Přepis videa
Existuje jeden velmi jednoduchý ukazatel, podle kterého poznáme, jestli jsou akcie levné nebo drahé.
Má však samozřejmě své úskalí. Jeho využití je, jak se říká: „Odsud-Posud”.
Když investujeme do akcií, je dobré investovat za rozumnou cenu. Protože když do trhu vstoupím, když jsou akcie příliš drahé, tak můžu relativně dlouho čekat na to, až mi splní ten očekávaný výnos.
Není to o časování investice. Ale spíš o úpravě investiční strategie. Když jsou akcie dražší, mohu spíš kupovat více jiná aktiva. Když jsou akcie levné, můžu třeba dát i 100% svého portfolia do akcií.
Dobrý den, jmenuji se Aleš Prandstetter a jsem výkonným ředitelem eFrank.cz, kde radíme klientům, jak nejlépe investovat a jak udržet a získat svoji rentu.
Na finančních trzích se pohybuji více než 25 let. A za tu dobu jsem pracoval s různými ukazateli. A s různými matematickými modely. Ty bývají často poměrně složité, ale někdy si lze pomoci velice jednoduše.
Ať už na škole nebo v odborných knihách, jeden ukazatel „vládne všem“…
Poměr ceny a zisku
Je to tzn. „price-to-earnings ratio“. Nebo také „ukazatel cena ku zisk“. Cena akcie ku zisku akcie. Nebo také někdy familiérně nazývané Pí-Íčko.
Co nám tento ukazatel může říct?
A jaká jsou jeho úskalí?
Kdy se na něj můžeme spolehnout?
A kdy naopak nám může dát velmi zavádějící odpovědi?
Pojďme se na to podívat.
Jednoduchý a rychlý ukazatel
Síla ukazatele P/E spočívá v jeho jednoduchosti. Tudíž obvykle je velmi vhodný na to, když děláme nějaké porovnání. Porovnání mezi firmami. Anebo celkově pozorujeme celý trh. Jak je celý trh drahý případně levný.
Já jsem se s ukazatelem P/E setkal poprvé už na škole, když jsem se zabývali finanční analýzou. Nicméně síla ukazatele P/E je právě v rychlosti pohledu.
Ten pohled je relativně přesný. Pokud si opět uvědomujeme případná omezení tohoto jednoduchého ukazatele.
Ukazatel P/E mi třeba pomohl, když jsme dělali velký přehled amerického akciového trhu. Myslím že to bylo v ČSOB, když jsem ještě pracoval v ČSOB Asset Managementu, tak jsme byli schopni
poměrně rychle nějakým způsobem srovnat investiční příležitosti. A dát velmi rychlou nějakou odpověď na to, jak si ten trh stojí. A co je třeba dražší na tom trhu. A co je levnější. Pak následný krok samozřejmě byla nějaká hlubší analýza.
Ale ten rychlý pohled je občas důležitý. Protože někdy potřebujete rychlou odpověď.
A není čas na to se „dlouho vrtat v číslech“. Protože vám třeba ta příležitost může utéci.
Pojďme si říct, co P/E vlastně je.
Co se skrývá za P a E
My o P/E často mluvíme v „Přečetli jsme za Vás”, „Valuace” nebo jiných relacích, které publikujeme v rámci servisu pro klienty. O něj se opíráme, jako o takový ten hlavní ukazatel, kdy si říkáme, jestli trh je předražený, nebo naopak levný.
Jak už jsem řekl, je to poměr ceny ku zisku. Cena, za kterou je akcie obchodované. A zisk, který ta akcie generuje.
Používá se specificky u akcií. On se dá samozřejmě použít u lecčehos.
P/E je převrácená výnosnost
Když mám nájem z nemovitosti s čistou výnosností 5%, tak je cena ku zisku u té nemovitosti, když si vezmu, že ten čistý nájem je můj zisk. Tak při 5 % výnosnosti by P/E bylo 20. Ale u nemovitostí se nepoužívá.
Obecně u těch investic, které nesou stabilní příjem, tak se P/E nepoužívá. Protože to nedává moc smysl. A je to možná spíš takový úzus. Používá se prostě výnosnost.
Můžeme si to převést i na podnikání.
