Před Vánoci jsme se ptali našich odběratelů, co si myslí o investicích a jak vidí jejich výhled. Tento průzkum jsme dělali už potřetí a letos jsme dostali 310 odpovědí.
Některé odpovědi byly standardní a nebylo tam nic, co by nás úplně překvapilo.
Ale byly tam některé, které byly velmi inspirující a ty jsme vybrali a jejich autory odměníme.
Krátké ohlédnutí
Celkově jsme si z toho dotazníku odnesli to, že lidé stále řeší hodně investiční produkty a ne tu strategii a takové to filozofičtější přemýšlení o investicích.
Také jsme se potkali s jedním fenoménem, který se objevuje čím dál častěji. To je takový strach z toho, že mi něco ujelo, že mi ujíždí vlak. V angličtině se ten fenomén jmenuje Fear of Missing Out. FOMO se tomu říká.
To byly odpovědi typu: „No, měl jsem v tom březnu, když to kleslo, více investovat.”
No, já mám velkou radost, že my jsme celý rok 2020, stejně jako v předchozích letech, jeli podle strategie Wealth Protection. Nakupovali jsme při poklesech v únoru a v březnu 2020, a proto nemusíme mít strach z toho, že nám něco uteklo.
Samozřejmě vždycky se najde jednotlivá investice, která vyroste hodně moc. Ale to není naší strategií. Naší strategií není vyhledávat jen to, co roste nejvíce, protože víme, že takové investice taky umí rychle klesat. A tomu se chceme vyhnout.
Pojďme nyní na ty tři nejzajímavější odpovědi.
1) Děti a peníze
Radim 60-ník mi napsal: Nemohu přesvědčit své děti 42 a 45 roků o nutnosti dobré renty. Dostali ode mne nějaké prostředky a jsou za vodou. Asi to byla moje chyba. Nechtěl jsem, aby to jednou až řešil notář. Jsou vytížený prací a budoucnost je moc nezajímá.
Radimův podnět souvisí s jedním názorem, který já jsem také zastával, ale dneska už mám názor jiný.
Ten původní můj názor je, dát dětem peníze, aby se nemusely tolik starat.
Ten můj nový názor je už jiný v tom, že já si myslím, že potřeba je především dát dětem vzdělání v této oblasti.
Je to jako v letadle. Prostě když přijdete do letadla a je taková bezpečnostní oznámení, tak všichni říkají: Nejprve dejte kyslík k sobě a potom vašemu dítěti. Ne obráceně.
Ano to je stejně. Buďte v pohodě finančně vy, pak můžete dětem dávat. Ale mnohem důležitější, co dát, je opravdu vyznat se v těch věcech. Chápat pojem renty.
Myslím, že Radimův komentář to dobře vystihuje. Je potřeba prostě na to jít trošku jinak.
Když dáte dětem všechno, tak se může stát, že vlastně je zkazíte, že jim vlastně tu budoucnost ne zlepšíte, ale vlastně zhoršíte. Protože oni dostali všechno zadarmo, a to není nikdy úplně rozumné řešení.
My tohle téma řešíme velmi často.
Jak předávat peníze dětem
Naši rentiéři, některým je 40, některým je 70, tak mají děti, kterým je 10, 12, 15 let, ale i děti, kterým je 40 let.
Už jsme postupně došli k tomu, jaký je ten optimální systém budování vztahu dětí k majetku.
Začíná to nějakým hraním a nějaké simulace o penězích. Přes dvoudenní víkendový kurz, jak k věcem přistupovat. To je už pro trošku starší děcka. Třeba 17 až 30 let řekněme.
Potom jsou součástí toho řešení, že rodiče dají dětem první milion ale ne na útratu, ale na investování. Když to funguje, tak třeba další milion nebo další dva miliony.
A postupem času ten majetek vlastně přechází na ty děti, ale kontrolovaně a s tím, že ty děti chápou, k čemu ten majetek může být.
Takže to byl hodně zajímavý impuls od Radima a pojďme se podívat na další.
