Warren Buffett je americký miliardář a investor, který veškerý svůj majetek získal díky investování.
A v tom investování je opravdový mistr. Při investování se řídí jednoduchými pravidly. Investuje jen do takových firem, kterým rozumí. Těch, které jsou velké a jejich produkty lidé jen tak kupovat nepřestanou. Akcie těchto firem nakupuje v době, kdy je ostatní prodávají.
Protože je jedním z nejbohatších lidí na světě, je velkou inspirací pro ostatní a je často citován. Vybrali jsme 19 zajímavých myšlenek Warrena Buffetta a podívali se na jejich význam pro investování.
1) Pravidlo číslo jedna: nikdy neprodělej peníze. Pravidlo číslo dvě: nezapomeň na pravidlo jedna.
To je úplně to nejzákladnější pravidlo, kterým se Warren Buffet řídí a také o něm nejčastěji mluví. A pokud i vy chcete dlouhodobě úspěšně investovat, bude dobré se jím řídit.
Neznamená to, že nebudete na investičním portfoliu v krátkodobé ztrátě. Ale znamená to, že nebudete nuceni ztrátu realizovat.
2) Pokud vlastníte akcie úžasné firmy s úžasným vedením, tak ideální délka držení akcií je napořád.
Předpokladem úspěchu v dlouhodobém investování je stabilita. Když nakoupíte akcie společnosti, která dlouhodobě prosperuje a navíc se i chová rozumně, není důvod je prodávat. Hodnota takových akcií bude totiž v dlouhodobém horizontu růst.
3) Nejraději kupuji akcie ve firmách, které by zvládl řídit i idiot. Protože dříve nebo později bude.
Vždy když chcete investovat do nějaké firmy, respektive do jejích akcií, měli byste si vybírat velké a úspěšné firmy. Firmy, jejichž produkty jsou oblíbené na celém světě. A jen tak z módy nevyjdou. Např. Coca Cola, McDonalds, Apple. Úspěšná firma dokáže prosperovat i v obdobích horších a neohrozí ji ani chybné rozhodnutí jejího vedení.
4) Víte, co je nejdůležitější, když se ocitnete v jámě? Přestaňte kopat.
Pokud něco nefunguje, je potřeba to poznat a přestat to dělat. Například máte nějaký investiční produkt, který už několik let nepřináší zisk a/nebo poplatky jsou vysoké. Doufat, že se to změní, není správný přístup. Jeho prodej sice bude znamenat realizovat ztrátu, ale ve výsledku to vyjde levněji, než ho dál držet.
5) Nejlepší situací pro nás je, když se dobrá firma dostane do dočasného problému. Naším cílem je ji koupit zatímco leží na operačním stole.
Základním předpokladem je vědět, co je dobrá firma, co je dobrá investice. Jaký má fundament. Když se náhodou stane, že vlivem trhu nebo nálady investorů cena dostane důle, tak přichází správný čas nakoupit. Takové časování samozřejmě vyžaduje hodně energie a průzkumu a není pro každého.
6) Raději bych koupil úžasnou firmu za dobrou cenu. Než dobrou firmu za úžasnou cenu.
Při investování do akcií vybírejte takové firmy, kterou jsou úspěšné. Velké firmy, které nabízí kvalitní produkty, po kterých je vysoká poptávka. Kritériem pro hodnocení nemusí být v první řadě cena. Ale hlavně kvalita firmy a jejích produktů.
7) Investování není raketové inženýrství, kde člověk s IQ 160 poráží protivníka s IQ 130.
Důležitým předpokladem úspěšného investora je selský rozum. Nezáleží na tom, jak je investor inteligentní, ale jak dokáže k investicím přistupovat. Pokud máte jasně stanovené cíle a strategii, je jedinou vaší starostí investiční plán dodržovat. A na výběr produktů mít systém.
8) Jednoduché neznamená prostoduché.
Čím jednodušší obchodní model firma má, tím je snadnější se v něm orientovat. Sám Warren Buffett říká, že by nikdy neinvestoval do firem, kterým nerozumí.
9) Linka mezi investování a spekulováním je jasně daná. Ale stává se rozmazanou, pokud investoři zažili veliké úspěchy. Nic nezabíjí racionální uvažování více, než bezpracné vydělání velkého množství peněz.
Vyděláte miliony a jste superman. A vzápětí přichází tvrdý pád. Kolikrát jsme to viděli jak u investorů, tak u atletů, podnikatelů a manažerů. Emoce a udržení emocí je na investování to nejsložitější. Jakmile vyzkoušíte nějakou spekulaci a náhodou to vyjde, máte větší problém, než si myslíte. Ne nadarmo se říká: „Lehce nabyl, lehce pozbyl.“
10) To, s čím moudří začínají, to dělají hlupáci nakonec.
Při investování je nejdůležitější správně si stanovit svůj finanční cíl. Připravit finanční plán a ten potom dodržovat. Většina lidí to na začátku neudělá a sami to pak pocítí na své peněžence i investičním účtu.
11) Rozdíl mezi úspěšnými lidmi a velmi úspěšnými lidmi spočívá v tom, že velmi úspěšní lidé říkají skoro na všechno NE.
Na světě jsou miliony firem, tisíce a tisíce z nich jsou na burzách. Pak jsou indexy, podílové fondy, dluhopisy a tak dále a tak dále. Říkat NE na různé nabídky prodejců a bank je základ. Vždy si pečlivě vybírejte, který produkt vám pomůže dosáhnout to, co chcete.
12) Dávám si záležet na tom, abych každý den strávil hodně času jen tím, že sedím a přemýšlím. To je v byznysu v USA neobvyklé. Čtu a přemýšlím – a pak dělám daleko méně impulzivních rozhodnutí než většina lidí v byznysu.
