Nemuset chodit každý den do práce, a přesto dostávat na svůj účet pravidelně výplatu v podobě „renty“. Finanční nezávislost není jen doménou milionářů a miliardářů.
To, že je někdo milionář neznamená, že je finančně nezávislý. Třeba má vysoké náklady a je neustále v jednom kole.
Finanční nezávislosti může dosáhnout i běžný člověk. Často to bývá daleko jednodušší, než když máte sta tisícové měsíční náklady jako milionáři.
Jaká cesta vede k finanční nezávislosti?
1. Rozhodněte se
Důležité je se rozhodnout, že chcete být jednoho dne finančně nezávislí. Že jednoho dne budete mít takový majetek, který vám přináší příjem, ze kterého pokryjete všechny své náklady.
Tak totiž označujeme finanční nezávislost.
Máte takový majetek, který generuje pasivní příjem. Nemovitosti, finanční aktiva, byznysy. To jsou zjednodušeně 3 nejčastější typy majetku, které generují příjem.
Rozhodnutí to není snadné
Výsledky se totiž nedostaví hned. Ale až za několik let.
V dnešní době jsme zvyklí na okamžitou odměnu. Zveřejníme něco na Facebooku a lidé během minut dávají palce a píšou komentáře. V reklamách vidíme, jak někdo rychle zbohatl.
Dostat se k finanční nezávislosti může téměř každý. Z našich zkušeností na to finančně má 8 lidí z 10. Ale ne každý se odhodlá, rozhodne a pak si za svým rozhodnutím stojí.
2. Vzdělávejte se
Ne nadarmo se říká, že investice do vzdělání je ta nejlepší investice. A vzdělání nikdy nekončí.
Pravidla finančního světa se ve školách neučí. Naopak někdy se říká pravý opak i na ekonomických školách, jako když učitelka říká, že dluhopisy jsou bezpečnější než akcie.
Rozhodně nemusíte být studovaný ekonom. Stačí používat selský rozum, mít základní vědomosti a sledovat potřebné informace.
Informace sami o sobě nestačí. Je potřeba je správně pospojovat, aby z nich byly vědomosti.
Hledejte zdroje, které vám pomohou. Mohou to být knihy o investování, blogy, videa, semináře, workshopy nebo podcasty. Vyberte si formát, který vám bude vyhovovat, a ten pravidelně sledujte.
Doporučujeme začít knihou Inteligentní investor od Benjamina Grahama. Další články najdete na InvestGuru.cz nebo se podívejte na náš YouTube kanál.
3. Odkládejte stranou
Jestli utratíte všechno, co vyděláte, tak své finanční nezávislosti nedosáhnete.
Na druhou stranu nemá smysl léta jíst suchý chleba a čekat na spásnou nezávislost.
Najděte částku, kterou můžete odkládat každý měsíc stranou. Volba není složitá – čím větší ta částka bude, tím rychleji se ke svému cíli dostanete.
Ukážu to na jednoduchém příkladu.
Marek vydělá 35 000 Kč měsíčně a jeho náklady jsou 28 000 Kč. Každý měsíc tak může odkládat 7 000 Kč. Když se o ně dobře postará, může jednoho dne dosáhnout finanční nezávislosti.
Karel vydělává 100 000 Kč měsíčně, ale jeho měsíční náklady jsou 110 000 Kč. To znamená, že co utratí víc, než vydělá. To sportovní auto přeci jen něco stojí. S tímto rozpočtem Karel své finanční nezávislosti nedosáhne.
Karel prodal svůj sporťák a bude jezdit obyčejným autem. Jeho náklady klesnou na 80 000 Kč měsíčně. 20.000 může investovat do své finanční nezávislosti.
Nezáleží na tom, kolik vyděláváte, ale kolik dokážete každý měsíc odkládat.
4. Sestavte si investiční plán
Cesta k cíli bez mapy je bloudění.
V případě peněz se bloudění moc nevyplácí. Každý měsíc, kdy se o své peníze nestaráte, vás něco stojí. Když se vydáte na slepou cestu, tak vám utečou peníze i čas.
Warren Buffett jeden z nejbohatších lidí na světě – říká „Je to jediná věc, kterou nemůžete koupit. Myslím, že mohu koupit vše, co v podstatě chci, ale nemůžu si koupit čas.“
Investiční plán by měl obsahovat velké X a případně malé x. Vaše finanční cíle a kolik peněz na ně budete potřebovat. A za jak dlouho.
Např. Za 20 let chci pravidelnou pasivní rentu 30 000 Kč měsíčně. Vedle toho si budu každých 5 let kupovat nové auto.
V plánu musí být i místo, kde jste teď. Jaký máte majetek, současné příjmy, náklady na život, splátky hypoték, úvěrů. Pokud už teď investujete, o jaké produkty se jedná. Například stavební spoření nebo důchodové připojištění.
V plánu samozřejmě musí být i konkrétní nástroje, které použijete. Finanční produkty, do kterých budete investovat. Kdy a kolik.
Plánem může být i každý den investovat 1000 Kč do loterie. Pravděpodobnost, že na konci budete mít 0 je vysoká, ale plán to je.
Naopak investiční plán, který je postavený na ověřeném systému, ukazuje cestu k finanční nezávislosti jako baterka v noci.
5. Investujte
Nejjednodušší plán je dávat peníze stranou na spořicí účet. Každý měsíc tam pošlete 10 tisíc. Za rok tam je 120 tisíc. Za 10 let je tam 1,2 milionu. 20 % vám vezme inflace. Ale stejně máte milion!
Nejrizikovější plán je rozjet vlastní podnikání. Většina firem krachuje, ale nějaké procento generuje jejich majitelům příjem, i když ve firmě fyzicky nejsou. Jestli máte obchodního ducha, je to cesta.
