Zjistit více o InvestGuru 2020
Neexistují žádné hloupé otázky.
V investování to platí hned několikanásobně.
Kdo se neptá, ten se nic nedozví.
A na ostych zapomeňte. Je lepší se chvíli červenat a mít jasno, než být překvapen červenou na výsledku.
Dnes si tedy budeme povídat o tom, co vás nejvíce zajímá. Budeme odpovídat na otázky, které nejčastěji pokládáte.
Jaké otázky to jsou?
- Může se každý stát investorem?
- Bojím se, že nebudu vše umět!
- Kolik peněz musím mít, aby mělo smysl začít investovat?
- Kolik času musím věnovat investování?
- Jak poznám, kdy je nejlepší čas?
- Vladimíre, kdybys teď začínal, co bys udělal?
- Co je třeba, aby člověk v investování uspěl?
Takže tyhle otázky teď projedeme a uvidíme, jestli odpovíme na vše, co vás bude zajímat.
1. Může se každý stát investorem?
Naše odpověď je: MUSÍ.
I když máte prvních 100 tisíc korun na účtě, už jste investorem. Možná je tam máte v hotovosti. Ale už investujete. A pokud nevíte jak s nimi naložit, je to špatně.
A když budete dlouho otálet s tím, jak se stát investorem, tak je to ještě horší. Protože učit se je mnohem lepší s prvními 100 tisíci korunami, než s 5 miliony, které jednoho dne budete mít na účtě.
Šance, že jednoho dne budete mít na účtu více peněz, je velmi vysoká. Takže investujte, učte se investovat.
Nemyslete si, že se nemusíte stát investorem. Pokud se vy nebudete učit, jak máte se svými penězi zacházet, tak někdo vás to naučí. Ale ta zkušenost nemusí být pro vás úplně příjemná. Protože lidí, kteří na vaše peníze číhají, je určitě dost. Takže dejte na to pozor.
A když se budete svým penězům věnovat, jak už jsem říkal ve videu Jak se obyčejný člověk může stát finančně nezávislým rentiérem, polovinu nebo 2/3 té budoucí částky, kterou jednoho dne budete potřebovat na rentu, vydělají výnosy z vašich investic. A proto stojí za to se jim věnovat.
2. Bojím se, že nebudu vše umět!
To není nic divného. Já sám jsem začínal se spoustou chyb, o kterých jsem už povídal.
Jak s investováním začít?
Soustřeďte se na to podstatné. Jděte jenom do toho, co je skutečně důležité. A nehledejte detaily.
Nezačínejte tím, že si budete číst prospekty fondu a luštit všechna malá písmenka. To není to podstatné, co udělat na začátek.
Ve videích Jak na cestě k rentě investovat co nejbezpečněji a Do čeho konkrétně investovat na cestě k rentě jsme si říkali, co je potřeba udělat. Řiďte se tím.
Studujte
I my studujeme, dodnes. A přemýšlíme o tom, jak zase věci posunout dál. Takže průběžné studium není nic nenormálního, ale na začátku se zaměřte na podstatné věci.
Nechte si pomoct
Když si zmapujete, co vlastně chcete a co máte k dispozici, uděláte si takový malý osobní audit toho, kolik majetku máte a jaké máte cash flow, tak to často stačí.
Pak si můžete jít nechat pomoc. Můžete jít za nějakým bankéřem, za nějakým poradcem. Možná se potkáme i společně, když budeme řešit nějaké investice.
Bankéři nebo poradci dáte zadání. Váš cíl, majetek a cash flow, oni vám dají vyplnit váš investiční profil. Pak už by vám měli poradit, co je potřeba.
Dejte ale pozor na to, abyste pracovali jen s lidmi, kteří vám nebudou nabízet jenom svoje produkty.
Řeknete: „Mám milion, co s ním mám dělat?“
A oni řeknou: „Jo, tady máme produkt za 300 tisíc, tady do toho dáme 200, tady do toho 400 tisíc.“
To není ideální přístup. Nejprve se vás musí zeptat, proč to chcete. Jaký máte cíl případně cíle.
Doporučuji neuvádět při tom povídání na začátku, že chcete rentu. Pokud se vás ten člověk na rentu nezeptá, kdy jí chcete, za jak dlouho a jakou, tak s ním nepracujte. Prostě nechce splnit váš nejdůležitější cíl. Tak to vůbec není parťák, se kterým byste chtěli fungovat.