Ve chvíli, kdy máte málo času, tak daleko snadněji podlehnete emocím. Stačí, když někdo řekne nějaké pěkné číslo, člověku se zatmí před očima a místo toho, aby pečlivě prozkoumal možnosti, tak hodí peníze do kanálu. Musí totiž přeci řešit milion dalších věcí…
13) Pokud si kupujete věci, které nepotřebujete, brzy budete muset prodávat věci, které potřebujete.
Je potřeba mít stále přehled o svých financích. Svých příjmech a výdajích. A před každým větším nákupem se zamyslet, jestli tu věc potřebujete. Jestli to není jen váš rozmar. Zbytečný výdaj, kvůli kterému nebudou peníze na nějaký nečekaný výdaj. Když chybí peníze, tak lidé sáhnou i do svého portfolia. A prodají zbytečně i něco, co dlouhodobě vydělává. Nebo realizují ztrátu.
14) Musí existovat nějaký zvrácený lidský rys dělat si snadné věci složitými.
Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. To je taková jedna lidská vlastnost. Snažíme si dělat věci složitější. Platí to i v investování. Investování není žádná složitá věda a není potřeba žádných speciálních znalostí a dovedností. Důležité je dobře stanovit investiční plán a s tím vám může pomoci i trénink InvestGuru. A na vás pak už je dodržovat stanovenou strategii. Nic víc, nic míň.
15) Ať jde o hodinky nebo holínky, rád nakupuji značkové zboží, když je ve slevě. To se týká i akcií.
Slevy máme rádi, ale poklesů se bojíme. Úspěšní investoři nakupují a navyšují své portfolio i v dobách poklesů trhů. Naopak v době, kdy jsou trhy na vrcholu, prodávají. Jeden takový výprodej byl zrovna v prosinci 2018 byl a zatímco naši klienti investovali přes 50 milionů, tak většina z trhů utíkala.
16) Riziko se objevuje vždy, když nevíte, co děláte.
Žádná investice není bezpečná. Vždy z principu riskujete své peníze. Je potřeba o tom riziku vědět, udělat maximum pro jeho minimalizaci. Čím víc víte, tím lépe se dokážete připravit.
17) Ze včerejšího růstu nemá dnešní investor vůbec nic.
To, že nějaký fond vydělal loni 10 % neznamená vůbec nic. Hned zítra může být i 10 % v mínusu. Pokud jste včera neměli zainvestováno, nemá včerejší růst pro vás žádný přínos. Musíme pracovat s budoucností, svými finančními cíli a být připraveni na různé scénáře.
18) Je to úplně jednoduché. Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach a mít strach, kdy ostatní jsou chamtiví.
Bitcoin v roce 2017. Ve většině lidí se projevila chamtivost. Někteří ji skrývali za „investujeme do technologie“. My jsme svým klientům říkali, že to je důvod mít strach. Naopak mediální paniku a strach v posledním kvartálu roce 2018 jsme chamtivě využili.
19) Na trhu jednáte se spoustou hloupých lidí; je to jako veliké kasino, kde každý chlastá. Když zůstanete u Pepsi, měli byste být OK.
Zeptejte se někoho, co máte dělat s penězi, a každý má tisíc nápadů a rad. Někteří na vás budou chtít zbohatnout, někteří budou chtít upřímně poradit. Střízlivé rady zkušených budou na první pohled vypadat hůř než bujaré nápady amatérů. Ale to, co se jeví jako dobrý nápad v opilosti, velmi často končí ranní kocovinou.
Chcete investovat jako Warren Buffett?
Zajímá Vás dlouhodobé investování spíš než krátkodobé rizikové spekulace?
Podívejte se na 4 dílný video trénink, kde objevíte investiční systém R.E.A.D.I. 4 Wealth, který předvídatelným způsobem vybírá investice, umí reagovat na různé situace na trhu a je založen i na moudrosti Warrena Buffetta. Klikněte zde a získejte přístup zdarma.
Jaroslava Fialová
Dobrý den, nejvíce mne zaujal citát číslo 13.
Ale nad všemi stojí za to se zamýšlet.
Světlana Pospíšilová
Proč to dělat jednoduše když to jde složitě 🙁
Jindřich
Riziko se objevuje vždy, když nevíte co děláte. To platí v investování i v životě. Přijmout riziko je ale mnohdy jednodušší, než analyzovat a někdy to prostě nevyjde 😕
Angella
Me tyto: To, s čím moudří začínají, to dělají hlupáci nakonec.
Rozdíl mezi úspěšnými lidmi a velmi úspěšnými lidmi spočívá v tom, že velmi úspěšní lidé říkají skoro na všechno NE.
Pokud si kupujete věci, které nepotřebujete, brzy budete muset prodávat věci, které potřebujete.
Prk
Pravidlo 1 je v rozporu s pravidlem 4. Pravidlo 1 chapu spise jako proklamaci. Ale pravidlo 4 je velmi dulezite.
Radek
Dobrý den, nejvíce mne zaujal citát číslo 12.
Dávám si záležet na tom, abych každý den strávil hodně času jen tím, že sedím a přemýšlím. To je v byznysu v USA neobvyklé. Čtu a přemýšlím – a pak dělám daleko méně impulzivních rozhodnutí než většina lidí v byznysu.
Martina R.
Raději bych koupil úžasnou firmu za dobrou cenu. Než dobrou firmu za úžasnou cenu.
A:
Ať jde o hodinky nebo holínky, rád nakupuji značkové zboží, když je ve slevě. To se týká i akcií.