Přepis videa
Když se bavím s budoucími rentiéry, tak občas padne otázka: „Vladimíre, co má velký vliv na to, jestli se dočkám té renty nebo nedočkám? A jak to zvládnu?“
A já říkám několik základních věcí.
1. O základech se moc nemusíme bavit
První věc je.
Mějte vždycky jasný plán, kdy chcete nějakou rentu. Za jak dlouho jí budete chtít. A jak velká ta renta má být. Mějte jasno, kam vlastně chcete směřovat. O důležitosti investičního plánu se na těchto stránkách bavíme poměrně často.
2. Dejte si pozor na tyhle výdaje
Druhá věc.
Dejte si pozor na ty velké položky, které vás v životě čekají. Protože na nich můžete najednou naskládat v průběhu desítek let, které vás čekají, v principu milionové položky.
Máte pocit, že to je moc?
Tak si to zkuste představit na autě. Když si kupujete auto a už jste v nějaké fázi života, tak si koupíte auto dneska za 800 tisíc. Nebo za milion.
Když si koupíte každých 5 let nové auto, bude to každých 5 let 800 tisíc, nebo možná milion. Není to úplně málo.
Co kdybyste si koupili auto stejné kategorie, stejné kvality, stejně vybavené. Ale jenom rok ojeté. S nějakými 30 tisíci km na tachometru.
Kolik si myslíte, že ušetříte na takovém autě?
Já to dělám, tak já vám to řeknu. Stovky tisíc. 300 – 400 tisíc na takovémhle autě ušetříte, protože prostě to auto, jakmile ho koupíte nové, tak druhý den má nižší hodnotu.
Takže takovýhle deal, který děláte a ušetříte při každé koupi auta 300 tisíc, spočítejte si, kolikrát to může být v životě.
Najednou zjistíte, že tam opravdu naskakují miliony.
Takže to je druhá důležitá věc. Velká položka – auto. A přemýšlejte o ní, než si sednete do toho nového v autosalonu a samozřejmě z toho člověk už neuteče. Když si sednete do toho nového, no tak to už je těžké odolat a nezaplatit.
3. Na tohle u nemovitostí nezapomínejte
Třetí věc, která je důležitá, která patří také k těm velkým položkám, které jsem zmiňoval před chviličkou. Dům.
Jakmile se jednou zamilujete do domu, tak je to těžké. Tak prostě zaplatíte téměř cokoliv a ještě přihodíte malinko navíc, aby vám ten vysněný dům neutekl. Ať už ho stavíte na zelené louce, nebo si kupujete. Chce to být také trošku obrněný proti těm emocím.
My vždycky, když jdeme se ženou kupovat nějakou nemovitost, tak cíleně jsme jeden hodný a jeden zlý.
Přestože se nám ta nemovitost třeba oběma líbí, tak schválně jdeme do toho, že jeden hledá ty mouchy. A druhý hledá ta pozitiva. I tomu prodávajícímu to dáváme jasně najevo.
A vybíráme si také prodávajícího, který vlastně nemá takovou motivaci držet tu cenu za každou cenu vysoko. Spíš je pro něj důležité, aby přišel někdo, kdo se k tomu co on třeba vybudoval, bude chovat slušně. A udrží to v nějaké podobné podobě.
Takže i při nákupu nemovitosti myslete na to, že můžete ušetřit docela hodně peněz.
A dneska když stojí dům 5 milionů nebo 10 milionů, nebo taky 20 mil. nějaké větší domy, i když ne úplně velké, kolem Prahy to jsou opravdu taková čísla, tak když ušetříte 5 %, tak si spočítejte, kolik to je. Nebo 10 % z té ceny.
Když si počkáte na ten správný deal, možná ten dům nebude úplně ten nejvymazlenější na světě. V tu chvíli, jak si ho pořídíte. Ale možná na něm ušetříte milion, nebo dva nebo tři.
A ty když necháte pracovat někde jinde, tak zase vám přinesou ještě další peníze navíc.