A potom už vám může říct: „Hele, takhle jsme vybírali produkty. Tohle jsou nízkonákladové varianty. Takhle je budeme sledovat a průběžně pro vás opečovávat.“
Nemusíte se do investování pouštět sami. Dává smysl si nechat poradit i v tomhle směru. Proč ne.
3. Kolik peněz musím mít, aby mělo smysl investovat?
Začít s investováním se dá i s malým objemem peněz.
Pokud chcete spekulovat, tak jsou to peníze, které můžete utratit. Máte prvních 100 tisíc a za 6 – 9 měsíců je pravděpodobně mít nemusíte.
Když budete poslouchat doporučení různých makléřů, traderů a obchodníků: „Tady to je atraktivní teď, to si kupte. Je mistrovství světa v hokeji, tak si kupte výrobce dresů. Nebo olympiáda, nebo něco podobného.“
Není úplně rozumné slepě poslouchat někoho, kdo vydělává na tom, že děláte obchody. Když budete spekulovat, chce to mít peníze, které můžete ztratit.
Ale když budete dávat peníze stranou, pravidelně, tak se dá začít s malými částkami.
Když budete dávat 1 000 Kč měsíčně, necháte je 30 let pracovat, tak po 30 letech můžete vybírat 5 tisíc měsíčně. V dnešních cenách samozřejmě. Jenom ty peníze musíte nechat pracovat dlouho.
30 let je pro většinu lidí, se kterými pracujeme, docela dlouho. Většina lidí říká tak 15 let. Možná 20 let. 30 let už je docela dlouho.
Takže začněte klidně i s menšími penězi.
My pracujeme s trošku většími penězi. Já osobně se starám nejvíc o lidi, kteří už mají víc jak 50 milionů Kč. Ale jako firma máme i nástroje jako poradenskou platformu eFrank, kdy umíme pracovat s lidma, který mají prvních 250 tisíc a chtějí odkládat 10 tisíc měsíčně resp. 120 tisíc ročně.
Dává smysl investovat i menší částky. Ale pozor na jednu věc.
Občas narazím právě na reklamu: „S námi můžete investovat už od 500 korun nebo 1 000 korun.“ Je otázka, jestli vám těch 1 000 korun v budoucnosti pomůže.
Začněte tím, jakou chcete rentu. Jestliže chcete mít měsíční rentu 30 tisíc a ne 5 tisíc, tak musí být ta částka, kterou budete odkládat, musí být zhruba 6x větší. Tedy 6 tisíc.
Když budete dávat 500 korun stranou, tak vám to nepomůže. Pětistovka vám možná trochu pomůže, vyzkoušet si investice v praxi, abyste se nemuseli tolik bát. Ale fakticky v reálném životě to nebude mít žádný velký dopad.
Jaká výše investice je rozumná právě pro vás?
Záleží na tom, jak velkou chcete rentu. Z toho potom odvoďte, kolik peněz dává smysl dávat stranou.
Pětistovka to nebude pravděpodobně téměř u nikoho. Pokud to není vysloveně o tom, že se nejprve chcete něco učit.
4. Kolik času musíte věnovat investování?
S Petrem Syrovým (autor 7 knih o financích) a Tomášem Tylem (autor 2 knih o investování) jsme se rozhodli jednoho dne, že spočítáme, kolik času je potřeba věnovat investování, aby člověk jako skutečně byl v pohodě a jednoho mohl být rentiérem.
Podle nás stačí na začátku 3 pracovní dny, řekněme nějakých 25 hodin věnovat nějakou intenzivnější formou. Třeba v nějakém kurzu jako je InvestGuru, o kterém také s vámi mluvíme na těchto stránkách. Nebo na nějakém jiném kurzu intenzivním. To je jedno.
Následně pak stačí se 30 minut týdně věnovat investicím. Samozřejmě si musíte najít si nějaké zdroje, které proskenujete. Strávíte na nich zhruba 30 minut a pomůžou vám se posunout vpřed. 30 minut týdně dělá za 15 let celkem 45 dní.
Abyste došli k rentě a měli své peníze rozumně pod kontrolou, tak stačí jim věnovat 3 dny na začátku a 45 dní průběžně.
48 dní!
Co je na tom nejvíc fascinující?
