Akcie mohou být to nejzajímavější, co člověk vlastní. Umí dobře růst. I když také mohou působit na naše emoce.
Akcie není něco virtuálního, s čím si makléři hrají na burze. Právě naopak. Když si koupíte akcii, stanete se spolumajitelem nějaké firmy. Takže i jako malý investor můžete být spolumajitelem/vlastnit firmy jako Apple, McDonalds, Google, Amazon, Facebook, Allianz, Boeing, VW, Ford, BMV a mnohé další
Při investici 800 000 Kč jednorázově a 180 000 Kč pravidelné investici ročně po dobu 15 let je možné díky akciovým investicím dostat na konci cca 6 800 000 Kč, ze kterých lze čerpat nekonečnou rentu cca 240 000 Kč ročně.
Na grafu níže je vidět, jak dobře umí akcie růst. I přes nejistoty převládá dlouhodobě velmi zajímavý
růstový trend akcií (index +10,5% p.a.) (logaritmické měřítko grafu) – kdyby někdo v roce 1928 investoval do akciového indexu 13 855 USD v dnešních cenách (1 000 USD v cenách roku 1928) – akciový index je oranžová plocha, tak má dnes 3 515 117 USD. Při stejné investici do dluhopisů má dnes řádově méně – cca 150 000 USD – dluhopisy jsou šedá a světle modrá plocha.
Zdroj: Pioneer Investments
Proč umí tak dobře růst? Jedná se o reálné podíly ve firmách, které vyrábí reálné výrobky a poskytují služby pro miliony až miliardy lidí na světě. Vy si malé části těchto firem kupujete a podílíte se na jejich úspěchu.
Akcie mohou dodávat potřebný výnos tak, abyste nemuseli pracovat jen vy, ale také vaše peníze. Na grafu níže je vidět, kolik dodá výnos k vašim vlastním vkladům. Když budete dávat 10 000 měsíčně po dobu 30 let, celkem vložíte 3 600 000. Při výnosu 8% p.a. můžete mít na konci přes 11 000 000 a výnosy tak udělají většinu práce za vás.
Zdroj: Fichtner a.s.
Graf níže je ukázkou, že z dlouhodobého hlediska je průměrný akciový výnos vyšší, než maximum dluhopisové investice. Zajímavé také je, že minimální výnos u akcií je vyšší, než maximum peněžního trhu.
Zdroj: Fichtner a.s.
S možností vysokého výnosu je třeba myslet i na riziko, jejich ceny kolísají (návaznost na druhé video o emocích). Největším rizikem je to, že člověk zapomene, že akcie je potřeba vlastnit dlouho. Nenechat se ovlivnit, když uvidí nějakou negativní zprávu. A naopak neztrácet rozum a bezhlavě nakupovat, když jsou všude kolem nás samé pozitivní zprávy.
Tyto problémy se mohou snižovat v čase. Níže uvedené statistiky Kena Fishera ukazují, že přimíchávání akcií do portfolia samozřejmě zvyšuje výnos (tmavě šedý sloupec) a snižuje z dlouhodobého pohledu volatilitu = kolísavost (světle šedý sloupec).
Zdroj: Ken Fisher
Abychom měli akcie, které vyrábí reálné výrobky a poskytují služby pro miliony až miliardy lidí na světě, je potřeba vlastnit ty největší firmy světa.
Apple, McDonalds, Google, Amazon, Facebook, Allianz, Boeing, HSBC, Wolkswagen, Nestlé, Microsoft, Pfizer, Nokia
Poslední příklad nám ale ukazuje, že není dobré spoléhat pouze na jednu firmu. Každý vítěz může začít prohrávat a proto je potřeba jich mít více.
A jedním z dobrých způsobů, jak vlastnit více akcií najednou a s rozumnými náklady jsou ETF. Jsou to fondy, které v sobě sdružují jednotlivé akcie, zabalí je do balíčku a vy si můžete koupit za rozumné náklady takový balíček. Je to efektivnější, než si kupovat jednotlivé akcie.
S ETF je dobré začínat, pokud váš objem majetku ještě není tak velký. S rostoucím majetkem se můžete vrhnout i na výběr jednotlivých akcií, efektivita se totiž zvyšuje a poměr náklady x přínosy se zlepšuje. První miliony je dobré investovat přes ETF, akcie až později.