2) Diskuse o investicích
Jirka je třicátník. Už má taky desítky milionů a ten nám napsal:
Nejvíce mě trápí nemožnost bavit se na téma investic s lidmi v mém okolí. Nezajímají se. Nikdo v mém okolí si nepoložil otázku, proč má ve svém iPhonu defaultně nainstalovanou aplikaci „Akcie”. Co se týká peněz, tak se setkávám s uzavřeností asi i se závistí. Není s kým konfrontovat své principy, ať už z pohledu na investice nebo i osobní finance. Takže jsem odkázán na literaturu a YouTube. Což je mnohem víc než nic. Ale chybí mi přímá interakce.
Jirka není sám, komu chybí parťák do diskuze.
Ono to je samozřejmě způsobeno tím, že teprve první generace začíná mít nějaké peníze. Začíná mít desítky nebo stovky milionů.
Je to třicet let, co přišel kapitalismus do ČR. Logicky ještě nemáme zkušenosti v tom, jak se starat o svůj majetek.
Vidím mezi mladými, že začíná ten zájem být větší a větší.
Ale ti, kteří vybudovali své firmy, a dneska je prodávají, kteří vybudovali majetek, který má desítky nebo stovky milionů, tak prostě těch lidí kolem sebe zas nemají tolik, aby si o tom mohli rozumně povídat.
Ta zkušenost je zatím historicky velmi krátká.
To je možná jedna z věcí, která baví lidi na povídání si s námi, protože my neříkáme, že jsme nejchytřejší na světě, ale že máme čas na věci, na které naši klienti čas nemají. Že jsme další partner do diskuze o věcech, které naše klienty zajímají.
Ta interakce je něco, co v tom našem vztahu s klienty, kteří mají už desítky nebo stovky milionů, hraje velmi významnou roli.
Možná to trošku nahrazuje to, co za generaci nebo dvě už bude normální. Bavení se i s dalšími lidmi kolem sebe. Ale dneska to tak ještě prostě není.
Uzavřenost a závist
Jirka psal, že co se týká peněz, tak se setkává s uzavřeností a asi i závistí.
Ono to souvisí s těmi našimi zkušenostmi. Spousta lidí má s penězi špatné zkušenosti. Spousta lidí má zkušenosti v tom, že přišli o peníze. To je něco, co ne úplně rádi, kdokoliv z nás sdílí.
Naopak tomu, komu se daří, tak je mnoho lidí, kteří závidí. No a závist, to je něco, s čím se asi potkávat budeme nějakou dobu a zase to souvisí s tím, že ve chvíli, kdy bude víc lidí, kteří budou úspěšní, tak možná mnozí to budou považovat za inspiraci místo toho, aby záviděli.
Ale uvidíme jak to dopadne.
Možná ještě jeden komentář k té uzavřenosti.
Já musím říct, že s lidmi, s kterými já pracuju, úspěšnými lidmi, kteří mají svoje firmy, které buď prodali nebo ještě neprodali a už z nich generují desítky milionů korun ročně, tak to nejsou lidi, kteří by byl nějaký okázalý úplně.
To nejsou lidi, kteří by dávali ten svůj úspěch najevo a na každém rohu by to bylo vidět. Na každém jejich pohybu.
Možná proto může někomu připadat to jako uzavřenost.
Z mého pohledu alespoň u klientů, s kterými já pracuju, je to spíš ne-okázalost a ne-vystavování se úplně na odiv. Jsou to úplně normální lidi, kteří tvrdou prací dokázali vydělat spoustu peněz a a ví, že teď je potřeba se o ně postarat.
Každopádně pro Jirku i ostatní i na Youtube publikujeme naše videa. Takže nás tam můžete sledovat a mít třeba někoho, koho občas uslyšíte, kdo vám řekne něco, co vás zaujme.
Tak teď jsme se bavili o Jirkovi.
3) Nemám na investice čas ani chuť
Třetí názor, který nás zaujal, byl názor od Petra – čtyřicátníka:
Omezené portfolio které bez potřebných znalostí nemohu rozvíjet, získávat znalosti nemám čas a asi už ani chuť. Tudíž zraju k rozhodnutí předat investiční leadership na někoho povolanějšího. Což je pro mne volba nejednoduchá, neboť to chce nejen znalosti ale i důvěru v mnoha směrech.