Dále se můžete vydat směrem investic do nemovitostí na pronájem. Vidíme ji u spousty lidí a má své výhody i nevýhody. Jednání s nájemníky a údržba není pro každého.
Pak jsou tu investice do finančních nástrojů jako akcie a dluhopisy. Ty generují pasivní příjmy v podobě dividend a úroků. Takovými investicemi vyděláte i polovinu toho, co potřebujete na rentu.
Malý příklad. Na rentu 30 000 Kč měsíčně potřebujete mít zhruba 10 milionů korun. Pokud budete dobře investovat, tak polovinu – 5 milionů korun – vám mohou přinést investice, pokud na to máte čas 15 let.
Investováním máme na mysli dlouhodobé investování a ne spekulativní obchodování na burze, forexu nebo s kryptoměnami. Spekulativní obchodování je totiž v podstatě druhá práce a vyžaduje extrémní nasazení.
Díky ETF fondům a dalším finančním instrumentům porazíte inflaci a výnos z investice nespolknou poplatky.
6. Udržte své emoce na uzdě
S investováním jsou spojené emoce. Žádný investor se jim nevyhne. Ale může se naučit udržet své emoce pod kontrolou.
Asi všichni známe situace, kdy lidé podlehnou emocím a prodávají své investice zrovna, když jsou trhy nejníže. Moc se nemluví o tom, že pod vlivem emocí kupují drahé produkty, když jsou trhy nahoře.
Základem pro zvládání emocí je odhadnout svou chuť pro riziko. Podle toho vybírat portfolio investic, které dokážu ustát.
Je potřeba se připravit na to, že budou trhy kolísat. To je přirozenost. Nicméně v dlouhodobém horizontu bude vaše portfolio růst i přes větší či menší poklesy.
Emoce musí být součástí investičního plánu a plán je musí respektovat. Samotný fakt, že máte plán, s emocemi hodně pomáhá.
Na začátku investování se vyplatí být spíš konzervativní a postupem času přidávat riziko. Ale samozřejmě musíte i včas brzdit, protože mistrů světa, kteří přišli o podstatnou část svého majetku, známe také hodně.
7. Stačí vydržet
Dojít k finanční nezávislosti vyžaduje vytrvalost a disciplínu. Disciplínu ve smyslu dodržovat nastavený investiční plán a nepodléhat „módním“ výstřelkům, například ve formě kryptoměn.
Díky pravidelné péči o své peníze víte, co přesně se s nimi děje. Když se objeví volné peníze, tak víte, co s nimi udělat. Když přijde bublina, víte, jak se zachovat. Když přijde krize, víte přesně co dělat.
Neutrácíte za zbytečnosti. S každým rokem jste blíž a blíž svému cíli. Zatím co ostatní propalují svou energii i peníze za nejdražší telefony, nejnovější auta a další módní výstřelky.
Není to pro každého
Pro dosažení finanční nezávislosti nemusíte mít vlastní firmu ani dělat vysokého manažera ve státním podniku ani spoléhat na náhodu. To neznamená, že vám všechno spadne samo do klína.
Stanovit si cíl a vydržet za ním jít přes všechny možné překážky není snadné.
Navíc ani těchto 7 kroků není nic moc sexy. Na první pohled možná vypadají obyčejně. Ale většina fungujících věcí není moc třpytivých.
Když se budete bavit s úspěšnými lidmi, tak zjistíte, že dělají věci, které vypadají obyčejně a vydrží je dělat déle než ostatní.
Teď se můžete podívat na 4 dílný trénink, jak se dosáhnout bohatství a stát se finančně nezávislým (rentiérem) díky ověřenému přístupu k investování. Klikněte a získejte přístup zdarma.
A nezapomeňte napsat…
Který krok je podle vás nejlehčí a který nejtěžší? Jakým směrem má smysl se k finanční nezávislosti vydat? Už jste vyrazili – co vám funguje?
Jirka
Dobrý den,skvělý i logický článek!myslím že,nejtěžší je nejdříve nashromáždit peníze a pak co nima?10let makat jako mezek nazhromáždit nějakou částku a asi investovat,o všechno přijít a zase znova!člověk nesmí mít rodinu aby mohl mít čas!!myslím že nejtěžší je vydělat ty peníze,za kratší dobu než 10let!!
Vladimír Fichtner
Peníze na finanční nezávislost jako budoucí rentiér shromažďujte postupně a v delším časovém horizontu.
Např. pro naše klienty slovo „delší“ znamená v průměru 15 let, ale pro někoho je to 20 nebo 25 let. Málokdy je to jen 10 let. To záleží na individuální situaci.
Souhlasím s tím, že 10 let je spíše krátká doba a zvládnout to v 10 letech by znamenalo hodně si utahovat opasek na úkor budoucnosti. To ale nedoporučujeme, protože člověk nikdy neví, zda se té budoucnosti v klidu a ve zdraví dožije. Takže je to spíše o vyvážení dnešního a budoucího způsobu života, naplánování kroků a ujasnění si toho, co je rozumně možné dávat stranou (včetně bonusů).
Jiří Kvapil
Jsem ročník 1940, tak výhled 20 až 25 roků nemám. Investoval jsem od roku 2000 do OPF. Byli to fondy dluhopisové i akciové. Nejhorší byl rok 2008 – 2009, krize pro fondy. Celkem jsem na fondech i vydělal.
Pokud pozoruji mladší generaci, ty chtějí všechno hned a třeba se i hodně zadlužit. Také mají pořád výhled, že přijdou o práci. Teď je v ČR minimální nezaměstnanost, ale to brzy skončí. Radit někomu je velmi těžké!