48 dní vám koupí 15 let života
Petr Syrový přišel na to, že když je vám 35 tak tím, že se budete věnovat své rentě, že o ní budete přemýšlet včas, tak do „důchodu“ půjdete o 15 let dřív. Místo v 65 tak třeba v 50 letech.
To je poměrně realistický obrázek a realistická zkušenost našich klientů, se kterými pracujeme. Zvažte, jestli vám to stojí za to.
Peníze pracují za vás
V práci dostanete tolik peněz, kolik práce odpracujete. Pokud jste v nějaké úkolové nebo hodinové mzdě. Prostě chodíte měsíc do práce a dostanete za to X peněz. Možná někdy nějaké bonusy. Ale pořád je to v relaci k tomu času, který na tom strávíte.
U investic to tak nefunguje. Čím větší objem peněz máte v investicích, tak za stejnou energii, kterou vy vydáte, můžete dostat větší balík peněz. A čím dál tím víc.
Když vyděláte 10% na 100 tisíci korunách, tak vyděláte 10 tisíc.
Když vyděláte 10% na 10 milionech, tak vyděláte 1 milion.
Ale pořád na těch 10 % výdělku jste měli stejnou námahu energetickou a intelektuální.
5. Kdy je nejlepší čas investovat?
Čím dřív začnete, tím líp. Takhle jednoduše to funguje.
Když máte prvních 800 tisíc korun a máte 30 let na to, abyste dosáhli rentu 30 tisíc, tak vám stačí dávat 4 tisíce 300 korun měsíčně po dobu 30 let.
Když na to máte jenom 20 let, tak potřebujete dávat stranou 15 tisíc. Nebo 180 tisíc ročně, protože dostáváme v práci bonus a ten často hraje důležitou roli.
Ale když to odložíte a budete chtít být nezávislý za 20 let, 30 tisíc renty, tak budete dávat 15 tisíc měsíčně.
Necháte utéct dalších 5 let a svou rentu chcete za 15 let, tak najednou budete muset investovat 27 tisíc měsíčně.
Když na cestu k rentě budete mít jenom 10 let, tak budete muset dávat 49 tisíc měsíčně. A jednoho dne to bude třeba úplně nerealistické, pokud jste do té doby nezačali.
Takže začněte co nejdřív. S investováním není třeba otálet.
Ale je to těžký. Každý začátek je těžký.
- Ve 25 letech si člověk chce užívat, moc nevydělává a není z čeho spořit.
- Ve 35 to je hypotéka, nějaký děcka, dovolený. Znám to, vím jak to funguje.
- Ve 45 děti jsou ve škole. Bylo by nezodpovědný jim nedopřát. To je jako kvalitní vzdělání, kvalitní život.
- V 55 letech už není jednoduchý začít.
- A v 65 už je pozdě.
Takže dejte na to pozor.
30 až 40 let je podle nás taková hraniční doba, kdy je skutečně rozumné začít s přemýšlením o rentě.
Když začnete dříve, ve 25 letech, tak pravděpodobně do 40 můžete být také finančně nezávislý.
Ale kolem čtyřicítka je takový relativně poslední věk, kdy si člověk může rentu naplánovat a potom si ji také dobře užívat.
6. Co udělat právě teď?
První krok: Zmapujte cíle…
Když byste chtěli jenom jeden cíl, a nic dalšího neřešit, tak: Jak vysokou rentu chcete a jaký majetek k tomu bude potřeba.
Už jsme si říkali, že na rentu 30 tisíc je potřeba zhruba 10 milionů. Ne všechny musíte vydělat. Zhruba polovinu nebo 2/3 z toho, podle toho, kolik na to budete mít času, vám pomůžou vydělat vaše investice.
Ujasněte si, za jak dlouho budete rentu chtít. To je taky zajímavá otázka.
Když se zeptám, jestli člověk chce mít rentu nebo chce být finančně nezávislý, a ten člověk, se kterým se potkám, řekne: „Jo, to chci.“
Tak já se zeptám: „Kdy chcete být finančně nezávislý?“
A víte jaká je typická odpověď?
Typická odpověď je: „Vladimíre, tak zítra?“ To říkají pesimisti.
Anebo: „Ještě dneska.“ To říkají optimisti.