My typicky pomáháme lidem, kteří nemají čas nebo chuť se investicím věnovat.
Ale na druhou stranu, já jim vždycky říkám, je potřeba alespoň nějaký čas si najít.
Nemusíte věnovat investicím 4 nebo 6 hodin denně, abyste se o ně starali. Ale jednu, dvě hodiny měsíčně je potřeba si najít, abyste věděli, co vlastně se
v tom portfoliu děje, abyste věděli, co vám váš poradce doporučuje, a aby to nebyla taková ta slepá důvěra.
Slepá důvěra není nikdy dobrým přítelem dlouhodobého investora.
Pokud nechcete jenom slepě důvěřovat, pokud chcete rozumně vědět, co se v tom portfoliu děje, tak my třeba můžeme být zajímavý partner i pro vás. Pokud se tomu nechcete věnovat vy naplno od rána do večera.
Je to o důvěře
Důvěra je samozřejmě kritická součást našeho případného vztahu. Ta se nevytvoří ze dne na den.
Na mě se obrací lidé, kteří mi občas říkají: Vladimire, já už vás půl roku sleduju, nebo rok už odebírám vaše videa, a nebo 2 roky sleduji to, co děláte a dává mi to pořád smysl.
To je přesně to, co je důležité.
Když budeme přemýšlet podobně jako vy, když si řeknete: Jo, tenhle ten způsob přemýšlení, to je něco, jak bych přemýšlel také.
Tak to je součást toho, že to může fungovat. Ale ta důvěra souvisí ještě s jednou věcí…
Že nikam nespěcháme.
Na všechno máme klid a čas. Věci řešíme na desítky let dopředu. A proto je potřeba k nim přistoupit s rozvahou a v klidu.
Rádi s vámi nasdílíme všechno, co víme.
Všechno s vámi nasdílíme písemně. Dáme dohromady na začátku investiční plán a strategii, který si v klidu můžete prostudovat a v klidu ho probereme. Až když vám to dává smysl, tak jdeme dál.
A nasdílíme vám další věci. Jak vybíráme investiční produkty. Proč je vybíráme zrovna podle investičního plánu atd. A tak dále. Krok za krokem.
A já vždycky každému říkám: I když se už trošku známe, stejně se budeme rok, dva poznávat.
Ten náš způsob práce budete poznávat i nadále.
A vůbec nám nevadí, že začneme s menšími částkami.
Jestliže máte dneska 50 milionů na investice, no tak začneme s 5 nebo s 10 nebo s 15. Postupem času teprve dojdeme na tu plnou spolupráci.
Protože tu důvěru si musíme zasloužit.
A my to víme. Chápeme to.
Součástí budování té důvěry je to, že neprodáváme našim klientům nějaké investiční produkty.
Součástí budování té důvěry je to, že jsme placeni z velké části ze zisku, který klientům přineseme, po odečtení nákladů na ten zisk vynaložených.
Že nás neplatí nikdo jiný. Pouze naši klienti.
To jsou věci, co tu důvěru také pomáhá budovat.
Děkujeme za všechny podněty
Takže to byly 3 zajímavé názory.
Od Radima, který mluvil o dětech a předávání majetku dětem. Od Jirky, který mluvil o tom, že nemá s kým se o investicích pobavit. Třetí byl Petr, který říkal, že nemá ani čas ani chuť věci tolik rozvíjet.
Protože nám napsali a jejich názory byly pro mě nejzajímavější, tak mají od nás slíbenou knihu, kterou považuju za zajímavou inspiraci pro všechny, kteří se chtějí o svůj majetek starat.
Samozřejmě ale děkuju všem, kteří mi napsali a podělili se o své názory.
My to, co jsme dostali, ty informace a odpovědi budeme i nadále zpracovávat, reagovat na ně a čerpat od nich pro naše další videa a materiály které vám budeme zasílat.
Takže zůstaňte s námi, ať můžete investovat s rozvahou a dlouhodobě.
Napsat komentář