Finanční nezávislost znamená, že máte takový majetek, že nemusíte pracovat. Pasivní příjmy z vašeho majetku pokryjí veškeré vaše životní výdaje.
pasivní příjmy > výdaje = finanční nezávislost
Pasivní příjmy – Nájem z nemovitosti, kterou pronajímáte. Akcie, které generují dividendu. Dluhopisy, které vyplácí úroky.
Pasivní příjem naopak nejsou peníze pod polštářem. Nebo zlatá cihla. Nebo bitcoin. Ani vlastní nemovitost. Je to majetek, ale negeneruje průběžný výnos. Jenom spoléháte na to, že ho někdy v budoucnu prodáte za víc, než jste ho koupili.
Výdaje – To, co platíte každý měsíc i jednou ročně (třeba dovolená). Pro někoho to je i výdaj na bydlení. Pro toho, kdo hypotéku splatil a má vlastní nemovitost, jsou samozřejmě výdaje menší.
Nemusíte chodit do práce
Když vaše pasivní příjmy pokryjí vaše výdaje, tak nemusíte chodit do práce. Můžete, ale nemusíte. To je velký rozdíl oproti musíte.
Většina finančně nezávislých do práce chodí, protože dělají něco, co je baví. Díky tomu mají větší radost z toho, co udělají a vytvoří.
My takovým lidem říkáme rentiéři. Myslíme tím i rentiéry, kteří nemají šedivé vlasy.
To, že se někdo stane finančně nezávislým, neznamená, že ze dne na den přestane pracovat, odstěhuje se na Hawaj a bude si připalovat doutníky stodolarovkou. Rentiér si ani nekupuje soukromé tryskáče nebo moderní jachty.
Život rentiéra vypadá tak, že se ráno probudí, nemusí jít do práce, a přesto mu na účtě přistane tolik peněz, jako kdyby dostal výplatu z práce.
Možná to zní na první poslech neuvěřitelně, ale stránky InvestGuru jsou právě pro lidi, kteří o tom chtějí přemýšlet.
Ze zkušeností víme, že jen 2 ze 100 rentiérů přestanou pracovat poté, co dosáhnou finanční nezávislosti. Těch zbylých 98 začne vyhledávat nebo tvořit další nové projekty. A dál pracují a věnují se tomu, co je baví.
Jen už prostě nejsou závislí na tom, že každé ráno musí vstát a jít do práce. Vstanou a vyrazí, protože je to baví a ne proto, že musí.
Osud finančně závislých
Stát se rentiérem, nemuset chodit do práce a být finančně nezávislým by chtěl být asi každý.
Ale jen málo komu se to opravdu povede. Proč?
Abyste se stali finančně nezávislými, neznamená to nutně vydělávat hodně peněz v práci. Je to dobrý předpoklad, ale není ten nejdůležitější.
Je tu totiž ještě druhá strana rovnice. A to jsou vaše výdaje.
Mezi výdaje patří výdaje na bydlení, jídlo, oblečení, telefon, elektroniku, energie, dopravu a další věci. Velkou část vašich příjmů také mohou spolknout splátky na hypotéku nebo splátky jiných úvěrů.
Jestli ihned utratíte vše, co za měsíc vyděláte, cesta k finanční nezávislosti není možná. Leda vyhrát několik milionů v loterii – a tady je šance velmi, velmi malá.
Finančně závislí nikdy nedají stranou tolik peněz, aby měli nějaký vlastní majetek. Třeba splatí bydlení, ale stále budou potřebovat z něčeho platit ostatní výdaje.
Důležité tedy není, kolik dokážete vydělat peněz, ale kolik peněz dáte stranou. A následně je investujete.
Většina nedokáže dávat stranou dostatek prostředků, a když je dávají, tak se o ně neumí postarat. Spíše o ně dlouhodobě přicházejí kvůli inflaci.
Kvalita finanční nezávislosti
Samozřejmě, čím více vyděláváte, tím víc dáte stranou a tím větší bude kvalita života ve finanční nezávislosti.
Žít za 1.000 Kč měsíčně se dá leda někde v lese. Teoreticky nic nepotřebujete, pijete vodu z potůčku a jíte lesní plody.
S 10.000 Kč už je situace lepší a můžete žít v menším městě. Koupíte si jídlo, máte telefon, zaplatíte energie.
Drtivá většina lidí vyjde velmi dobře s 20 – 30 tisíci. Mohou jezdit na výlety, chodit na jídlo do restaurací a žít běžný život, který známe.
Úspěšní lidé, kteří mají velké příjmy, mají vyšší standard a chtějí mít 50 a víc tisíc měsíčně. Díky tomu, že mají vyšší příjmy, si mohou i více odkládat a dosáhnout i takového pasivního příjmu.
Jak stát finančně nezávislým
Máte v podstatě 3 možnosti, jak se k finanční nezávislosti dostat.
- Začít budovat své bohatství tím, že volné prostředky začnete investovat
- Snížit své výdaje a získat prostředky na investice
- Spoléhat na štěstí a náhodu
Třetí možnost volí drtivá většina lidí a vidíte ji všude kolem sebe. Takže k ní nemusíme moc psát.
Druhá možnost má svá omezení. Dříve nebo později se dostanete na úroveň výdajů, které už snížit nepůjdou. Otázka je, jestli vám takové výdaje zajistí život, jaký chcete.
Nejčastěji finanční nezávislosti dosáhnout lidé tou první cestou. A o tom si budeme povídat v dalších příspěvcích InvestGuru.cz. Nenechte si je utéct.
Teď se můžete podívat na 4 dílný trénink, jak se dosáhnout bohatství a stát se finančně nezávislým (rentiérem) díky našemu unikátnímu přístupu k investování. Klikněte a získejte přístup zdarma.
A nezapomeňte napsat…
Jak vy vnímáte finanční nezávislost? Slyšeli jste o ní nebo je to něco nového? Co by vás dále zajímalo?
[…] Jinak totiž investuje muž, který chce za rok koupit dům. Jinak žena, která chce poslat své děti na vysokou. Jinak pár, který chce za 15 let dosáhnout finanční nezávislosti. […]