Když můj podnik tvoří zisk 1 milion každý rok, a já mám příležitost ho třeba prodat za 20 milionů. Je to zajímavá příležitost, protože ho prodávám za P/E 20. Vlastně 20 ku 1. 20 je cena, za kterou prodávám svůj podnik. A 1 milion čistého zisku mi ten podnik běžně vytváří.
Takže takto to můžeme aplikovat i na akcie.
Akcie, která vytváří zisk, dejme tomu 100 dolarů na akcii, stojí 2000 dolarů. P/E je 20. Je to velmi jednoduché.
Můžu ten poměr samozřejmě obrátit a tím získám výnosnost. Když vydělím 100/2000, dostanu 5 %.
Ale jak jsem řekl, u akcií se používá spíš ukazatel P/E.
A proč se vlastně používá? Proč se nepoužívá třeba výnosnost?
U akcií není ani tak zajímavé aktuální P/E, ale spíš se používá k modelování do budoucna.
Ford versus Tesla
Možná stojí za to si uvést dva takové zajímavé příklady. Zase si vezmu americký trh.
Ford Motor. Jedna z nejstarších automobilek na světě, u které je očekávaný zisk příští rok nějakých 40 centů, myslím.
A proti tomu Tesla. Moderní automobilka, o které se pořád mluví. Myslím, že zisk očekávaný příští rok je 4 centy na akcii.
Nicméně akcie Fordu stojí 6 dolarů. Akcie Tesly stojí 1500 dolarů.
Jak je to možné?
De facto platí, že u Fordu, jedné automobilky, je P/E nějakých 14. Zatímco u Tesly je téměř 400.
Čili já dneska kupuji Teslu, akcie Tesly, za 400 násobek jejich zisků příští rok. Což se zdá být totální nesmysl.
Nicméně ta projekce zisku ukazuje, že Tesla by měla své zisky velmi rychle zvyšovat. Zhruba tempem trojnásobek. A další rok opět třeba 3-4 násobek.
A když se potom podíváme potom na to P/E, do větší vzdálenosti, zjistíme, že v roce 2023, 2024 už bude Tesla relativně levná. Samozřejmě za předpokladu, že se splní ty odvážné plány a Tesla bude velmi zisková automobilka. Dejme tomu pomalu nejziskovější na světě.
Zásadní problém při určení P/E
Problém při určování ukazatele P/E nespočívá ani tak v ceně, v tom „P“. „P“ je cena a je známá. Cenu vidíme na burze. Nebo o ní máme většinou nějaké informace. Problém je v tom jmenovateli toho zlomku. V těch ziscích.
Za prvé je někdy vůbec nemáme. Firma může být ztrátová.
Mluvil jsem tady o Tesle, která vlastně poslední rok nebo minulý rok ještě byla ztrátová. A tam nemůžeme určit to „P/E“. Je záporné, nedává žádný smysl. Čili tam se musíme koukat vyloženě
do budoucnosti.
Samozřejmě, pokud zisky odhadujeme, tak tam může být poměrně velká chybovost. Může se nám buď splnit ten náš odhad, nebo být lepší, ale také horší.
Máme i nějaké účetní předpisy, které mohou ty firmy více či méně dodržovat. Můžou si tak s tím trošku hrát.
Takže ne vždycky ten zisk může být úplně odpovídající té skutečnosti. I když samozřejmě ty účetní standardy jsou stále vylepšované a stále přesnější.
Nicméně pořád některé firmy mají skryté rezervy. Některé zase naopak vykazují spíš vyšší zisk, než je ten úplně skutečný.
Takže to je jedno z těch poměrně velkých úskalí tohoto jednoduchého ukazatele.
Další úskalí ukazatele P/E
Dalším úskalím je to, že kvůli své jednoduchosti bere v potaz jen veličinu zisku. Nebere v potaz veličinu peněžního toku na akcii. Což může být dost velký rozdíl.
Stejně tak podobným úskalím je i ten určitý statický obrázek.
Tesla teď může mít P/E 400, řeknu si: „Je to hrozně drahé, nebudu to kupovat.“ Ale někdo má možná pravdu v tom, že za 3-4 roky při této ceně ta automobilka bude velmi levná. Takže ta cena půjde ještě právě nahoru podle toho, jak se budou zisky zvyšovat.
A samozřejmě je potřeba nekoukat se jenom na číslo P/E, ale trošku vidět i to pozadí a vidět i tu projekci do budoucna. V tom je to velmi důležité.