Takže zase to je v principu… Nákup domu s rozmyslem, s přemýšlením, možná ne úplně toho nejdokonalejšího, vám také může ušetřit miliony.
4. Myslete na děti, ale nejprve myslete na…
Poslední věc, kterou bych zmínil a se kterou se občas potkávám je, že lidé mi říkají: „No a Vladimíre, já chci něco pro ty děti. Já chci, aby ty děti vlastně měli něco na začátek. Aby každý dostal půl milionu nebo milion.”
Já vždycky říkám: „Hele, je to jako v letadle.“
Když vstoupíte do letadla a je tam takové to bezpečnostní hlášení, tak letuška řekne: Pokud cestujete s dětmi, tak v případě mimořádné události první si nasaďte kyslíkovou masku pro sebe a teprve potom dítěti.
Přestože přirozenost říká obráceně. Nejprve zachráním dítě, a pak sebe. No ale to se vám nemusí povést. V těch penězích je to stejně.
Myslete první na to, abyste vy byli v pohodě. A až vy budete v pohodě, tak řešte, co dáte dětem. Ale první buďte v pohodě vy. Tak to funguje v letadle i v penězích.
Být v pohodě v principu znamená mít tu rentu, kterou chci.
Jakmile jí mám, mám majetek obstaraný a přináší mi rentu, která plyne z nemovitostí, z finančních aktiv, z různých typů majetku. Tak je člověk v pohodě.
A v tu chvíli může přemýšlet: „Aha, tak tady mi zbývá, to můžu dětem poslat. Nebo jim pomoct.“
Ale pokud nejste v pohodě vy sami, neřešte to zatím.
Nestavte si zbytečně vysoké cíle jenom proto, aby vaše děti měli s čím začít.
Shrnutí
To byly 4 tipy pro budoucí rentiéry, jak být více v pohodě a dostat se k rentě.
- Mít jasný plán, kdy chci rentu a jak vysoká bude.
- Dávat pozor při nákupu auta.
- Dávat pozor při nákupu domu.
- A ne úplně rovnou se starat o děti. První se postarat o sebe a teprve potom o děti.
Pokud chcete poradit s plánem, jak začít na cestě k rentě, jděte na efrank.cz. Tam už si můžete připravit váš plán zdarma.
Statusové položky
S těmi auty jste se docela hezky dotknul tématu statusových symbolů. Auto je jedním z těch tradičních, ale dnes sem patří třeba i mobilní telefony, dovolené, vybavení domácnosti atd. Potřeba se jejich pomocí navenek nějak prezentovat a zařadit do sociální skupiny řadu lidí vede k nadměrné spotřebě jejíž důsledky jim ve výsledku mohou život spíše komplikovat. Zejména ve chvíli kdy jejich příjmy poklesnou a splátky těch parádních statusových věcí, koupených na dluh, jim zlomí krk.
Auto je typický příklad, kde své finanční síly už od prvního pohledu přepíná strašně moc lidí. Takové, co splní víceméně jakýkoli přepravní účel, si můžete jako nové pořídit někde kolem půl milionu. Dvouleté čerstvě zajeté dokonce o 100 tisíc levněji. Při dobré péči vám i to vydrží nejméně 10 let a ještě ho třeba za 30 tisíc nakonec prodáte. Když to rozpočtu, vyjde mi měsíční náklad na pořízení někde na 3000 korun. Cokoli nad tuto částku považuji u auta za zbytečnou spotřebu.
Je potřeba přemýšlet nad tím, co si za peníze navíc kupuji a jestli by mi neudělaly větší službu jinde. Pro většinu lidí jsou omezeným zdrojem, se kterým je potřeba nakládat nanejvýš opatrně. Ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze. Ale málokdo to tak dokáže opravdu vnímat. Občas tu rovnici v diiskusích na tohle téma schválně převrátím, aby vynikla. Peníze jsou čas. Čas, který jsme odevzdali za jejich získání a nikdo nikdy nám ho už nevrátí…
Iveta Doležalová
Ahojky Vladimíre,
jsi skvělý, děkuji za super příklady.
S pozdravem
Iveta Doležalová