Až v druhým kroku, když se zeptám: „Realisticky za jak dlouho?“
Tak velmi často ta odpověď je: „Nějakých 15 let.“
V průměru nám lidi říkají za 15 let. To je pro ně rozumný časový horizont. Někdo řekne za 20 let, protože ví, že ho hypotéka trošku škrtí u krku a nemá šanci to dát dřív.
Někdo řekne za 10 let, protože už má nějaké peníze, nebo už taky nějaký věk. Potřebuje, aby to bylo dřív.
Takže první věc je, zmapujte cíle. Co chcete, kdy to chcete, kolik to stojí.
Rentu jsme si řekli, podobným způsobem je potřeba zmapovat další cíle. Těch cílů nemapujte moc. Stačí 2, 3, maximálně 4. Bydlení, vzdělání dětí, nezávislost – renta. To jsou 3 nejtypičtější.
Když tam budete dávat to, že si chcete za půl roku koupit ledničku, to je tak malý cíl, že se v tom velkém globálním cíli bude jen zbytečně plést. Nedělejte to. Jděte po velkých strategických cílech, které se pořizují za peníze.
…a zmapujte také zdroje
Je potřeba sepsat si, co dneska máte. Jaký majetek. Jaký máte vy. Jaký má vaše partnerka, nebo váš partner.
Kolik můžete dávat stranou z hlediska cash flow. Jaké máte příjmy, výdaje. Kolik vám vlastně zbývá na budoucnost. Kolik můžete dávat stranou.
Inventura je další důležitý krok. Nejenom inventura cílů, ale i inventura zdrojů.
Druhý krok: Přiřaďte k sobě cíle a zdroje
A jakmile máte tyhle dvě věci před sebou, tak ke každému cíli můžete vytvořit „virtuální obálku”, do které budete posílat peníze. Dělali to tak už naše babičky. Měli obálky nebo hrníčky na jídlo, na nájemné, na uhlí.
Ta logika je pořád stejná. Selský rozum. Rozdělte si cíle a přiřaďte k nim zdroje. A uvidíte co vyjde.
Třetí krok: Zvolte pro každou „obálku“ správnou alokaci
Až vymyslíte, které zdroje máte na jaké cíle, tak dejte pozor, abyste nedali všechno do jednoho produktu. Nejprve správná alokace a následně diverzifikace mezi různé produkty.
Alokace je zjednodušeně rozložení. Kolik peněz bude v akciích, v dluhopisech, v hotovosti. Kdy víc a kdy méně.
Když máte před sebou 10-15 let investování, můžete mít 60% v akciích, a nic se nestane. Ale když máte do renty 1-2 roky, tak to bude méně. Třeba jenom třetina portfolia bude v akciových strategiích.
Vedle inspirací z předchozího videa Do čeho konkrétně investovat na cestě k rentě se můžete podívat také na „fondy životního cyklu”. Podívejte se na tenhle termínus technicus. Podívejte se na to, jak rozkládají peníze v časových horizontech.
Čtvrtý krok: Čím více máte peněz, tím více diverzifikujte
Když jsem o rodičů (ještě za Husáka) dostal první stokorunu, tak jsem ji raději rozměnil, abych všechny své peníze nenosil pohromadě. Teď má stokoruna jinou hodnotu a také to nejsou mé jediné peníze.
Pokud má člověk prvních 10 tisíc korun, tak je možné, že se o ně bojí. Z pohledu celého života jde ale o drobné. Když je investujete do jednoho produktu a něco se s ním stane, tak o ně můžete přijít, ale asi vás to nepoloží. Nemá smysl rozdělit každou korunu na halíře a ty pak poslat do různých částí světa.
čím větší portfolio ale máte, tím je jeho ochrana důležitější. Když nevyjde investice ve výši 200 tisíc, což můžou být vaše roční úspory, tak to zabolí.
Při přemýšlení o ochraně svého bohatství myslete na konečný stav. Jednou budete mít jednotky nebo desítky milionů. Naplánujte si takové portfolio a postupně ho stavte. Nějaké jeho části budete řešit hned, nějaké za 3 roky, až budete mít první milion, nějaké za 8 let, až budete mít milionů 5 atd.
Taková příprava vám může ušetřit velké částky na daních.
Pátý krok: Vyberte vhodné produkty
O tom, do čeho investovat, jsme mluvili v předchozím videu. Při volbě produktů vycházejte ze svých cílů, alokace a diverzifikace.