Tento ukazatel je i v dnešní době trošku problematický.
COVID-19, krize a P/E
Přišla koronakrize. Spousty firem se velmi citelně dotkla. Když se podíváme na současná P/E, tak vidíme, že jsou poměrně vysoká.
P/E celého trhu dosahuje v Americe téměř 30. A to znamená už relativně drahý trh. Nicméně je potřeba vidět právě tu časovou souslednost.
Samozřejmě kdyby měla tato krize trvat delší dobu a zisky, to „E“, by se nevzpamatovaly, tak pak ten trh je velmi drahý a těžko říct, jestli by nebylo lepší z akcií trošku ustoupit.
Nicméně právě ty předpovědi, jak se firmy s touto situací vyrovnají, a jak se s ní vyrovná celý svět, jsou poměrně optimistické.
A pokud dejme tomu ten pokles zisku bude záležitost maximálně jednoho roku, tak pak vlastně se zase koukáme na to tzv. dopředné P/E.
A tam už podle těch odhadů vidíme, že ten ukazatel dává nějaké normální hodnoty, při kterých se vyplatí, nebo dává smysl investovat do akciového trhu.
Shrnutí
Čili je potřeba si říct, že P/E, ukazatel ceny ku zisku, je velmi užitečný. Ale je potřeba ho brát v souvislostech. Nikdy ne samostatně. A na základě jednoho čísla udělat nějaký úsudek. Vždycky je potřeba koukat i na to okolí.
Znáte už Pí-Íčko dlouho? Nebo je pro vás novinkou? Nebo jej dokonce používáte?
Napište mi komentář, určitě si ho rád přečtu. A třeba se můžeme o P/E dál bavit.
Pamatujte tedy, že investování není jenom o jednom ukazateli. Nebo o jednom nápadu.
Iveta Doležalová
Ahoj Aleši,
ano, znám ukazatel P/E, používám ho, pouze u dividend.
Přesně, jak říkáš, musí se sledovat okolí. Změna hodnot akcií v době koronaviru byla šokující u některých společností, ale včas jsem se stáhla a neutrpěla žádné ztráty.
Tento ukazatel P/E, mi nestačí, pro vytvoření mého portfólia, i když je součástí mých tabulek u nakoupených akcií. Přeji Ti hezký den.
S pozdravem
Iveta Doležalová
Aleš Prandstetter
Díky Iveto za komentář, pokud jsem správně pochopil, používáš P/E pouze u dividendových akcií? Jinak je samozřejmě dobré používat při investičním rozhodování i další ukazatele a indikátory.. a zdravý rozum 🙂 Hezké léto přeji!
Jiří Maliňák
Dobrý den, pane Aleši,
k vašemu videu.
Raději jsem si to přečetl, protože poslouchat se to moc nedá.
Není tam jediná souvislá věta.
Ehm, hm, vlastně, ehm, hm, ….
Vaše vysvětlení jsem nepochopil, protože mluvíte, mluvíte a mluvíte a podstatné neřeknete.
Použiji porovnání s jídlem. Ve Vaší restauraci si objednám řízek s bramborovým salátem a Vy my donesete talíř, na kterém je kopa br. salátu a řízek není vůbec vidět. Možná tam je, možná není, myslím.
Přesně tak to na mě toto video působí. Viz video,
A je to možná spíš takový úzus.
……
Možná stojí za to si uvést dva takové zajímavé příklady. Zase si vezmu americký trh. Ford Motor. Jedna z nejstarších automobilek na světě, u které je očekávaný zisk příští rok nějakých 40 centů, myslím.
Myšlenka, která se dá krásně vysvětlit do 5 minut + 2 příklady, tj. 7 minut, max 7:30 minut. Vám trvá 12:30.
Zdraví Vás Jiří Maliňák
Tým InvestGuru
Jiří, na svých stránkách píšete „Dělám svět zdravější, voňavější, radostnější a bohatší“, tak to bereme pozitivně a děkujeme za Vaši zpětnou vazbu.
Tom šachista
Ja jsem cetl hned,ani jsem nezacal poslouchat. Ocenuji rozděleni textu na casti, Jedna myslenka jeden odstavec! Parada. Pisemny projev jedna , mluveny nezkouman. Jako ucitel ocenuji !