jak vysvětlit ETF na index S-P 500. Představte si, že v ČR je 500 sadů a v každém přesně 500 stromů. Když si koupím podíl 1 stromu v 500 sadech, budu mít rozložené riziko. Kdybych si koupil jeden celý sad, měl bych 500 stromů též, ale na jednom místě. (Jako koupit akcie jediné firmy.) Když přijdou mrazíky nebo sucho, můžu sklidit 0 jablek. V případě „jablkového ETF“ sklidím každý rok pěknou úrodu. Je to správný příklad?
Tým InvestGuru
Václave, děkujeme za Váš hezký příklad. Jestli je správný, posuďte sám z reakce svého okolí. Nemyslíme, že existuje jen jediný způsob, jak popsat ETF 🙂