Spíš než jednotlivé akcie a zatím poměrně nákladné aktivně řízené podílové fondy upřednostňujte ETF. Jsou jich v principu tisíce a rozhodně máte z čeho do svého plánu vybírat.
A to v principu váš investiční plán!
Víte kam směřujete, co máte a jak to, co máte, rozdělíte do různých časových horizontů a do různých typů investic. Z hlediska alokace a diverzifikace. Když tohle všechno uděláte, potřebujete potom poslední věc.
Samozřejmě jakmile projdete tento cyklus poprvé, tak se k němu později opět vracejte. My většinou děláme aktualizaci plánu, když se nezmění něco zásadního v životě klienta, vždy jednou za 3 roky.
Protože se něco změní. Ono se to nezdá, ale věci se posouvají. Takže jednou za 3 roky minimálně se vraťte zpátky a to kolečko udělejte znova.
Nebo když se v cílech nebo ve zdrojích něco výrazně změní. Dostanete větší příjem, menší příjem, objeví se nový cíl. Narodí se dítě, atd.
7. Co je třeba, aby člověk v investování uspěl?
Jakmile začnete investovat, dejte velký pozor na to, abyste měli emoce skutečně pod kontrolou. Aby vás nepřeválcovaly, protože to je velké nebezpečí, které může na vás čekat. Asi jedno z největších. Takže na to pozor.
Proč lidé neuspějí v investování?
Protože k tomu přistupují jako, když pejsek s kočičkou dělali dort.
Bez ladu, bez skladu. Nemá to hlavu, nemá to patu. Kupují si produkty místo toho, aby měli jasnou strategii. Jasný cíl a obálky, hrníčky nebo nádoby, do kterých budou dávat peníze. Řešili alokaci a diverzifikaci. A teprve potom si pořídili produkty.
Takže na to velký pozor. A nenechte se tím převálcovat.
A teď už víte ty nejdůležitější věci. Ono jich zas tolik není. Selský rozum. Jasné přemýšlení. A fokus na věci, které jsou důležité pro to, abyste se mohl vydat na cestu k rentě.
Jak už jsem říkal už ve videu Jak se obyčejný člověk může stát finančně nezávislým rentiérem: Renta je otázkou rozhodnutí. Vaše renta je otázkou vašeho rozhodnutí.
Záleží jenom na vás, jestli chcete k ní směřovat. Pokud ano, udělejte to.
Jak nyní dál?
Investic se nemusíte bát. Už začínáte tušit, jak na ně, tak studujte dál, opakujte si principy, které s vámi zde na stránkách InvestGuru sdílíme.
Nechte si poradit od bankéře nebo poradce. To není nic proti ničemu.
Máme čas na věci, na které naši klienti čas nemají nebo mít nechtějí.
To je naše největší přidaná hodnota. Ne to, že bychom byli chytřejší než naši klienti. Naši klienti jsou velmi chytří lidé, úspěšní, kteří něco dokázali. Ale nechtějí mít čas na věci, které děláme my.
Nás investování baví. Já ještě pořád nevím, jestli to budu dělat do 100 nebo do 120 let. Ale baví mě to.
Každý je na něco odborník a není špatně si nechat poradit. Ale nezapomeňte, že ten, kdo vám bude radit,
vám musí dát k dispozici plán, kde je renta. Ne renta, kterou jste mu podsunuli, ale on vám o ni musí říct, že je to váš důležitý cíl. Nepodsouvejte jí předem.
Vydejte se na cestu k rentě
A pokud byste chtěli vědět ještě víc od nás, tak my pro vás máme 5týdenní program InvestGuru 2020 s roční podporou, o kterém jsem se už v průběhu videí částečně zmiňoval.
Všechny informace o programu InvestGuru 2020 a úžasných bonusech, které jsme pro vás připravili, vám sdělím ve videu…
Zjistit více o InvestGuru 2020
Už teď mi pište otázky dolů do komentářů. Průběžně vám na ně budeme odpovídat.
Poslední věc…
Když budete chtít, tak můžeme i pomoc vám. Stát se a zůstat rentiéry.
Ale musíte začít. Když nezačnete, nikam se neposunete.
Budeme se těšit na další shledání s vámi. Případně i s kolegy Petrem Syrovým, Tomášem Tylem,
Honzou Valáškem a Alešem Prandstetterem někdy příště.
Napsat komentář